Yazarlar

Ne giysem...

Ne giysem...

İmaj Danışmanı Suna Kabadayı Mahmure kullanıcılarımızın sorularını cevaplıyor.

Ben 1.60 boyunda 49 kilodayım. Ama bacaklarım çok ince ve etek giyemiyorum. Aslında fiziğim güzel ne giysem yakışıyor ama kapri ve etek giyemiyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Fiziğim güzel ve ne giysem yakışıyor dediğine göre kıyafetlerinde bir sorun yaşamıyorsun. Bacaklarını çok ince buluyorsan, kapri ya da etek giydiğinde öncelikle senin gözlerini okşamıyorsa bu görüntü kapri yerine normal boylarda pantolonları giymeye devam edebilirsin. Bazı bayanların da ayak bilekleri kalındır onlara da kapri çok yakışmaz, bileğin en kalın yerinde bitip dikkatleri oraya çekeceği için. Tahmin ediyorum sen de ince bileklerinde bittiği için görüntüden hoşnut değilsin, beğendiğin bir yerine dikkat çekmeye ne dersin? Bu konuda önerilerim yer almıştı daha önceki yazılarımda.

Etek konusunda uzun etekleri değerlendirebilirsin, bileğe kadar uzanan etnik etekler geçen yaz olduğu gibi bu yıl da sık sık karşımıza çıkacak. Fiziksel özelliklerinin detayları ya da genel görüntün hakkında bir fikrim yok, detaylı bir çalışma için yüz yüze görüşerek stil analizi ve moda kimliği çalışması yapmamız gerekir, böylelikle sana daha tutarlı tavsiyelerde bulunabilirim.

Ben üniversite öğrencisiyim. Yeni yeni iş başvurularında bulunup görüşmelere gidiyorum. Açıkçası nasıl giyinip nasıl bir izlenim bıraktığımı bilmiyorum. Bana yakışan da yakışmayan da her şeyi alıyorum. Sonuç hüsran, aynı zamanda da boşa giden para oluyor. Gereksiz belki de hiç kullanmayacağım şeylerle dolu dolabım. Sağlıklı alışveriş ve iş yaşamında kullanabileceğim şeyler almak istiyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Senin ihtiyaçlarınla ilgili olarak Boğaziçi Üniversitesi ile bir proje yürütüyoruz, mezun adaylarına iş yaşamında giyim tüyoları ve mülakatlarda beden dili kapsamında seminerler yapıyoruz. Senin okulun da böyle bir çalışma talebinde bulunursa programıma almaya çalışırım.

Görüşmelerinde ne giyiyorsun bilmediğim için ben de sana nasıl bir izlenim bıraktığını söyleyemem, ama köşemde kariyer ve giyim başlıklı bir kaç yazım yayınlandı. Neler giyilmeli, neler giyilmemeli, ilk izlenimler neden önemli bir kaç yazımda değinmiştim. Bu konuda daha sık yazılar yazmam gerekiyor sanırım, böylelikle sana da yardımcı olabilirim.

Verdiğiniz danışmanlık hizmetleri ve fiyat uygulamaları ile ilgili daha detaylı bilgi alabilir miyim acaba? Ayrıca ben Ankara'da yaşıyorum. Ankara seminerleriniz ya da çalışmalarınız oluyor mu?

Maalesef ben Ankara'da değilim. Bireysel danışmanlık hizmetlerini İstanbul'da sunabiliyorum şimdilik. Bazı hizmetleri ofisimde vermem gerekiyor, uygun ekipman ihtiyacım sebebiyle. Kurumsal eğitimlerim çok yoğun olduğu için seyahat etmem zor ama kurumsal talep olduğunda Ankara'ya tekrar geleceğim.

Danışmanlık hizmetleri ile ilgili mümkün olduğunca detaylı içerikleri web sitemde bulabilirsiniz. İlgilendiğiniz bireysel hizmetler ise bireysel sayfalarında her hizmetin temel amacı ve ne fayda sağladığını anlatmaya çalıştım.

Fiyat seanslara göre değişiyor, renk ve stil analizi birlikte alındığında paket fiyatlandırması yapıyorum, gardırop seansı saat ile ücretlendiriliyor. Hangi hizmet ile ilgilendiğini belirterek benimle iletişim kurarsan o hizmetin içeriği ve fiyatı konusunda ihtiyaç duyduğun diğer detayları da seninle paylaşabilirim.

Benim danışmak istediğim, bu konuda pek fikrim olmayan hangi yüze nasıl bir gözlük takılması gerektiği? Gözlükten nefret ediyorum bu yüzden lazer ameliyatı bile oldum. Ama göz kuruluğundan doktorum güneş gözlüğü takmam gerektiğini söylüyor yaz için. Benim ise zayıf olduğum halde yüzüm toplu, biraz ablak da diyebiliriz. Burnum da büyük. Buğday tenliyim saçlarım koyu kahve. Sizce ne renkte, ne tür bir gözlük kullanmalıyım? Bu konuda yardımcı olursanız çok mutlu olurum. En azından gözlük almaya kafamda bir fikirle gitmiş olurum. Şimdiden teşekkürler.

