Yazarlar

Neden kilo veremiyorum!

Neden kilo veremiyorum!

Diyetisyenimiz Nil Şahin Gürhan sizden gelen soruları yanıtlıyor.

Merhaba. Ben 23 yaşında 1.62 boyunda ve 52 kiloyum. 2 sene önce masum bir şekilde 58 kilodan diyete başlamuştım. Daha sonra bu diyet bir hırsa daha doğrusu bir tutkuya dönüştü. Hiçbir şey yemememeye aşırı derecede spor yapmaya başladım. Her zaman tartılıyor ve her kaybettiğim kilo beni acayip mutlu ediyordu. Günlerimi hep bu şekilde geçirmeye başlamıştım. Hiçbir sosyal hayatım kalmamıştı. Tek tutkum biraz daha zayıflamak olmuştu. Bu arada regl de olmamaya başladım ve hala düzelemedim. En sonunda 36 kiloya kadar düştüm sonra pisokolojik tedaviye başladım. Regli düzenim içinde hormon hapları kullandım ve çok kilo aldım ve ben bunu kabul edemiyorum. Beslenme bozukluğu başladı. Gündüz birşey yemiyorum ama geceleri özellikle başkalarından gizlice birşeyler yiyiyorum. Bunu çoğunlukla bilinçsizce yapıyorum. Gece yediğim içinde daha çok kilo alıyorum. Sadece 45 kilo olmak istiyorum lütfen bana yardım edin.

Cevap: Beslenme ile her yerde herkes bir fikir atıyor ama bu fikirlerin bilimsel dayanağı var mı yok mu diye kimse sorgulamıyor. Bu nedenle birçok kişi duyduğu veye herhangi bir yerde okuduğu diyet programını uyguluyor. Sonuçta sizin yaşadığınız sıkıntılara benzer rahatsızlıklar yaşıyorlar. Mutlaka bir Beslenme ve Diyet Uzmanının yakın takibinde kilo vermenizi tavsiye ederim.

Ben 24 yaşında 1.73 boyunda ve 73 kiloda bir bayanım. Her kış düzenli kilo alıp yazın da veriyorum. Fakat et ve salata ağırlıklı diyet yaparken tansiyonum düşüyor yemek yemesemde mutlaka çikolata yeme ihtiyacı duyuyorum, çabuk terliyorum ve acıkıyorum, tatlı olmadan öğünüm geçemiyor... Bu durumda ne yapabilirim? Bana uygun diyet nasıl olabilir?

Cevap: Her yıl kilo alıp vermeniz sıhhatli bir yol değil. Aç kalarak veya tek yönlü beslenerek kilo vermeyin. Üç ana öğünü kesinlikle atlamayın ve üç ara öğünüde mümkün olduğunca ihmal etmeyi. Tansiyonunuzun düşmesi yetersiz beslenmeden, uzun süre aç kalmaktan olur. Çeşitli rahatsızlıklarınız olduğuna göre yönteminiz yanlış. Bu nedenle Bir Beslenme ve Diyet uzmanından yardım almanızı ve bir sağlık kontrolünden geçmenizi tavsiye ederim.

Ben yarı vejeteryanim sadece deniz ürünlerini yiyorum o da doktor söyledi diye... 36 yaşındayım çok yoğun ve stresli çalışıyorum kötü besleniyorum akşam öğününde gofret ve çerez gibi. Şimdi kilo da aldım çok sağlıklı ve düzenli bir beslenme için öneri rica ediyorum. 1.64 62 kg.ım ne yapayım? Ne kadar süre devam ederek rejim yapmalıyım? Spora ve yürüyüşe vakit olmuyor... Çok daraldım pantalonlara sığamıyorum geçen sene 53 kg.dım bu aylarda... Kilo vermem lazım lütfen bir program verin bana...

Cevap: Aç kalmaktan, atıştırmaktan, öğün atlama veya geçirtirmeden vazgeçmelisiniz. Ayrıca insan vücudunun doğadaki tüm besin maddelerine ihtiyacı vardır. Yeterki sağlıklı pişirin ve tüketin. Haftada iki kez kırmızı eti de tüketebilirsiniz. Sağlıklı ve verimli bir yaşam istiyorsanız hayat programının içine saglıklı beslenmeyi de ekliyeceksiniz. Süt yoğurt tüketiyor musunuz? Peynir yiyor musunuz? Kırmızı et ve tavuk eti yememeye kararlımısınız? Mutlaka bir Beslenme Uzmanının takibine girerek gerekirse vitamin takviyesinde alarak diyet yapmalısınız

Ben 23 yaşındayım doğum kontrol hapı kullandım ve aldığım kiloları diyet ve düzenli egzersiz yaptığım halde veremiyorum. Bünyem çabuk kilo verebilir çok kez yaptım diyet ama bu sefer işe yaramadı teşekkürler...

