Yazarlar

Kötü başlayan ilişkiyi düzeltebilir miyim?

Kötü başlayan ilişkiyi düzeltebilir miyim?

Gönül Derman dertlerinizi dinliyor ve çare arıyor.

Dengesiz süren ilişkimiz, gurur ve inat

Soru: Ben 20 yasında bir gencim. Kız arkadaşım 22 yaşında. 6 aylık bir beraberliğimiz var. Sorunumuz ilişkimizin dengesiz yürümesi. Birbirimizi çok seviyoruz kırmak da istemiyoruz ama artık ufak ufak sorunlar birikerek şimdi can sıkmaya başladı fazlasıyla. Ufak şeylerden birbirimize çok fazla gurur yapabiliyoruz hep karşı taraftan bekliyoruz ilk adımı. Bu şekilde gururla inatla tartışmalarımız 2-3 gün uzuyor bu geçen günler bize de zarar veriyor. Dahası yanlış yaptığı bir şeyi başta kabul etmiyor 2 veya 3 gün sonra gelip özür diliyor. Hatasını anlayıp geldiğini düşündüğüm için ona anlayışlı olmaya çalışıyorum. Ama ben yanlış yaptığımda uzatmıyorum ve özür dileyerek olayın büyümesini önlüyorum. Bazen ona karşı nasıl davranacağımı bilemiyorum. Artık aramızda gurur ve inat olmasın istiyorum. Yazılarınızı okudum çok güzel yorumlar ve değerlendirmeler yapıyorsunuz. Diğer arkadaşlarımızın sorunları için çözümleriniz çok güzeldi. Bana da bir fikir ve yol gösterirsiniz diye umuyorum. İlişkimizin daha sağlıklı olabilmesi için ne yapmamız gerektiğini iletirseniz memnun olacağım.
Bir de annesiyle ve kardeşiyle olan tartışmalarını bana hiç anlatmıyor. Bana ailesindeki olayları anlatmamasının sebebi olarak seninde üzülmeni canının sıkılmasını istemediğim için anlatmıyorum diyor. Özgürlüğünün kısıtlanmasını hiç istemeyen ama ne yaptığını bilen biri. Ne yaptığını bildiğini ve ailesinin ona karışmasını istemediğini söylüyor. Tartışma sebepleri ise akşamları dışarı çıkıyor ve 11 de eve geliyor. Bende karşı çıkıyorum ama ben sana karışıyor muyum diye soruyor. Kız başına eve geç döndüğün için ailen haklı olarak kızıyor dediğimde ben kendimi güvende hissetmesem çıkmam güvenimi sağlamışım ki çıkıyorum diyor. Ona güvenmek konusunda hiç sıkıntım yok aynı şekilde onunda bana karşı güveni tamdır. Kendisine karışılmasından hoşlanmıyor ama istemediğim şeyleri yapmaya devam etmesi de benim canımı sıkıyor. Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim.


Merhaba,
Bir ilişkiye gurur ve inat hâkimse hakikatten ufacık sorunlar bile içinden çıkılmaz bir duruma gelebiliyor. Buda bıkkınlığa ve yılgınlığa yol açsa bile sevgi varsa orta yol bir süre sonra bulunulabiliyor. Anladığım kadarıyla sizin ilişkinizde biraz yorucu olsa bile bu şekilde devam edebiliyor. Kim istemez sakin berrak sorunsuz bir ilişkiyi ama çok yolunda giden bir aşkta belki sizin için sıkıcı olabilir. Kim bilir biraz inat çok az gurur size canlılık ve heyecan bile katıyordur. Ama sürekli bir kısır döngüde devam etti mi bıkkınlığa yol açması kaçınılmaz olabilir zamanla. Birde özgürlüğüne düşkün meselesi var. Kimse kendine fazla karışılmasından hoşlanmaz ama ne olursa olsun her şeyin bir sınırı olmak zorunda. İlişkilerde güven en önemli unsur olsa da bazen diğerinin canını sıkacak kadar kendi başına kararlarda alınmaması gerekiyor diye düşünüyorum. En azından düşüncelere verilen değer açısından gece gezmelerinin belli saati olmalı gibi. Dahası şu anda resmi bir beraberliğiniz yok ama zamanla olduğunu düşünürsen sen evdeyken onun dışarıda olması ne kadar hoş olabilir diye düşünmek gerekiyor biraz. Ailesine verdiği cevap doğru bile olsa o kendini nasıl tehlikelerden koruyabilir. Hiç kimse bu günün koşullarında çok güvende değildir. Anlayacağın ailesinin ve senin endişelerine hak veriyorum. Birilerini rahatsız ediyorsa o zaman özgürlüğünün sınırlarını tekrar çizmek zorundadır diye düşünüyorum.

Belki bu sebeplerle, kendi düşüncelerini uygun ve yapıcı bir dille ona tekrar belirtmelisin. Ama asla unutmaman gereken şey amacın sorun çözmek sinirlenip sorun yaratmak değil. Belki şunları yapabilirsin, onu çok sevdiğini ama bu kısır döngünün canını sıktığını bu sebeplerle aranızdaki sorunları konuşarak çözmeniz gerektiğini anlatmalısın. Eğer boşuna inat yaptığı zamanlar olduğunu düşünüyorsan üstüne gitmeden onu kendiyle biraz bırakman senin için uygunsa daha doğru olabilir. Sana karşı hatalı olduğunu düşünüyorsan yine istiyorsan kendini biraz çekmen ona ne olursa olsun beni kabul ediyor mesajını vermeni engelleyebilir.
Ailesiyle ilgili meseleleri seni kendine yakın görmediğinden anlatmadığını düşünüyorsan sende bir dönem özel sorunlarını onunla paylaşmayı kesebilirsin. Sen anlatmadıkça oda merak edecek ve nasıl bir duygu olduğunu öğrenecektir. Dahası anlatmak istemediği zamanlarda bu onun özel sorunu diye çok sorgulamaman en iyisi de olabilir. Sevgili dostum, şunu da göz ardı etmemen göz ardı etmemen gerekir diye düşünüyorum. Yorucu olsa da birbirinizi seviyorsanız sizin ilişkinizin de bu şekilde olduğunu kabul etmen işini biraz olsun kolaylaştırabilir belki ne dersin?

Sevgiler
Gönül Derman


>>>>>>>>>>>>
Yayın tarihi: 15.06.2010
« tüm yazıları
9740
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.