Yazarlar

Ruhsal özgürlük ihtiyacı

Ruhsal özgürlük ihtiyacı

Ruhsal özgürlük pek çoğumuz için öncelikli bir şey gibi gelmese de yahut bunun ne kadar önemli olabileceğine ilişkin farkında olmasak da esasen her insan derinde ruhsal özgürlüğü için yaşar. Önümüze çıkan pek çok olay ve durum bizim bunu fark etmemiz için bir fırsattır.

İster aşık olalım ve bu aşk bize pek çok acı, elem, keder ve sıkıntı versin; ya da tam tersine aşkımız sayesinde hayatımızın en mutlu günlerini yaşıyor olalım... Belki de iş hayatımızda bazı problemler yaşıyor olabiliriz; yahut tam aksine kariyerimizin doruklarında olalım ve bu bizim hep hayalini kurduğumuz şey olsun... Kim bilir, belki de son derece mutlu bir ailemiz vardır ve bu hayatın bize sunduğu en güzel hediyelerden birisi gibi geliyordur; kimimiz içinse ailemiz bizim için en büyük sorunların kaynağı olabilir...

Sorun yahut sevinç kaynağımız ne olursa olsun yaşadığımız tüm tecrübelerin ardında hep ruhsal özgürlük arzusu yatar. Çok güzel bir söz duymuştum:

"Bizler ruhsal tecrübeler yaşayan insanlar değiliz, bizler insan tecrübesi yaşayan ruhsal varlıklarız."

Eğer böyleyse, başımıza gelen her şeyin bize ruhsal anlamda olgunlaşmamız için verilmiş bir fırsat olduğunu düşünebiliriz. Hayata bakışımız ister göreceli olarak daha madddeci ya da daha manevi olsun, ruhsal anlamda erişeceğimiz olgunluk bize hayatımızın her düzleminde lqazım olacaktır.

Artık neye inandığımızın yahut inanmadığımızın bir önemi yok. Çağımızda hayatın herhangi türden bir dogmayı kaldıracağını sanmıyorum. Yepyeni bir çağın eşiğindeyiz ve bu çağ insanların zihinlerinin, kalplerinin ve bedensel niteliklerinin daha açık ve özgür olacağı bir müthiş bir potansiyel içeriyor.

Daha sevgi dolu, daha anlayışlı, daha özgürce düşünebilecek ve davranabilecek bir insanlığın tohumlarıyız hepimiz. İnsanlık tarihinde hiç olmadığı kadar bolluk, refah, teknoloji, hizmet, yardımlaşma, paylaşım ve etkileşim artık mümkün.

Peki bizler maruz kaldığımız eski tarz eğitim ve koşullanmalarla bu niteliklerin tadını çıkartmaya ne kadar hazırız?

İnsanın tüm boyutlarıyla ele alınması ve o şekilde yaklaşılması artık bir mecburiyettir. Çünkü insnların beklenti çıtası çok yükselmiş durumda. Sadece zihne yönelik bir çözüm, ya da sadece duyguları anlamak; bedensel anlamda arınma vs. tek başına kimseyi tatmin etmiyor.
Yayın tarihi: 03.05.2010
« tüm yazıları
3263
dahafazlası
YORUMLAR

Kısacası çok güzel özetlemişsiniz,paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Nurten İyem 08.05.2010 18:15:16
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.