Yazarlar

Kadınların ortak derdi: "Hamilelik ve kilolar"

Kadınların ortak derdi: "Hamilelik ve kilolar"

Hamilelik ve doğum ailenin tüm yaşamını değiştiren bir süreçtir. Bu sürece uyum sağlamakta zaman zaman sorunlar ortaya çıkabiliyor. Özellikle annenin yaşadığı sıkıntılar ve hormonal değişimler sonucunda doğum sonrası depresyon %20 lik bir oranda görülüyor.

Kadınların ortak derdi: "Hamilelik ve kilolar"
Doğum sonrası depresyonda ailesine karşı sevgisizlik ve bebeğe karşı zıt duygular ön plana çıkıyor. Doğum sonrası depresyonun diğer bulguları ise; duygu durumun bozulması, aktivitelere ilginin azlığı, iştah değişikliği (artması ya da azalması), yorgunluk, uyku bozuklukları, çocuğun bakımında güçlükler, suçluluk hissi, kendine güven azlığı, konsantrasyon güçlüğü, ajitasyon ve intihar düşünceleridir. Genellikle doğumdan sonraki ilk aylar içinde başlar, kişiden kişiye göre değişse de en çok 1 yıl kadar sürebilir. Çoğu kişide kendiliğinden geçmektedir.

Eşle Uyum Problemleri Ve Olumsuz Duygular...

Eşle uyum problemleri kontrol edilmesi gereken ayrı bir süreç. Birçok yeni anne - baba ortaya çıkan bu yeni rollerine uyum sağlayamadığı için ayrılıyorlar. Annenin işi gerçekten zor; hem kutsal annelik görevine alışmaya çalışıyor bir yandan da eşi ile olan ilişkilerini de değişen şartların getirdiği farklılıklara uyum sağlamaya çalışıyor. Bu rollere alışma sürecinde alınacak desteğin çiftlerin ilişkilerinin gelecekleri açısında önemli büyüktür.

Yine bu dönemde yaşanan olumsuz duygular sonucunda yeme dürtülerinde kontrol dışı davranışlar da gözlenmektedir. Uzmanlar doğum sonrası kiloları vermenin en kolay yolunun emzirmek ve egzersiz yapmak olduğunu söylüyorlar. Sadece emzirmekle 500 kaloriye yakın bir miktarı yakmanız mümkün. Bu 1 saat tenis maçı yapmaya ya da durmadan 1 saat yüzmeye eş değer bir çalışmaymış. Süper öyle değil mi?...
Yayın tarihi: 05.11.2009
« tüm yazıları
3753
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.