Yazarlar

Moda kurbanı olmayın!

Moda kurbanı olmayın!

Ne zaman moda kurbanı olunur? Moda kurbanı olmamak için ne yapmalı? Modayı nereye kadar takip etmeli, sınırları kim çizmeli? Haydi başlayalım...

Yaşınıza göre giyinin!
Vücudunuz hala muhteşem olabilir, ama stil sahibi bir kadın yaşına uygun giysileri seçebilmelidir. Bazı moda akımları vardır ki hemen her yaş grubuna uygundur ancak bazıları, özellikle sokak modası tamamen gençlere bırakılmalıdır. Ya da siz eğer 20'li yaşlardaysanız kendinize sorun, elinize aldığınız bluzun içinde annenizin ne kadar harika duracağını düşünüyorsanız büyük ihtimalle o bluz sizin için fazla olgun bir seçim olacaktır, annenize hediye almayacaksınız uzaklaşın. Ne yaşınızdan fazla olgun, ne de fazla genç giyinin!

Geçmiş zaman içinde kısılıp kalmayın!
O yıllar belki tamamen sizi ifade ediyordu, tam da kişiliğinize tarzınıza uygundu, ama üzerinden geçen 10 yıla rağmen siz hala aynı moda akımının etkisinde kaldıysanız, ya da daha da kötüsü bir daha asla moda olmayacağını bile bile 20 yıldır aynı parçayı gardırobunuzda saklıyorsanız, lütfen zamana ayak uydurun. Günü yakalayın! 25 yaşlarında bir genç kızsanız ve vintage bir elbiseyi giyiyorsanız, retro görünümünüze bayılabiliriz, ama aynı kıyafet 50'li yaşlarda bir hanımda aynı çekiciliğe sahip olmayabilir.

Eğer bir moda akımını ilk giydiğinizde siz çok gençseniz, mesela 18 yaşında ve elbise altı taytlar giyiyorsanız, aynı akım yıllar sonra bir başka yorumla 2.kez gündeme geldiğinde siz bu tarz için belki biraz fazla olgun olabilirsiniz. Bu süper miniler olsun, İspanyol paça pantolonlar ya da elbise altı taytlar olsun, fark etmez. Moda 2.kez karşınıza çıktığında onu hayatınıza sokarken aşırılıklardan uzak durun, dikkatli olun.

İç çamaşırlarınıza dikkat!
Unutmayın çamaşırınız tüm görüntüyü mahvedebilir. Uygun beden, uygun renk seçimleri hem vücudunuzun hatlarını yönetmenize, hem de iyi görünmenize yardımcı olur. Fazla sıkı çamaşırlar taşmalara sebep olurken askıları gevşemiş yada büyük gelen bir sutyen size gerekli desteği vermeyecektir. Dar gelen, sıkıştıran, ya da bollaşan eskimiş çamaşırlardan kurtulun! Kabartılı, dantelli desenli çamaşırlarınızı pamuklu bluzlerin içine giymeyin lütfen!

Kendinizi küçük beden içine sıkıştırmayın!
34-36-38-40-.-48. Bedenler bunun için keşfedilmedi mi? Daha küçük beden bir giysinin içine girdiğinizde sandığınızın aksine daha küçük görünmüyorsunuz maalesef. Çünkü vücudunuzun güzel yanlarıyla birlikte aslında saklamak istediğiniz noktalarını da gözler önüne sermiş oluyorsunuz, farkında mısınız?

Etiket bağımlısı olmayın
Markası ne olursa olsun, kimin tasarımı olursa olsun, ya da ne kadar pahalı olursa olsun, eğer içinde bulunduğunuz kıyafetin rengi ve kesimi sizin için uygun değilse almayın ve en önemlisi giymeyin. Moda kurbanı son moda akımlarını hiç sorgulamadan alıp hemen her yerde gururla arzı endam ederken modayı takip ettiğini bunu da herkese gösterdiğini sanır, oysa herkesin aklında bir soru vardır, acaba aynaya bakmamış mıdır?

Başarılı giyim uygun giyimdir unutmayın
Yerine, zamanına uygun, moda kimliğinize ve yaşam tarzınıza uygun, hedeflerinize ve yaşınıza uygun, mevsime ve saate uygun, gündeme ve diğerlerinin beklentilerine uygun. Uygun giyinmek kendinize ve başkalarına gösterdiğiniz özen ve nezakettir.

Gizlemeniz gerekeni vurgulamayın
Vücudunuzu iyi tanıyın, giysi ve aksesuarlarınızı da vurgulamak istediğiniz noktaları ortaya çıkarmak için doğru kullanın. Vücudunuzun en güzel yeri ayak bilekleriniz değilse, onları vurgulamak istemezsiniz değil mi? O zaman ayağınızdaki bağcıklı ayakkabı ya da halhal niye? Ya da belinize dikkat çekmek istemediğiniz söylüyorsanız, kocaman tokalı süslü kemerinizin sizinle aynı fikirde olduğuna emin misiniz?

Alışveriş kuralını unutmayın
Gözünüze güzel görünen her şeyi almak ya da giymek zorunda değilsiniz öyle değil mi? O ayakkabılar gardırobunuzdaki hiçbir şeyi tamamlamıyorsa, ya da bu bluzle giyecek hiçbir şeyiniz yoksa vazgeçin. Onun için ayrıca bir kapsül yapmaya çalışmak hem zaman, hem de bütçe açısından sınırlarınızı zorlayabilir. İndirim olduğu için biz bayanlar bazen ipin ucunu kaçırabiliyoruz. Hiçbir zaman bir daha bulamayacakmışız gibi alışveriş yapmayın. Tabii bu arada bu sezon çok moda olsa da gelecek yaz gündemden düşecek giysi ve aksesuarlara pek fazla yatırım yapmamakta fayda var.

Suna Aslan, AICI
İmaj Danışmanı
Sekizinci Renk

Yayın tarihi: 22.03.2008
« tüm yazıları
1202
dahafazlası
YORUMLAR

Moda nedir ya podyumdaki o salakça hiçbi anlamı çizgisi zevki olmayan şeyleri giymekse moda yoksunuyum modayı her insan kendisi belirler kendine yakışanı giyerek zaten bişey herkes tarafından giyildimi bunun adını moda koyuyorlar alakası yok onun adını ben özentilik olarak nitelendiriorum o giydi bende giyiim o aldı bende alıım böle bi eksikliinizmi var kendinizde yada güven sorunumu yaşıosunuz kendi içinizde bunları bırakın ve artık kendiniz olun derim yakışanı giyin

Racer girl 18.01.2008 21:34:20
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.