Cevap: Doğum kontrol hapı kilo almaya destek verir- direk kilo almayı sağlar denilemez. Doğum kontrol hapı vucuduzun ödem yapmasına neden olur. Bu da kilo almanıza neden olur. Bu hapları kullandığınızda vücudunuzun yağ oranı artmaya eğilim gösterir onun için hareketli bir yaşam kurmaya çalışın. Eğer yapabiliyorsanız düzenli spor yapın.

· Mutlaka kahvaltı yapın,
· 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmeye çalışın.
· Ara öğünlerde süt veya ayran tüketin,
· Yatmadan önce de süt için,
· Uzun süre hiç aç kalmayın,
· Bol su için günde 2-3 litre,
· Bol salata tüketin (yağsız veya az zeytin yağlı)
· Çeşitli meyvelerden tüketmeye çalışın.
· Ekmeği ana öğünlerde 2 ince dilim mutlaka tüketin.
· Çay, kahve ve kolalı içecekleri en aza indirin. Bu içecekler su kaybını hızlandırır.
· Bol bol yürüyüş yapın, Eğer yapabiliyorsanız spor yapın.

Merhaba. Benim kilo ile ilgili problemim yok. Üst bölgem kalın ve karın bölgemde yağ fazlalığı var. Üst kısmın incelmesini istiyorum. Ne yapabilirim?

Cevap: Her insanın anatomik yapından dolayı yağ hücreleri farklı bölgelerindedir. Bölgesel probleminiz olması vücudunuzdaki yağ oranının olması gerekenden fazla olduğunu, kas oranının düşük olduğunu gösterir. Sizin de yapısal olarak karın ve bel bölgenizde yağ hücreleriniz sayı olarak yoğun olduğu için kilo alınca o bölgeden alıyorsunuz. Bu durumu düzeltmek için en iyi yöntem yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli spor yapmak ve bol su içmektir. Böylece vücudunuzdaki kas oranını yükseltir, yağ oranını düşürür, sıvı miktarını dengeleyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir diyet programını uyguladığınızda kilo kaybı nerede fazlalık yani yağ birikimi varsa oradan verirsiniz.

e-kolay-kadın'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Ancak ne olursa olsun bir şekilde yürüyüş-spor vb. bir takım hareketler yapabildiğiniz kadar günde 10 dakika olsa bile yapın.

Ben en az 15 kilo vermek istiyorum yaşım 15, kilom 78 ve boyum 1,65 sitenizde bana özel çıkan diyetle bu mümkün mü?

Cevap: Gelişme çağındasınız. Bu yaş avantajınızı kullanın. Eğer iyi beslenirseniz ve düzenli spor yaparsanız boyunuzun uzaması devam edeceği gibi sağlıklı bir vücuda kavuşur ayrıca fazla kilolarınızı daha kolay verebilirsiniz. Haftada ½ ve 1 kg vermeniz en idealidir. Kas yoğunluğunu arttırmak dengeli bir görünüme sahip olmak için spor çok önemli. Spor ve dengeli beslenme ve bol su tüketimi ile ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. e-kolaykadın'daki kişye özeldiyet proğramından kendi diyetinizi alın. Yapmayı düşündüğünüz düşündüğünüz hareketler hiç yapmamamaktan daha iyi. Ama her zaman yapabildiğiniz hareket miktarını artırmaya çalışın.

1,50 boyum var 93 kilodayım 53 yaşındayım. Rejım yapamıyorum, bana sıkı bir rejim uygular mısınız ne yapmalıyım?

Cevap: Boyunuza ve yaşınıza göre kilonuz çok fazla bu nedenle Bir Beslenme ve Diyet Uzmanının yakın kontrolünde kilo vermenizi öneririm. Eğer imkanınız yoksa e-kolay-kadın'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Diyetinizi spor ile destekleyin. Diyet yapamıyorum diyorsunuz anlık hırsa kapılıp çok sıkı şok listeler yapmaya niyetlenmeyin günün yarısında yemeye başlarsanız vücudunuzun dengesini bozarsınız.

