Yazarlar

Kahvenin tadına varmak için bardağın önemi yok

Kahvenin tadına varmak için bardağın önemi yok

Bardağın kalitesine aldanıp kahveni seçersin ama ya içindeki kahvede tat yoksa ya da hepsinin tatları önceki içtiğin kahveler gibi aynıysa...

Kahvenin tadına varmak için bardağın önemi yok
Biz insanlar her şeyin en iyisini isteriz. İşte, aşkta, yemek seçiminde de bu böyledir... En iyisini isterken ilk başta görüntüsüne aldanırız. Sonra içine girdiğimizde ise bazen hayal kırıklığı bazen de şaşkınlık yaşarız. Her şeyin en iyisini seçebildiğimizi sanarken bir bakarız ki aslında görünüşüne aldanmışız.

Basit bir örnek vermek gerekirse... Kristalden plastiğe, camdan porselene kadar ucuz ve pahalı olan fincanlar düşünün. Ve hepsinin içerisinde de aynı tatta kahve olduğunu. Önünüze bir tepsiyle getirip sunduklarında önce hangi bardağı seçmek isterdiniz? Tabii ki kaliteli, kristal olanı değil mi? Hâlbu ki hepsinin içerisinde aynı tatta kahve bulunmakta. Peki, neden en gösterişli olanı seçtiniz? Çünkü önce sizi görüntüsüyle cezbetti değil mi? İçerisinde şekerli mi, orta mı yoksa sade mi hangi tatta kahve olduğunu düşünmeden seçtiniz...

İşte aşkta da böyle davranıyoruz. Dış görünüşü önce bizi cezbediyor. Sade mi, şekerli mi, orta mı diye bakmadan seçip yudumluyoruz. Sonra yudumladıkça anlıyoruz ki diğerlerinden bir farkı yokmuş. Hep sevdiğimiz şekerli kahve bu sefer de aynı tattaymış. Sonrasında yine aynı acı tat, yine aynı hayal kırıklıkları, yine aynı hüzünleri yaşayıp, aşka isyan etmeye başlıyoruz. Hâlbu ki bardağın dış görünüşüne aldanıp onu seçen biziz ama illaki bir suçlu aradığımız için aşk kurban oluyor.

Düşünmeden adımlarımızı atıp, anı yaşıyoruz belkide. Belki de hata yapıyoruz, belki de hayatın kısa olduğunu bildiğimiz için en doğrusunu... Belki de aşk yargılamayı, sorgulamayı bilmediği, sevmediği için biz de ona ayak uyduruyoruz.

Bardaklarda yaptığımız seçim gibi aşkta da aynısını yapıp en güzelini, en yakışıklısını seçmeye çalışıyoruz. Meyve seçer gibi insanları önce dış görünüşleriyle eleyip, onlar hakkında karar veriyoruz. Nereden biliyoruz ki içindeki ile dışındakinin bir olduğunu... Dışarıdan bakıp aradığımızın o olmadığına nasıl hemen karar verebiliyoruz? Nasıl oluyor da aşklarda, işlerde, dostluklarda artık hep dış görünüş önemli oluyor.

Kahveyi yudumlamadan önce nasıl oluyor da tadını görüntüsüyle yorumlayabiliyoruz?

Betül Marangoz
noadpop
Yayın tarihi: 10.06.2010
« tüm yazıları
1260
YORUMLAR

Evet esas detayı kaçırıyoruz ,bence bunlardan daha önemli olanı karakter.Kaçımız insanların dış görünüşüne bakmaksızın karakterini ön planda tutarak o insana hakettiği değeri veriyoruz?Ben mi? Cevabım hayır bende sizin gibi görselliğe değer verenlerdenim.Elinize sağlık Betül hanım çok iyi bir nokta yakalamışsınız,tebrikler...

Oğuz 16.02.2011 13:01:11

Bencede Çok doğru..

serkan tektaş 15.06.2010 16:36:14

herkesin farkında olduğu bir konuya değinmişsiniz, devamını bekliyoruz.

sude 10.06.2010 16:12:03
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.