Yazarlar

Sevda Arıkan kimdir?

Sevda Arıkan kimdir?

Uzay Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Sevda Arıkan, temizlik hakkında yazacağı makaleler ile sizlere ipuçları verecek.

Yüksek Kimya Mühendisi olan Sevda Arıkan, temizlik maddesi sektörünün tek kadın ismi... İTÜ'den mezun olduktan sonra Deva Holding ve Başar Kimya'da kazandığı 16 yıllık deneyimi girişimcilik yeteneğiyle birleştirip Uzay Kimya'yı yaratan isim... 1983 yılında Arıkan'ın temellerini attığı Uzay Kimya, bugün 30'den fazla temizlik ürünüyle aynı kulvarda devlerle yarışıyor. Arıkan, şirketin adını "Uzay" koymuş. O günlerde, Türkiye'de bulunmayan fakat gelecekte tüketicinin yaşam standardını yükseltecek ürünleri yaratmayı, düşünce olarak geliştirmiş. Türkiye'de bulaşık makinesinin dahi henüz yeni kullanılmaya başlandığı o yıllarda, bulaşık makinesi deterjanı üretmiş. Ardından mobilya cilası, halı şampuanı gibi ilk kez tanışılan ürünleri de üreterek piyasada adını duyurmuş..
1946 Samsun doğumlu olan Arıkan'ın çocukluğu babasının memuriyeti dolayısıyla farklı şehirlerde ve kasabalarda geçmiş. Bunun değişik kültürleri tanımak konusunda kendisine çok faydası olduğunu söylüyor. Aile çocuklarının eğitimi nedeniyle İstanbul'a taşınma kararı almış ve Arıkan böylece eğitim hayatına Nişantaşı Kız Lisesi'nde devam etmiş. Ardından o yıllarda gelişmekte olan sektörlerden birinde çalışmak üzere üniversitede beş yıl kimya mühendisliği okumuş. 1969'da Çiti Bacım çamaşır tozları, Boğaziçi kolonyaları, tül beyazlatıcılar gibi ürünlere sahip Deva Holding'de işe başlayan Arıkan, kariyerinde genel müdür yardımcılığına kadar yükselmiş. Arıkan, o zamanlar herkesin evinde olan cam şişe kolonyaları plastiğe çevirme projesini de geliştirmiş. Şişe boşaldıkça doldurulan ve yıllarca kullanılan kolonyalar kasalarla taşınıyormuş. Güvenli olmayan bu yönteme karşı sunulan yeni öneriyi, firma yönetimi beğenmiş ve Plastik kolonya şişeleri böylece hayatımıza girmiş.

Deva Holding'den sonra geçtiği Başar Kimya'da iki yıl çalışan Arıkan daha sonra kadınlara tanınan bir haktan yararlanarak erken emekli oldu. Ancak, profesyonel iş hayatını devam ettirme kararı aldı. O güne kadar edindiği bilgi ve deneyimi değerlendirmek amacıyla kendi işini kurmaya karar verdi. Mutfağında başladığı işi, Güngören'de kiraladığı 200 metrekarelik alana taşıdı. Piyasadaki temizlik ürünlerine değil de Türkiye'de olmayan ürünleri üretmeyi ilk hedef olarak belirledi. İlk kez Türkiye'de bulaşık makinesi deterjanı, mobilya cilası, halı şampuanı üreten isim oldu. Daha sonra bu ürünleri beyazlatıcılar, leke çıkarıcılar, leke mendilleri, bulaşık makinesi jel deterjanları ve ahşap temizleyiciler takip etti..

Şimdilerde Hadımköy'deki 2 bin 500 metrekarelik fabrikada üretilen ürün çeşidi sayısı 30'u çoktan aştı. Uzay Kimya uzun zamandır Migros , Şok ve Gima için 'private label' markalı ürünler de üretiyor.
Yayın tarihi: 18.01.2010
« tüm yazıları
3556
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.