Yazarlar

Kocam beni yaktı!

Kocam beni yaktı!

İşin içinden çıkamıyor musunuz, derdinizi kimseye anlatamıyor musunuz? Üzülmeyin! Gönül Derman, dertlerinize derman oluyor.

İLK CİNSEL DENEYİM

Soru: Merhaba, 31 yaşındayım. Özel bir şirkette makine ressamı olarak çalışıyorum.
Bana oldukça düşkün olduğunu düşündüğüm erkek arkadaşımla uzun bir zamandır görüşüyoruz ve evliliğe doğru ilerleyen bir ilişkimiz var. Her şey çok güzel başlamış ve ilerlerken benim ilk cinsel deneyimimi eski erkek arkadaşım ile (ciddi bir ilişki içinde olduğum eski erkek arkadaşım) yaşadığımı öğrendikten sonra bana karşı sevgisi değişmese de sürekli başka sorularla karşıma geldi. Kendisinden önceki ilişkilerimi sorguladı. (ondan başka birisi oldu mu tarzında sorularla) ve ben eğer bu konuları daha fazla irdeleyecek olursa bu ilişkini yürümeyeceğini ve ayrılacağımızı söyledim. (ki bu konu yüzünden defalarca kez ayrılık yaşadık her seferinde hem o bensiz yapamadı hem de ben her seferinde sözüne inanıp ona geri döndüm)
Şimdi o bu konuları açmıyor, fakat hala düşündüğünü farkındayım. Beni çok kıskandığı için bunu hazmetmekte zorlandığını söylüyor fakat ben işin gerçek yüzünde başka şeyler olabileceğini düşünüyorum. Bu kendisine güvensizliği olabilir, önceden yaşamış olduğu hovarda hayatının getirdiği ilişkilerden sıkılmış el değmemiş birini istiyor olabilir (ki ben hem aile yapımla hem yaşam tarzımla düzgün yaşayan birisiyim), insanları tanıyamıyor olabilir yani aklım bu konuda oldukça karışmış durumda! Belki zamanla bu sorun düzelir ama ya düzelmez daha kötüye giderse diye endişe içerisindeyim. Değerli bilgi ve önerilerinizi bu konuda benimle paylaşırsanız sevinirim.

Erkek arkadaşımla ilgili paylaşmak istediğim ikinci bir konu da futbol, basket maçları bahisleriyle başlayarak zaman zaman internetteki kumar sitelerinde, zaman zaman da Kıbrıs taki kumarhanelere giderek toplamda "0" bir araba parası kadar para kaybetmiş olması. Bu duruma onu sürükleyen hem ailesinde de bunu görmesi hem de kurduğu yanlış arkadaşlıkların onu etkilemiş olmasıdır.
Şimdi askerliğini yapıyor ve geçmişte kaybettiği paralar için pişman olduğu kadar bundan sonra asla aynı hataların içine düşmeyeceğini söylüyor.
Fakat ilk konuda olduğu gibi benim yine bu konuda endişelerim devam ediyor. Kimilerine göre kumar asla bırakılamayacak bir hastalık iken kimilerine göre irade meselesi.
Bu ilişki için bu kadar çok endişe içinde olmamın sebebi 2010 yazı için evlilik planları yapılıyor olması. Aslında kafamda hiç soru işareti uyandırmayacak güvenilir başka kişilerle de evlilik yapma fırsatım oldu ama hiçbirine bu kadar bağlanmamış sevmemiştim. Kafamdaki bu kadar endişeye rağmen ondan hala kopmamın sebebi bu!
Bu konuda da bilgi ve önerilerinizi esirgemezseniz mutlu olurum.


Merhaba,
Eğitimli genç bir hanım olmanız, ayaklarınızın üzerinde durmanız, çok takdir ettiğim özelliklerdir. Elbette ki geçmişte ilişkileriniz olacak doğru ya da yanlış önemli değil. Önem arz eden bu ilişkilerden dersler çıkarıp doğru adamı bulmanızdır. Zaten yaşamadığınız zaman uygun adamı bulduğunuzu anlamanız zor ve yanılma olasılığınız çok yüksek olabilir. Şu el değmemiş kız meselesi hep bende olumsuz duygular uyandırmıştır. Mademki bu beklentileri var neden bakire kızlarla birlikte olurlar? Buda apayrı bir sorun.

Bunların ışığın da seviyorsanız arkadaşınızı açık ve net bir dille onu sevdiğinizi ama sürekli geçmişi kurcalayarak sizde onun sevgisini sorgulayan soru işaretleri doğurduğunu anlatmalısınız. Çünkü evlilik flört döneminden çok farklıdır. Evlenince sorgular ve suçlamalar daha ölçüsüz ve fütursuz olabilir. Sorunları ertelememek en sağlıklısıdır. Sizi sevdiği ortada sadece geçmişinizi kıskanıyor olabilir. Birçok bayanda bu kıskançlığı yaşar ama önemli olan bunu hayatınızı etkilemeyecek kıvamda tutabilmenizdir. Mutlaka onunda hayatına giren kadınlar olmuştur. Sizde onu yargılarsanız çekilmez bir hal alabilir ilişkiniz bunu ona belirtin. Kafasındaki soru işaretlerini ancak onu sevdiğinizi ve sadece onu istediğinizi kesin olarak ortaya koyarsanız dağıtabilirsiniz gibi geliyor. Fakat dediğim gibi evlenmeden çözün. Kesinlikle evlenince geçmişinizle sizi yargılamama garantisini konuşarak alabilirsiniz.

Diğer sorunuza gelince kumarın her türü bağımlılıktır. Bunun üstünü örtmemek en doğru tavır belki de. Üstelik bunu ailesi ve çevresinden sıkça gördüğü için ne kadar reddetse de normal bir yaşam tarzı gibide görme ihtimali var. Bağımlılıkta sadece sözler yeterli olmayabilir. Size tavsiyem bu konudaki bir uzmandan yardım almanızdır. Bir psikiyatristle bu konuda konuşmanız ve nasıl davranırsanız sonuç almanız olası öğrenebilirsiniz. Sonradan üzülmektense baştan önlem almak huzurunuz için gerekli davranış şeklidir.
Umuyorum sorularınıza ve huzurunuza katkım olmuştur.

Sevgiyle kalın
Gönül Derman

>>>>>>>
Yayın tarihi: 24.11.2009
« tüm yazıları
8285
dahafazlası
YORUMLAR

yok artık...bir koca bu kadarını yapabilirmi... ve bir kadın buna katlanırmı. büyle bir adam için değermi anlamıyorum

aslıca 24.11.2009 20:20:47
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.