Benim problemim fazla kilo aslında bende kilom çok aşırı durmuyor balık etli biriyim ama kalça bölgem biraz büyük aslında bundan çok rahatsız değilim ama kilo verip daha güzel olmak istiyorum. Verilen diyet listesini okudum fakat bu diyet benim için biraz zor okula gidiyorum ve sabahları 6'da kalkıyorum bu nedenle dengeli beslenemiyorum ama dikkat etmeye çalışıyorum lütfen bana yardım edin!

Cevap: e-kolay-kadın'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Okul durumuna uygun olarak yiyeceklerin yerlerini değiştirebilirsiniz. Alternatif porsiyon listerini kullanın. Diyetinizi spor ile destekleyin.

Kişiye özel de çıkan diyet 3-4 kilo fazlam için fazla sıkı geldi. Yani bu kadar sıkmaya gerek var mı?

Cevap: Verilerinizi doğru ve eksiksiz girdiğinizde çıkan liste size uygundur. Diyetinizi uygularken alternatif yiyeceklerinizi ve porsiyonlarınızı iyi ayarlayın. Porsiyon listelerini de alın. Fazla kilonuz az olduğu için daha kısa zamanda diyeti bitirir koruma programına başlarsınız.

Benim problemim karnımdaki yağlar ile ilgili. Aşırı kilom yok ama rejim yaptığım halde kurtulamıyorum. Evde uygulayabileceğim birşey önerirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Cevap: Bölgesel probleminiz olması vücudunuzdaki yağ oranının olması gerekenden fazla olduğunu, kas oranının düşük olduğunu gösterir. Bu durumu düzeltmek için en iyi yöntem yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli spor yapmak ve bol su içmektir. Ancak bunu uzun süre yapmalısınız. Böylece vücudunuzdaki kas oranını yükseltir, yağ oranını düşürür, sıvı miktarını dengeleyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir diyet programını uyguladığınızda kilo kaybı nerede fazlalık yani yağ birikimi varsa oradan olur. e-kolay-kadın. com'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Diyetinizi spor ile destekleyin.

1.75 boyunda 88 kiloyum. Geçenlerde bir hastanede çalışan bir uzmandan 1200 kalorilik bir diyet aldım. Yalnız çok sabırsız bir insanım hemen kilolarımdan kurtulayım istiyorum. Diyette yazılanların yarısını bile yemedim ve eczanelerinde önerdiği garden life bitkisel çayından içtim ve 4 günde 3 kilo verdim. Daha sonra bir arkadaşımın ablası bana yardım edebileceğini söyledi. Kendisi Hacettepe çıkışlı ve 2 ay sonra uzman olacakmış. Öncellikle bu çayların iyi olmadığı konusunda beni
uyardı ve bana yeşil çayı önerdi. Benimle çok ilgilendi bana bazal metobolizma hakkında bile bilgi verdi ve 1200 kalorinin benim için çok az
olduğunu söyledi. Elinde hesap makinasıyla bir sürü işlemden sonra 1780 kalorilik bir diyet yazdı. Telini verdi. İstediğin zaman arayabilirsin dedi. Ona inandım sonuçta bilgileri de tazeydi ama açıkcası artık kime
güvenebileceğimi de bilmiyorum. Sanki ordakilerin hepsini yersem şişmanlayacakmışım gibime geliyor. Artık midem küçüldü. Onları yiyemeyeceğimi düşünüyorum. Ben kilo verdikçe kaloriyi düşüreceğini söyledi. Lütfen bana yardım edin. Ne yapmalıyım? O diyeti uygulamalı mıyım?


Cevap: Diyetin size özel bir uzman tarafından hazırlanması ve sizinde uygulama için kararlı ve aynı zamanda psikolojik olarak sizin de ikna olmuş ve hazır olmanız çok önemlidir. Uzmanınızla tekrar görüşün tereddütlerinizi söyleyiniz. 1200 kalorilik diyete devam edin. 1700 kalori mevcut kilonuzda kalmanızı saglar.

Ben 18 yaşındayım ve boyum 1,60 kilom ise 56. sizce ideal kilom kaç olmalı? Bu arada sık sık diyet yapıyorum ancak istediğim kiloya ulaşamıyorum. Yalnız guatr hastasıyım bunun herhangi bir etkeni var mıdır cevabınızı bekliyorum.

Cevap:Olmanız gereken kilo aralığı: 51-56. Sık sık diyet yapıp bırakmak sağlığa zararlı bilinçli ve sağlıklı beslenmeyi öğrenin ve uygulama çalışın. Guatır tedavi edilmezse kilo aldırır veya aşırı kilo vermenize neden olur. Çok önemli bir rahatsızlık mutlaka doktor kontrolüne gidin.