Gözlük seçimi çok hassas bir seçim haklısınız, iletişim bölgemiz olan yüzümüzde yer alan bu aksesuarın doğru stil ve renklerde seçilmesi etkili iletişim konusunda belirleyici bir faktör.

Sizin yuvarlak ve geniş olarak tanımladığınız yüz şekliniz için optik gözlük seçiminizde dikkat etmeniz gereken diğer belirleyiciler de kaşlarınızın şekli ve gözlerinizdir. Güneş gözlüklerinde ise gözlerin görülmediği karanlık camlar söz konusu olduğunda göz büyüklüğü ve şekli belirleyici olmayacaktır.

- Çerçeve alırken çok küçük dar çerçevelerden sakının, çok iri olmayan, yüzünüzle ve genel yüz hatlarınızla orantılı ölçülerde çerçeveler seçmelisiniz.

- Burnu uzatan yüksek köprüler yerine alçak köprülü çerçeveler uygun bir seçim olabilir.

- Yine çerçevenin şakaklardan geçen saplarında ve çerçeve köşelerinde yer alan detaylar yüzü yanlara doğru daha da geniş gösterebileceği için bu detayların daha sade yer aldığı çerçeveler seçebilirsiniz.

Bu yıl kemik ve daha büyük çerçeveler geri geliyor, siz de teninize ve yaz aylarına yakışacak bej, kaplumbağa baskılı, ya da koyu kahve çerçeveli güneş gözlüklerinden edinebilirsiniz. Siyahı da deneyin, yüzünüze yakışıyorsa, rengi içinize siniyorsa neden olmasın.

Sizden talebim kişiye özel böyle bir hizmetin detayları ve ücreti. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Birebir danışmanlık hizmetleri ile ilgili mümkün olduğunca detaylı hazırladığım içerikleri web sitemde bulabilirsiniz, ilgilendiğiniz bireysel hizmetler için bireysel sayfalarında her hizmetin temel amacı ve ne fayda sağladığını anlatmaya çalıştım.

Fiyat izleyeceğimiz yola, yani seanslara göre değişiyor. Her hizmetin fiyatlandırması aynı değil, kullanılan araçlarda aynı olmadığı gibi. Stil analizinde ölçümler alınıyor, renk analizinde çeşitli kumaşlar kullanılıyor ve size özel renk kartelası hazırlanıyor. Renk ve stil analizi birlikte alındığında paket fiyatlandırması yapıyorum, gardırop seansı saat ile ücretlendiriliyor. Hangi hizmet ile ilgilendiğinizi belirterek benimle iletişim kurarsanız o hizmetin içeriği ve fiyatı konusunda ihtiyaç duyduğunuz diğer detayları da paylaşabilirim.

Ben emekli bankacıyım. Genellikle ilk girdiğim ortamlarda olumlu bir etki bıraktığımı biliyorum. Tekrar bazı bankalara iş başvurularında bulundum. Kabul edildiğimi düşünürsek, yapılacak mülakat görüşmelerde olumlu etki bırakabilmenin yolunu bilmek istiyorum.

Günümüzün hızlı koşullarında kıyafetlerin verdiği mesajlar daha da önem kazanıyor. Siz daha konuşmaya başlamadan karşınızdakilerle sizden önce iletişime giren imajınız, sizin için konuşmaya başlıyor ve tüm bunlar ilk 30 saniyede oluyor. Pek çok çalışan giyimde tasarım öğelerinden ve görüntülerinin düşünce, duygu ve tavırlarına etkisinden dolayısıyla başkalarının kendilerine göstereceği tavra ve hatta profesyonel hedeflerine ulaşmalarına katabileceklerinden habersiz.

Her sektör, meslek, iş kolu ve şirket kurumsal kültürleri ile farklı bir kültürel grup olarak kabul edilirler. Dolayısıyla her birinde, sizinle iş yapıp yapmama konusunda karar verirken ve değerlendirmeler yaparken kullanılan giyim ve imajla ilgili görsel işaretleri vardır.

