Yazarlar

Mucize Diyetler

Mucize Diyetler

İnsan sağlığında geri dönüşü olmayan hasarlar meydana getirerek, en değerli hazinemiz saydığımız sağlığımızı kaybetmemize neden olan yanlış diyet uygulamalarında; sürekli aç kalan birey, yemek alışkanlıklarına ve damak tadına uymayan türde, zor bulunabilen maddi yönden külfetli yiyecekler yemek zorunda kalabilmektedir.

Diyeti ve kilo vermeyi bir işkence olarak görmekte, istediği kiloyu verdiğinde veya pes ettiğinde eski alışkanlıklarına devam ederek verdiği kiloları çok daha kısa sürede geri almaktadır. Bu durumda aşırı kilo problemi ve oluşturduğu sağlık sorunları her geçen gün katlanarak devam etmekte, çözüm yolları ile birlikte bir kısır döngü oluşturmaktadır. Her seferinde verilen kilo miktarı azalmakta, kilo verme hızı düşmektedir.

Günümüzde, fazla kilo alma hızla artış göstermektedir. Fazla kilolar; hem çeşitli sağlık sorunları oluşturmakta, hem de estetik sorunlar meydana getirerek, psikolojik bozukluklar ve toplumsal uyumsuzluklara neden olmaktadır.

Fazla kilosu olan birey, tüm bu sorunlardan çok kısa zamanda kurtulmasını sağlayacak sihirli değnek arayışına girmektedir. Bu değnek; sıkı ve tek yönlü diyet listeleri, zayıflama amaçlı kullanılan laksatif etkili (barsak yumuşatıcı, ishal yapıcı) veya sinir sistemini uyarıcı yöndeki ilaçlar olabilmektedir. Tüm bunlar sinir ve sindirim sistemini olumsuz yönde etkilemektedir.
Gazete ve dergilerde gördüğümüz; tek gıda rejimleri (patates diyeti, muz diyeti, ayran diyeti, meyve diyeti vb.), yaza hazırlık diyetleri, 5 kg diyeti, Prenses Diana Diyeti vb. son derece sansasyonel adlarla sunulan, kesin ve hızlı sonuç beklenen, mucize vadeden bilimsel içerikten uzak olan diyet listeleri maalesef bir çok insan tarafından tehlikeli bir biçimde kullanılmaktadır.

Bu tür yanlış zayıflama diyetleri genellikle ketojenik özellik göstermektedir. Ketojenik diyetlerin karbonhidrat miktarı gereğinden azdır. Aynı açlık durumunda olduğu gibi uygulandıktan bir müddet sonra kanda keton cisimleri dediğimiz; yağların parçalanma ürünleri olan artık maddelerin aşırı artmasına neden olurlar. Bu durum vücutta toksik etki (zehirleyici) yaparak çeşitli hastalıkların tablosunu meydana getirir.
İnsan sağlığında geri dönüşü olmayan hasarlar meydana getirerek, en değerli hazinemiz saydığımızı kaybetmemize neden olan bu tür yanlış uygulamalarda; sürekli aç kalan birey, yemek alışkanlıklarına ve damak tadına uymayan türde, zor bulunabilen maddi yönden külfetli yiyecekler yemek zorunda kalabilmektedir. Diyeti ve kilo vermeyi bir işkence olarak görmekte, istediği kiloyu verdiğinde veya pes ettiğinde eski alışkanlıklarına devam ederek verdiği kiloları çok daha kısa sürede geri almaktadır. Bu durumda aşırı kilo problemi ve oluşturduğu sağlık sorunları her geçen gün katlanarak devam etmekte, çözüm yolları da bir kısır döngü oluşturmaktadır. Her seferinde verilen kilo miktarı azalmakta, kilo verme hızı düşmektedir.
Fazla kilolar, harcanandan fazla enerji alımına bağlı olarak gelişen, enerji dengesizliği sonucu oluşan bir sağlık sorunudur. Bu durumun başlıca oluşma nedenleri;

• Aşırı ve dengesiz yeme,
• Fiziksel aktivite azlığı,
• Psikolojik bozukluklar,
• Metabolik ve hormonal bozukluklardır.

Aşırı kiloların tedavisinde kilo alma nedeni, dahiliye uzmanı, endokrinolog ve beslenme ve diyet uzmanının işbirliği ile belirlenmeli ve kontrol altına alınmalıdır. Kilo verme programı beslenme ve diyet uzmanı tarafından yürütülmeli ve bireyin olması gereken ağırlığa getirilmesi, bu düzeyin korunması hedef seçilmelidir. Bunun için;

• Bireye şişmanlık ve tedavisi ile ilgili bilgi verilmeli
• Sosyo kültürel durumuna uygun kişiye özel diyet planlanmalı.
• Fiziksel aktivite artırılmalı
• Diyet uygulaması ve vücut ağırlığı değişimi kontrol edilmelidir.

Bu şekilde, birey hem fazla kilolarından ömür boyu kurtulabilir hem de diyet tedavisi boyunca yeterli ve dengeli beslenme eğitimi alır.
Kısacası uygulanacak diyetin kullanılabilir ve sağlıklı olabilmesi için kişi;

• Hangi yiyecek grubundan ne kadar yemeli?
• "Börek veya pasta yenildiğinde günlük diyet ne şekilde ayarlanmalı" sorularına kendisi cevap verebilmelidir.

Nil Şahin Gürhan
Yayın tarihi: 05.03.2002
« tüm yazıları
1328
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.