Yazarlar

Seçim yapabilme, kendin olabilme özgürlüğü

Seçim yapabilme, kendin olabilme özgürlüğü

Yaşam ne olduğumuzdur, aynı zamanda ne olmadığımız, ne olmak istediğimiz, neyi ertelediğimiz, neye öncelik verdiğimiz, neyin peşinden koştuğumuz ve neden korktuğumuzdur.

Seçeriz; yapmayı, yapmamayı, olmayı... Bu çok önemli bir özgürlüktür. Seçimlerimizin neler olabileceğini araştırmak koçluk çalışmalarının önemli basamaklarından biridir.

Bazı şeyler bize doğuştan gelir. Genlerimiz, hangi ailede hangi ülkede doğduğumuz. Bunları değiştirme şansımız yoktur. Genlerimizi seçemeyiz mesela ama eğer ailemizde kalp, tansiyon gibi hastalıklar varsa sağlıklı yaşamayı seçerek bu riskleri en aza indirebiliriz. Hayat bize alternatifler sunuyor ve bizler de kendi koşullarımız içinde en doğru kararları vererek bazı seçimler yapıyoruz.

Koçluk çalışmaları bir yönüyle denize dalışa benzer. Bir yandan oksijen tüpüyle rahat nefes alabilir, diğer yandan özel gözlüğünüzle çevrenizde neler olduğuna ister içerden ister dışardan net bir şekilde bakabilirsiniz. Tıpkı deniz altında olduğu gibi gereksiz tüm sesler kesilir ve iç sesinize ulaşabilirsiniz. Kendinize, duruşunuza, çevrenize bir seyirci olarak baktığınız bu değerli anlarda sizin için en tatmin edici sonuçları yaratacak bilgilere ulaşırsınız. Koçunuz, koçluk bilgisi, koçluk araçları ve yöntemleri size bu ayrıcalığı sağlar.

Yaşam alanlardan oluşur. Alanların toplamında herkesin evet bu benim için de önemli diyecekleri ve aynı zamanda kendilerince değiştirecekleri alanlar vardır. Alanlarınız size özeldir. Alanları genel olarak, iş, aile, duygusal yaşam, eğitim, kişisel gelişim, sağlık, hobiler, sosyal yaşam diye isimlendirebiliriz. Tüm bu genellemeler içinde de her bir alan size göre farklılaşır. İş yaşamı bir kişi için para kazanmak anlamına gelirken bir başkası için kariyer sahibi olmayı ifade edebilir. Tüm bunların altında da kişiyi motive eden, kişiyi o tercihi yapmaya doğru etkileyen değerler vardır. Koçunuzla yaptığınız çalışmalar değerlerinize şu an ulaştığınız yollardan başka nasıl ulaşabileceğiniz, en etkili sonucu elde etmek için şu ana kadar yaptıklarınızdan başka neler yapabileceğinizin de keşfidir.

Peki sizin hayatınız hangi alanlardan oluşuyor? Bu konu üzerinde biraz düşünmek isterseniz size bir önerim olacak. Alanlarınızın tanımını daha kolay yapabilmeniz için bir çember çizebilir ve kendiniz için önemli olan alanları bu çemberde dilimler olarak ayırabilirsiniz. Koçluk çalışmalarında yaşam çemberi olarak ifade ettiğimiz bu basit ama etkili araç yaşamınıza şöyle bir göz atarken görüntüyü netleştirmenize hizmet eder. Bu çalışmanın bir koçla beraber, koçun soruları eşliğinde yapılması muhakkak ki fark yaratacaktır ancak bu sizi durdurmasın. Çemberin tam merkezi başlangıç noktasıdır ve Erickson Coaching eğitimli koçlar olarak biz merkeze 0 değil 1 koyarız. Çünkü bazen kendinize gereksiz yere cimri davranmak isteyeceğiniz alanlar da olabilir, oysa ki elinizde hiçbir şey olmadığını düşündüğünüz zaman bile muhakkak ki sahip olduğunuz bir şeyler vardır. Bizler çalışmaya eldeki +1 ile başlar ve buna yeni puanlar ekleyerek ilerletiriz. Merkeze 1 yerleştirdikten sonra sorumuz şudur; kendiniz için o alanda 10 olmanın yani kendi kriterlerinize göre kendinize 10 vermenin ne olduğunu biliyor musunuz? Bunu daha kritik bir soru izler peki şu anda kendinize kaç veriyorsunuz?
Yayın tarihi: 15.06.2007
« tüm yazıları
3259
dahafazlası
YORUMLAR

ÇOk güzel +1

Güneş Kurt 13.04.2011 15:47:18

Hoş bir gülüşünüz ve sevimli bir tipiniz var.

Serim Soydaş 05.03.2008 15:23:47

Konuyu okumadan kendi derdimi yazma gereği duydum ama başlıktanda anlaşılıyo bu ülkede hangi bayan seçim yapabiliyoki tekbaşına ailesi sonrada eşi onun yerine kendi kararveriyo sonrada işte böle karasız bi insan olupçıkıyosunuz

Emre 27.12.2007 12:25:04

Merhaba ben 25 yaşında bi bayanım ismime aldanmayın:) benim sorunum sevgi aileme duyduğum sevgi ayrı bide biri olmasını istiyorum hayatımda ama sevemiyorum bide güvenemiyorum hep daha iyiyi arama dürtüsü var bende ya o değilse ya doğru kişi o diilse ya daha iyi biri çıkarsa karşıma bide sevgi olmalı tabi mantık evliliğide mantıklı aslında:) nebilim kararsızım bide çok en ufak şeyde bile bilmem anlatabiliyomuyum yanıtınızı bekliyorum piskolağa ihtiyacım varmı sizce teşklr

Emre 26.12.2007 15:47:03

Tabiki de yaşam olmaktır ancak sorun şurda duyguları denetleyebilmek!!! istediğimizi olmamızı sağlar ama bu disiplin bize öğretilmediki bence yaşam koçları bunları herkese öğretmenin yollarını bulmalılar üstelik ben yeteneklerin doğuştan geldiğine de inanmıyorum öğrenilebilir olduğuna inanıyorum

Nurhayat Olta 04.12.2007 00:07:52
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.