Yazarlar

Kış aylarında cilt hassasiyetine dikkat!

Kış aylarında cilt hassasiyetine dikkat!

Hassasiyet kelimesini son senelerde çok fazla duyuyoruz. Aslında çok az kişi narin, çabuk kızaran bir cilt ile doğar. Genellikle kuzey Avrupalı olanlar bu kategoriye girerler.

Son senelerde gözlemlediğimiz hassasiyet sorunu çevreye veya yaşam tarzlarına bağlı olarak gelişen tepkisel cilt durumudur. Bu faktörler; kimyasallara maruz kalma, çevredeki iklim değişimleri ısı, rüzgâr, kirlenme, belli kozmetik maddeleri, yaşam tarzı (stres, duygu, diyet) ve hormonal değişimlerdir. Bu tip hassasiyet en kuru ciltten en yağlı cilt tipine kadar her ciltte gözlemlenebilir ve sorun cilt tetikleyicisine maruz kalındığı sürece devam eder.

Kış ayları özellikle çevresel etkiler ile cildin daha da tetiklendiği dönemdir. Hassaslaşan cildin en üst tabakası daha da incelir, buna bağlı olarak cildin koruyucu lipit bariyeri de incelir. Bu cilt bariyeri yabancı maddelerin cilde girmesini engellerken ciltte bulunan nemin de buharlaşıp uçmasını engelleyerek cildimizin nemli kalmasını sağlar. Rüzgar ve ısı farkları bu bariyeri incelterek ciltten nemin kaybolmasına ve cilt savunmasının azalmasına sebep olur. Bunun sonucu cilt nemsizleşir ve hassaslaşır. Şikayetler genellikle yüzde, yanaklarda, burun ve burun kenarlarında daha da belirgindir.

Bu sorunun üstesinden gelmek için ciltte palto görevi gören ürünler olan nemlendiricileri kullanmak gerekir.
Yayın tarihi: 25.12.2009
« tüm yazıları
2311
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.