Kişiye özel diyetinizi aldım, merak ettiğim hergün aynı şeyler mi yenecek, belirli süresi olacak mı bir de benim kilom daha çok basen bölgelerimde ne tavsiye edersiniz?

Cevap: Sağlıklı beslenmeyi ögrenmenizi ve hayatınızın her aşamasında uygulamanızı tavsiye ederim. Bu nedenle Her gün aynı şey yeme söz konusu değil, miktar ve çeşidi ayarlamız gereklidir. Bunu da yapabilmeniz için porsiyon listelerininde dökünü alınız. Özel bir yemek tarifi içeren veya standart diyetlerden kaçının. Hayatınızın akışında her yemegin miktarını ve alternatiflerini kendiniz ayarlayacaksınız. Saglıklı bir beslenme ve bu beslenmeyi spor ile desteklediğinizde kiloyu bölgesel probleminizin olduğu bölgeden verirsiniz.

1.66 boyunda 68 kilo 20 yaşındayım. 2 aydır diyet uyguluyorum ama bir faydasını görmüyorum. Evde 1 saat hareketler yapıyorum ama basenlerden bir türlü kurtulamıyorum? Ne yapmam lazım?

Cevap: e-kolay-kadın'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Spora devam edin. Sabırlı olun.

Yeni doğum yaptım ve çok acele zayıflamam lazım çünkü çalışan biriyim gerçekten zor durumdayım. Elbiselerimin hiç biri bana olmuyor bana bir ay içinde zayıflamam için bir diyet önerin.

Cevap: Ne zaman doğum yaptığınızı yazmamışsınız. Eğer emzirmeye devam ediyorsanız; hamilelik döneminde alınan fazla kilolardan kurtulmak için yapılan diyetlere çok dikkat edilmesi gereklidir. Yaptığınız diyet sizi halsiz bırakmayacağı gibi süt verimizi de artıracak şekilde olmalıdır. Sık sık az az ve çok çeşitli beslenmeye çalışın. Ağır, yağlı, salçalı yiyeceklerden, gaz yapıcı yiyeceklerden ve ağır tatlılardan kaçının. Sütlü tatlıları tercih edin. Her gün bir yemek kaşığı helva da sütünüzü artırabilir. Bol bol su için. Günde en az bir saat tempolu yürüyüş yapın, 3 ana, 3 ara öğün olmak üzere altı öğün beslenin öğün atlamayın. Bol yağsız mevsim salatası ve meyve tüketin. Önceliğin bebeğinizin beslenmesi olduğunu unutmayalım. Bebeğiniz altı aylık olana kadar sıkı diyet programı uygulamayın. Bebeğiniz altı ay olduktan sonra ona ek gıdalar vermeye başladıktan sonra diyete ağırlık vermenizi tavsiye ederim. Ancak uyguladığınız diyet bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için gerekli besin öğelerini içermelidir. Bunun için bir Beslenme Uzmanının yakın takibinde kilo vermelisiniz.

Ben 17 yaşında 1.73 boy ve 58 kilodayım. Ama basenlerim belime oranla geniş duruyor. Pek hareketsiz değilim ama armut tipi bir görüntü var. Ve nasıl besleneceğimi pek bilmiyorum. Belim 70 cm iken basenler 96.lütfen yardımcı
olur musunuz?


Cevap: Her insanın anatomik yapından dolayı yağ hücreleri farklı bölgelerindedir. Bölgesel probleminiz olması vücudunuzdaki yağ oranının olması gerekenden fazla olduğunu, kas oranının düşük olduğunu gösterir. Sizin de yapısal olarak basen bölgenizde yağ hücreleriniz sayı olarak yoğun olduğu için kilo alınca o bölgeden alıyorsunuz. Bu durumu düzeltmek için en iyi yöntem yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli spor yapmak ve bol su içmektir. Böylece vücudunuzdaki kas oranını yükseltir, yağ oranını düşürür, sıvı miktarını dengeleyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir diyet programını uyguladığınızda kilo kaybı nerede fazlalık yani yağ birikimi varsa oradan verirsiniz.

e-kolay-kadın'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Ancak ne olursa olsun bir şekilde yürüyüş-spor vb. bir takım hareketler yapabildiğiniz kadar yapın.