Müşterinin beklentilerine uygun bir imaj yaratmak için kabul edilebilir bir giyim tarzı vardır. İş hayatındaki imajınız içinde bulunduğunuz sektöre, mesleğinize, pozisyonunuza, yaşadığınız bölgeye ve ortama uygun ve tüm bu değişkenlerin gerektirdiği resmiyet ve entelektüel seviye ile uyumlu olmalı. Tüm bunlar hakkında kararlar verirken kimlerle iletişim halinde olacağınızı, nasıl algılanmak istediğinizi ve ulaşmak istediğiniz amacı göz önünde bulundurmalısınız.
Size tavsiyem finans sektörünün ve bankaların kurumsal imajıyla örtüşen ve yöneticilerin ve müşterilerin sizlerden beklediği ciddiyet ve profesyonellikte giyinmeniz. Bir profesyonel her anlamda profesyonel davranmalı, konuşmalı ve görünmelidir. Banka çalışanı özellikle para konuları ile ilgilendiği için en çok güven vermesi gerek bölümlerden biridir. Hem şirket yöneticileri hem de işe alındığınız takdirde müşterilerinizle iletişiminizde itibar görmek ve güven kazanmak istiyorsanız daha otoriter mesajlar veren koyu renklerde etek veya pantolon üzerine kontrast gömlek ya da yakalı bluzlarla mutlaka bir takım ya da uyumlu bir ceket tercih etmenizi tavsiye edebilirim. Her zaman alt üst birebir takım olmak zorunda değil, zaman zaman uyumlu alt ve üstleri de eşleştirebilirsiniz. Banka sektöründe giyim kurallarının daha muhafazakar bir sınır dahilinde yer aldığını göz önünde alarak renk ve stillerle çok abartıya kaçmamanızı tavsiye ediyorum. Tarzınızı ve fiziksel özelliklerinizi bilmiyorum, buradan tahmin etmek çok zor. İş hayatında profesyonel görüntüyü tamamlayacak kıyafetlerle ilgili daha detaylı yazılarımı köşemde yayınlamaya devam edeceğim, yazılarımı takip edebilirsiniz.

Sitenizi şimdi gördüm ve dikkatimi çekti. Ben New York'ta yaşıyorum. Türkiye'ye gelebilme ihtimalim çok uzak. O yüzden size yazarak ulaşmak benim için çok önemli. Benim sorunum; yüzüm çok yuvarlak ve yanaklarım tombul bu beni çok uzuyor. Saclarım koyu kahve gözlerim yeşil beyaz tenliyim. Lütfen bana gidecek saç modelini ve kullanacağım gözlük çerçevesi hakkında yardımcı olur musunuz?

Yuvarlak bir yüz dünyanın sonu değil, doğru yönetmeyi bildiğin sürece... Doğru saç kesimi, doğru gözlük seçimi bu konuda belirleyici haklısın.

Öncelikle saçlar. Saç kesiminde yüzü uzatacak kesimler tercih etmelisin. Enseden küt veya çok kısa kesimler yuvarlak yüzün favori saçları değildir. Özellikle alından yüze doğru diyagonal katlar halinde dökülen yanlara doğru hacimli olmayan saç kesimleri daha uzun gösterir yüzü. Böylelikle yuvarlaklık o kadar dikkat çekmez. Boy olarak omuz boylarında ya da seviyorsan daha uzun saçlar aşağı doğru çekmiş gibi çerçeveleyerek yüzü uzatır, ayrıca saçın tepeden çok hafif bir hacim sağlaması için de başın tepesindeki saçlarında katlanması ağırlık yapıp inmek yerine hafifi hacimli ve yüksek durması açısından faydalı olur.

Gözlüklere gelirsek, yüz şekliniz için optik gözlük seçiminizde dikkat etmeniz gereken diğer belirleyiciler de kaşlarınızın şekli ve gözlerinizdir. Güneş gözlüklerinde ise gözlerin görülmediği karanlık camlar söz konusu olduğunda göz büyüklüğü ve şekli belirleyici olmayacaktır.

Suna Kabadayı
İmaj Danışmanı
Sekizinci Renk

Yayın tarihi: 25.06.2006
« tüm yazıları
1861
dahafazlası
YORUMLAR

ben 1.55 boyunda 16 yaşında minyon tipli esmer bi kızım kendime ne tür elbiseler yakışır bilmiyorum yardımcı olurmsuunuz kapri ve kıısa etek giyemiyorum bni kısa gösterdğini düşündüğüm için

gizem kılıç 04.08.2009 09:52:29

1.60 boyunda,45 kilodayım pantolon giymeyi cok seviyorum ama dar pantolonları sevmem ne tür pantlon giymliym

ipek köroğlu 27.02.2009 17:45:51

ben 1.65 boyuda 53 kilodabır genc kızım ama mınyon tıplıyım bı bakımda armut ta denılebılır göğüslerm küük popom var ben böyee olmsını istemem ama ne giyebiliim herseyi yakıştıramıyorum kendıme gardolabımda hersey var ama neyle ne giyilir öğrenemedım bana yardımcı olurmusunuz yesıl eşofman alıcam ustune ne renk giyebiliim ltfen cvp

nilay hasanoğlu 01.05.2008 18:14:28

Merhaba... Ben ilköğretim son sınıf öğrencisiyim. Bu sene sonunda partide ne giyebilirim? 1.75 boyunda, 90 kilo (ama diyet uzmanına başvurdum, zayıflayacağım)Kahverengi saçlı, mavi gözlü (lens) birisiyim. Sizce bana ne yakışır? Şimdiden teşekkür ederim :)) e-mail:ugursigin@hotmail.com

Uğur Sığın 29.01.2008 19:26:44
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.