Yazarlar

Kişilik testine göre, sizin tipiniz hangisi?

Kişilik testine göre, sizin tipiniz hangisi?

Çoğu insan, karakterinin diğerlerinden farklı ve eşsiz olduğuna inanır. Oysa, insan grupları arasında temel özellikler farklı gibi gözükse de, belirgin benzerlikler ortaya çıkar.

Güncellenme tarihi:
Son yıllarda kişilik testleri bu benzerlik ve farklıların ortaya çıkması ve bu yolla kişilerin birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak için kullanılmaya başlamıştır.

Beynimizin sağ ve sol yarımküresinde yer aldığı düşünülen dört farklı kişilik tipi vardır. Dört farklı yapının hepsi hepimizde var ama bunlardan sadece birini dominant olarak kullanıyoruz. Öteki üç kişilik tipi bu dominant olana göre daha gölgede kalıyor. İnsanların temel motivasyonları, ihtiyaçları, değerleri ve davranışları da bu kişilik biçimi ile belirleniyor. Bunlar doğuştan geliyor ve sıralama yaşam boyu değişmiyor.

Sağ beyin mi, sol beyin mi?

Herkes aslında birincil ve ikincil kişilik biçiminin bir karmasıdır. Böyle baktığımızda her iki kişilik biçimi de sağ beyinde veya sol beyinde yer alan kişiler vardır. Bunlar beynin bir tarafının özelliklerini ağırlıkla taşırlar.

Örneğin sağ beyinli kişiler çok yaratıcı, duygularıyla hereket eden, sanat yönleri gelişmiş kişilerdir; ama zaman yönetimi ve para yönetimi konusunda çok zorlanırlar. Belirli bir düzen içinde çalışmak ve yaşamak onlar için zordur.

Buna karşılık yalnız sol beyin ağırlıklı olanlar çok mantıklı, herşeyi belli bir düzen ve plan çerçevesinde yaparlar; ama sorun çıktığında, plan bozulduğunda hem pratik çözüm bulmakta, hem de duygusal olarak çok zorlanırlar.

Sadece sağ veya sadece sol beyin ağırlıklı yaşayanların kendi davranışları ve kararlarıyla daha barışık olduklarını biliyoruz.

Oysa sağ ve sol beyin karma kullananlar, her iki tarafın da özelliklerini taşıdıklarından organizasyon, düzen, mantık ve duygu arasında denge kurarak hareket etmekte zorluk çekmezler ama iç çelişkileri yüzünden sürekli mantık ve duygu çatışmasını içlerinde yaşarlar. Yapmak istedikleri ile zorunda oldukları arasında sıkışmış hissederler.

Kişilik tipinizi tespit etmek olumlu sonuçlar doğurur!

Yapılan çalışmalarda, kişilik biçimi bu test ile tespit edildiğinde, kişilerin düşünce ve davranışlarının aslında beynimizin bu yapılanmasına dayandığını anladığımızda, bizim gibi düşünmeyen ve davranmayan kişilerin bize karşı olmak veya bize inat yapmak gibi bir niyetleri olmadığı, sadece beyinlerinin çalışma sisteminin böyle olduğunu anlayabiliyoruz. Bu da kendimizi ve diğerlerini daha kolaylıkla kabul etmemizi sağlıyor. Dolayısıyla iş yaşantımızda, özel ilişkilerimizde, anne-babalığımızda, arkadaşlıklarımızda çok daha uyumlu ve dolayısıyla başarılı bir yaşama adım atmış oluyoruz.


Dr. Ufuk Akın (Tarhan)
Sosyal Psikolog


Beyninizin cinsiyetini biliyor musunuz?.. Tıklayın!

Yayın tarihi: 12.03.2010
« tüm yazıları
1851
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.