Benim size bir sorum olacak. Ben 26 yaşındayım ve son 6 yıldır kilo problemim var. 1.68 boyunda, 72 kiloyum. Sık sık diyet yapıyorum ama bu
diyetler pek uzun vadeli olmuyor ve kiloları tekrar geri alıyorum. Asıl sormak istetiğim ise mesela günlük 1200 kalorilik bir diyet
yapıyorum, vücudum bu 1200 kaloriye alışıp da daha sonra kilo vermem durur mu? Yani sürekli kalori düşürerek mi kilo vermeliyim yoksa sabit 1200 kalori (ya da 1000) alarak da kilo verilebilir mi? Bu arada bugün spora başladım ilginize çok teşekkürler ve iyi çalışmalar.
sevgilerimle..


Cevap: Sık sık diyet yapıp bırakmanızı saglığınız açısından sakıncalı. Bir Beslenme ve Diyet Uzmanıyla en az bir kez olsun görüşerek beslenme hakkında dogru ve genel bilgiler almanızı öneririm. Sizin yaşam şartlarınıza, çalışma yaşamınıza, saglık durumunuza, yaptığınız sporun özelliklerine göre alacağınız kalori değişir.

Ben 25 yaşında 80 kg 165 cm. boyunda bayanım. 2 çoçuk annesiyim kilo vermek için ne yapmalıyım?

Cevap: e-kolay-kadın'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Ancak ne olursa olsun bir şekilde yürüyüş-spor vb. bir takım hareketler yapabildiğiniz kadar yapın.

Ben 23 yaşında, yedi aylik bir anneyim. Hamilelikte çok fazla kilo aldım. Birazını attım ve yaklaşık 7 kilom daha var. Emziren bir anneyim nasıl bir diyet uygulamam gerekir?

Cevap: Hamilelik döneminde alınan fazla kilolardan kurtulmak için yapılan diyetlere çok dikkat edilmesi gereklidir. Yaptığınız diyet sizi halsiz bırakmayacağı gibi (emzirmeye devam etmenizi öneririm) süt verimizi de artıracak şekilde olmalıdır. Sık sık az az ve çok çeşitli beslenmeye çalışın. Ağır, yağlı, salçalı yiyeceklerden, gaz yapıcı yiyeceklerden ve ağır tatlılardan kaçının. Sütlü tatlıları tercih edin. Her gün bir yemek kaşığı helva da sütünüzü artırabilir. Bol bol su için. Günde en az bir saat tempolu yürüyüş yapın, 3 ana, 3 ara öğün olmak üzere altı öğün beslenin öğün atlamayın. Bol yağsız mevsim salatası ve meyve tüketin. Önceliğin bebeğinizin beslenmesi olduğunu unutmayalım. Bebeğin 6 ay olana kadar diyet yapmak son derece hassas onun için mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanın yakın takibinde kilo vermenizi öneririm. Bebeğiniz altı aylık olana kadar sıkı diyet programı uygulamayın. Bebeğiniz altı ay olduktan sonra ona ek gıdalar vermeye başladıktan sonra diyete ağırlık vermenizi tavsiye ederim. Ancak uyguladığınız diyet bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için gerekli besin öğelerini içermelidir.

e-kolay/kadın'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Sabırlı olun acele etmeyin.

Ben 22 yaşındayım et ve et ürünlerini yemeyi hiç sevmiyordum ve 4 aydır da yemiyorum fakat 3-4 kilo aldım kilo almayıda hiç sevmiyorum sizce ne yapmalıyım?

Cevap: Sağlıklı beslenme; yeterli ve dengeli beslenmektir. Bunu sağlamak için her yiyecek grubundan ihtiyacımız kadar almamız gereklidir.
Doğru beslenme de yiyecekleri aşağıdaki gruplara ayırabiliriz.

1.1. Grup : Protein Grubu yiyecekler : Et – peynir – yumurta
2.2. Grup : Kalsiyum Grubu : Süt – yoğurt
3.3. Grup : Ekmek Grubu : Ekmek – pilav – makarna
4.4. Grup : Meyve Grubu
5.5. Grup : Sebze Grubu
6.6. Grup : Şeker – Yağlar

Siz et ve ürünlerini yemiyorsunuz ancak süt – süt ürünleri – yumurta yiyorsunuz. Yeterli bir beslenme programı dahilinde et yemeden her yiyecek grubundan ihtiyacınızı ayarlayarak beslenebilirsiniz. Bu konuda ya bir uzmandan yardım almalısınız ya da kişiye özel diyet programını kendinize özel listeyi uygulayabilirsiniz. Ancak et gurubu ana besin grubudur bu nedenle yemeye çalışmanız daha mantıklı, aksi takdirde kilo ile mücadelenizde ömür boyu zorlanırsınız. Aşırı çaba göstermeniz gerekir. Kansızlık anami riskinizde her zaman daha yüksek olur.

