Yazarlar

Nerdeeeeennn nereye.

Nerdeeeeennn nereye.

Ben gençken, işime yeni başlamışken, en büyük avantajım çocukluğumdan beri çok dergi takip etmem olmuştu.

Nerdeeeeennn nereye.
Dört dil bilen annem, piyasada var olmayan yabancı dergileri bile bulur, getirtir; okurdu. Ben de dergilerle büyüdüm tabii. Daha sonra gazeteciliğe başladığım zaman da bunun ekmeğini çok yedim. O zamanlarda internet olmadığından en büyük bilgi kaynağımız yazılı basındı. Kitap, gazete, dergi. Ve sadece yazılara değil, resimlere bile o zamanki deyimle "makas atardık". Ben hayatın epey içinde biri olarak da koca dergide hangi malzemeye makas atacağımı çok iyi bilirdim. Zaten bu beceri de beni yıllarca moda yazarı ve alışveriş ilavesi editörü olarak yaşamamı sağlamıştı.

Biz yine kendi çapımızda makaslamaya devam ederken internet dönemi başladı. Benden yapmam istenilen haberi araştırmak için bütün gazete binasını dolaşıp insanlarla konuşmak yerine oturup internette aramaya başladık. Doğrusu isterseniz ben bu işte yine en kötülerden biriydim çünkü internette nasıl arayacağımı anlayana kadar, 3–5 kişiye telefon ederek işimi halletmek daha kolay geliyordu.

Derken evlendim ve çocuk sahibi olmak için tedavi görmeye başladım. Yaklaşık iki sene doktorlara gittim geldim. Bu süre içinde, açıkçası çok fazla bilgi kaynağım yoktu. Çünkü zamanında evlenen ve çocuk sahibi olan bütün arkadaşlarımla görüşmeyi kesmiş, kendime her daim taze bekarlar bulmuştum. Dolayısıyla da şimdi onları arayıp danışacak yüzüm yoktu. Ne öğreneceksem tek başıma öğrenecektim.

Ortada bırakın yerli internet sitesi; Türkçe kitap bile hemen hemen yok denecek kadar azdı. Bir tek "Bebeğinizi beklerken sizi neler bekler" serisinin ilk kitabını hatırlıyorum. O da hamileliği anlatıyordu. O anki durumumla ilgili hiçbir şey yoktu elimde.

İşte buradan yola çıkarak eklemek istediğim bir şey var. O da biz gazeteci kadınların yazdığı annelik kitaplarının gerçekten neden işe yaradığına dair. Bilimsel ve tıbbi kitaplar size belli aşamalarda somut olarak neler yaşayacağınız konusunda çok güzel bilgi veriyor. Ama bizlerin yazdıkları bu kitaplar, gerçek duyguları, gözyaşlarını, umutsuzluğu ya da heyecanı da veriyor size. Hamile kalmak için çabalarken neler yaşadığınızı tıp anlatamaz çünkü. Bu konuda son çıkan kitap olan Vatan Gazetesi Yazarı Ayşe Aydın"ın "Aneee! Anne Oluyorum" adlı kitabını alıp benimkinin yanına koymanızı öneririm. Onunkiler ikiz üstelik. Tek çocukla ilgili ya da kardeşlik hikayeleriyle bezenmiş daha fazla kitap var ama ikizler hakkında yok! Üstelik Ayşe, son derece hoş, zarif ve bakımlı bir anne olarak; her açıdan da örnek alabileceğiniz biri. Remzi Yayınevi'nden çıkan bu kitabı lütfen okuyun.

Ve gelelim internete. Artık kitapların yanı sıra internet de ciddi bir bilgi ağı da var. Ne var ki her yerden bilgi edinmek konusunda internete çok da güvenmiyorum. Bu aşamada bilgiyi nereden, hangi siteden edindiğiniz, o sitenin ne olduğu, kaynağı, sahibi, bu gibi detaylar çok önemli. Çünkü.

İlk düşüğümden sonra daha da evhamlı ve paranoyak olmaya başlamıştım. Hele ki tekrar hamile kaldığımda ütün gün vücudumu dinliyor; sürekli ne olacağını bilmediğim bir şeyleri bekliyordum. E, o kadar bekleyince bulursun tabii. Bir gün kasığımda ağrı hissettim. Hemen internette aramaya başladım. Birkaç dakika içinde apandisitten kansere kadar pek çok farklı hastalık belirtisi taşıdığımı öğrendim. Ve bu işten vazgeçtim. O gün bu gündür her konuda danıştığım belli siteler edindim.

Ve hamile siteleri. Yerli hiç yoktu zaten. (Bu dediğim 9 sene önce bu arada) Yabancılar arasında da babycenter.com'u bulmuş; duacıları olmuştum. Doğurana kadar her gün oraya bakar, bir şeyler öğrenmeye çalışırdım.

Sizler yani şimdilerde hamile olanlar ya da yeni doğuranlar işte bu açıdan gerçekten şanslısınız. Şu anda baktığınız gibi sağlam siteler; anılarını samimiyetle sizlerle paylaşan insanlar var. O yüzden her zaman her şeyi bize sorabilirsiniz. Biz de size soruyoruz zaten.

Yayın tarihi: 29.04.2009
« tüm yazıları
2882
dahafazlası
YORUMLAR

hem hamilelik hemde annelik duygusu insanın ayaklarını yerden kesen mükemmel bir duygudur mutlaka henüz anne olmamama rağmen bunları düşünüyorum, iyide köyüde büyük bir sorumluluk duygusu içinde eşinizle ve çocuğunuzla paylaşmak onlara dair gelişmeleri birlikte yaşayarak yaşlanmak harika olsa gerek...

dido119 14.05.2009 15:23:01

Anne olmak gerçekten çok güzel bir duygudur muhakkak.. Sizin dünyaya getirdiğiniz minicik bir can ve bir ömür ondan kendini sorumlu hissetmek olağan üstü bir duygu olsa gerek.

ebrubilgili 04.05.2009 15:25:24

Annelik hem kutsal bir görev, hemde ailenin temel taşlarını oluşturmada vazgeçilmez tek unsurdur.

nstuzl 02.05.2009 12:43:55

hamilelik ve annelik dünyanın en tatlı duygusu tarifsiz

piksi59 02.05.2009 09:45:51
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.