Yazarlar

Kilolarımla başım dertte!

Kilolarımla başım dertte!

Kilo almak isteyenler, kilolarından şikayetçi olanlar, Diyetisyenimiz Nil Şahin Gürhan sizlerden gelen soruları cevaplıyor...

Güncellenme tarihi:
Kişiye özel diyet listesi almak için tıklayın!

Ben 15 yaşındayım, kilom 43. Kilo almak istiyorum. Boyum kısa, arkadaşlar benimle dalga geçiyor, ne yapacağımı bilmiyorum. Bana yardımcı olur musunuz? Hem boy, hem de kilo sorunum var...
Ağırlık kontrolünün gerçekleştirilmesi ve boy uzamasının sağlanması için önemli olan yeterli ve dengeli beslenmektir. Gelişme çağında olduğun bu dönemde beslenmeni doğru düzenleyerek sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsin. Ergenlik döneminde vücudun besinsel ihtiyaçları artar. Dört besin grubu olan süt, et, tahıl ve sebze, meyve grubunu dengeli bir şekilde tüketmelisin. Özellikle kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyum minerali ihtiyacını karşılaman gerekir. Günde 2 bardak süt veya yoğurt ve 2 kibrit kutusu kadar peynir tüketmeye özen göstermen ve düzenli fiziksel aktivite yapman sorunlarını çözecektir.

Ben 19 yaşındayım, boyum 1.63 kilom 67. Kilo problemim var, ayrıca bende hormon bozukluğu başladı, düzelmesi için kilo vermem şartmış. Bana diyabet hastalarının kullandığı bir hap verildi ama bu hapı içtikten hemen sonra tatlı isteğim fazlası ile artıyor. Bana yardımcı olursanız sevinirim, yorumunuzu bekleyeceğim...
Diyabet hastalarının kullandığı antidiyabetik özellikte ilaçlar, vücutta insülin salınımını uyardığından ötürü iştahı tetikleyebilir. Kullanılması gereken dozun doğru belirlenmesi önem taşıdığından ötürü, ilacın kullanım dozu hakkında doktorunuza danışmanızı öneririm. Bunun dışında kan şekerinde oluşan dalgalanmalar iştahınızı ve tatlı isteğinizi arttırır. Bunu engellemek için 3 ana 3 ara öğün şeklinde bir beslenme programı takip etmeniz ve kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşüren şeker içeriği yüksek besinleri tüketmemeniz yerinde olacaktır. Öğünler arasında 3-4 saatten fazla zaman geçmemesine dikkat edin. Düzenli fiziksel aktivite (günde 30 dakikalık hızlı tempolu yürüyüşler) ve aşırı yağlı ve şekerli ürünlerin tüketiminden kaçınılması ve yeterli miktarda su tüketimi (günde 8-10 bardak) ile kilo kaybı sağlayabilirsiniz.

20 yaşındayım, 1.68 boyunda, 48 kiloyum. Biraz daha kilo almak istiyorum, bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Beden kitle indeksiniz 17 kg/m2. Dünya Sağlık Örgütü'nün son verilerine göre sağlık risklerinden korunmak için beden kitle indeksinin 20 ila 25 kg/m2 arasında olması gerekmektedir. 3 ana 3 ara öğün beslenmelisiniz. Ana öğünlerde dört ana besin grubundan olmasına; et, süt, tahıl, sebze, meyve besinlerinin öğünlerinizde yer almasına özen gösterin. Ara öğünlerde ise enerji içeriği yüksek olan sütlü tatlı ve kuruyemiş gibi besinlere yer verebilirsiniz. Günde 8-10 bardak sıvı tüketimini ihmal etmeyin. Son olarak kilo kazanmanın, kilo kaybetmeye nazaran daha uzun bir süreç gerektirdiğini unutmayın ve sabırlı olun. Açık havada yürüyüşler yapın.

Boyum 1.55, kilom 46. Troid hastasıyım, kilo almak istiyorum. 2 çocuk annesiyim, 25 yaşındayım!
Hipertiroidi hastalığı bazal metabolizmayı hızlandırarak vücudun enerji harcamasını arttırır. Bu nedenle hipertiroidisi olan bireylerin kilo kazanması zordur. Az ve sık beslenmek, enerji içeriği yüksek olan besinlere öğünlerinizde yer vermek kilo kazanımını sağlayacaktır. Günde 6 kez, 3 ana 3 ara öğün şeklinde beslenerek besin tüketiminizi arttırabilirsiniz. Ana öğünlerde enerji içeriği yüksek olan et ürünlerine, süt ürünlerine ve yağlara (doymamış yağ içeriği yüksek olan sıvı yağlara) sebzeleri de unutmadan yer vermek doğru bir besin tercihi olacaktır. Ara öğünlerde ise, sütlü tatlılara, kuruyemişlere ve enerji içeriği yüksek diğer besinlere yer vererek ağırlık kazanımı sağlayabilirsiniz. Öğünler üzerine taze meyve tüketin. Kilo almak, kilo vermeye nazaran daha uzun süren bir süreç olduğundan dolayı sabırlı olmanız önemlidir.

Dyt. Nil Şahin Gürhan
nil@nildiyet.com
www.nildiyet.com
0 216 348 73 15
Yayın tarihi: 18.04.2007
« tüm yazıları
1543
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.