Biz eşimle beraber kilo verme seferberliği başlattık. Eşim 34 yaşında 1.65
cm boyunda ve 84 kg. özellikle göbeği çok büyük. Ben ise 32 yaşında 1.45 cm. boyunda 54 kg. ağırlığındayım. Sizden memur maaşına uygun bir diyet listesi istiyoruz. Bir sürü liste var ama kafamızı karıştırmaktan başka işe yaramıyor. Sizinkini uygulamayı düşünüyoruz çünkü insaflısınız. Şimdiden teşekkür ederiz...


Cevap: e-kolay-kadın'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Sabırlı olun acele etmeyin. Porsiyon listelerini de almayı unutmayın.

Ben belimin incelmesini istiyorum zayıfladığım zaman sadece bacaklarım inceliyor istedigim bölgeden nasıl kilo verebilirim?

Cevap: Sağlıklı bir beslenme programı uyguladınız takdir de fazla kilonuz nerde ise oradan kilo verirsiniz. Diyetinizi spor ile desteklerseniz daha hızlı ve kolay kilo verebilirsiniz. Ayrıca bel bölgeniz ile ilgili hareketlere ağırlık vermenizi öneririm.

18 yaşındayım ve üniversiteye hazırlanıyorum. Hareketsiz kalmaya bağlı olarak kilo aldım ama spora ayırabilecek zamanım yok. O yüzden yemekten kestim ve oldukça az yiyorum ama yine de kilo veremiyorum. Bana kilo verebilmem için ne yapmam gerektiğini söyleyebilirseniz çok mutlu olurum.

Cevap: Gelişme çağında ve öğrencisiniz bu nedenle kesinlikle sizi aç bırakacak yetersiz beslenmenize neden olacak diyetler uygulamayın. e-kolay.kadın com'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.

· 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmeye çalışın.
· Bol su için günde 2-3 litre
· Bol salata tüketin (yağsız veya az zeytin yağlı)
· Çeşitli meyvelerden tüketmeye çalışın.
· Ekmeği ana öğünlerde 2 ince dilim mutlaka tüketin.
· Çay, kahve ve kolalı içecekleri en aza indirin. Bu içecekler su kaybını hızlandırır.
Bol bol yürüyüş yapın.

Ben polistik over hastasıyım bana buna uygun bir diyet önerir imsiniz?

Cevap; Beslenme ve Diyet Uzmanının yakın takibine girmeniz gereklidir.

Doğum yapalı 7 ay oldu ancak doğumdan itibaren sadece 6 kilo verebildim. Zayıflamak istiyorum bir uzmana ihtiyacım var. 20 kg vermem gerekiyor bunu tek başıma beceremem. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Cevap: Bu verdiğiniz kiloyu aç kalarak verdiyseniz sizin ve bebeginiz içinde (emziriyorsanız, kesinlikle emzirmenizi öneririm) çok sakıncalı. Hamilelik döneminde alınan fazla kilolardan kurtulmak için yapılan diyetlere çok dikkat edilmesi gereklidir. Yaptığınız diyet sizi halsiz bırakmayacağı gibi (emziriyorsanız) süt verimizi de artıracak şekilde olmalıdır. Sık sık az az ve çok çeşitli beslenmeye çalışın. Ağır, yağlı, salçalı yiyeceklerden, gaz yapıcı yiyeceklerden ve ağır tatlılardan kaçının. Sütlü tatlıları tercih edin. Her gün bir yemek kaşığı helva da sütünüzü artırabilir. Bol bol su için. Günde en az bir saat tempolu yürüyüş yapın, 3 ana, 3 ara öğün olmak üzere altı öğün beslenin öğün atlamayın. Bol yağsız mevsim salatası ve meyve tüketin. Önceliğin bebeğinizin beslenmesi olduğunu unutmayalım. Bebeğin 6 ay olana kadar diyet yapmak son derece hassas onun için mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanın yakın takibinde kilo vermenizi öneririm.

e-kolay/kadın.'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Sabırlı olun acele etmeyin.
Yayın tarihi: 17.08.2004
« tüm yazıları
7767
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.