Yazarlar

Kıskançlığın Psikolojisi;

Kıskançlığın Psikolojisi;

İnsanın baş etmekte güçlük çektiği kıskançlık duygusunu anlamaya çalışmak ve ifade etmekte de zorlanırız. Sanırım bu konuyu anlatmakta bir o kadar güçlük yaratıyor ki fazla bir bilgi ya da yorumda da bulunulmamaktadır. Her insanda kıskançlık duygusu vardır ama bunun ne düzeyde yaşandığı çok önemlidir.

Patolojik düzeyde yaşanan kıskançlıklar insan hayatını zorlayan, karmaşıklaştıran ve zarara uğratan bir durumdur. Bu olumsuzluk yüklemiyle kıskançlığı ele alıyoruz. Oysa kıskançlık yaşanması doğal ve sağlıklı bir duygudur.

Nedir kıskançlık?

İnsanın sahip olduğu ilgi ya da sevgiyi kaybetme, başka biriyle paylaşma endişesi ya da başka bir insanda ya da yaşamda var olan şeylere sahip olma isteğini de içeren kaotik bir ruh hali diyebiliriz. Kıskançlık yaşarken, kişi mutsuzluk, öfke, yetersizlik, yalnızlık, güvensizlik ve çaresizlik duygularını da beraberinde yaşar. Kıskançlık duygusu ne zaman sorun olmaya başlar, baş edemediğimizde ne gibi sorunlara yol açar?
Kıskançlık duygusunu çocukluktan itibaren yaşamaya başlarız. Yeni bir kardeşin hayatımıza katılması anne babamızın sevgi ve ilgisini paylaşmak istememize sebep olabilir. Kardeşini kıskanmayan çocuk yoktur. Kardeşi kıskanmaktan ziyade de anne babanın ilgi ve sevgisini kıskanıyor olacaktır. Duygusunu tanımasına ve ifade etmesine imkan vermek daha sağlıklı bir yöntemdir.
Bazı araştırmalarda kıskançlığın doğuştan olmadığı, sonradan edinilen bir duygu ve davranış biçimi olduğu söylenmesine rağmen, ben bu görüşe çok katılmıyorum. İnsan kendi egosunu dolaylı ya da dolaysız olarak tatmin etmeyi ister. Sahip oldukları ve olacakları ile kendini daha güçlü ve değerli hisseder. Diğer duygular gibi insanın doğasında var olan bu duygu çevresindeki kişiler tarafından daha da pekiştirilebilir. Okulda ya da evde kardeşleri ve arkadaşları ile sürekli karşılaştırılan ve yarıştırılan çocuk kıskançlık duygusunu daha yoğun yaşar.
Yayın tarihi: 11.03.2010
« tüm yazıları
2462
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.