Yazarlar

Kadınların bitmeyen derdi... Tüyler

Kadınların bitmeyen derdi... Tüyler

Yaz aylarında kadınların başka bir derdi de hiç değilse kısa bir süreliğine de olsa kış aylarında pantolon veya kalın çoraplar ile gizleyebildikleri tüyleridir. Yaz geldi mi saklama olasılığı tamamen ortadan kalkar, tatil dönemi ayrı bir dert edilir, bir arkadaşımız hadi kalk havuza gidelim dese ilk akla yine onlar gelir.

Ülkemizde tüyler için en sık uygulanan yöntem ağdadır. Ağda cilt için zararlı değildir, hele annelerimizin, anneannelerimizin eski usul yöntemi şeker ve limon kaynatıyorsanız cilt için hiçbir zararı yoktur. Asıl dikkat edilmesi gereken ağdanın uygulanma yöntemidir. Cilt ağdayı genellikle bir travma gibi kabul eder, bunun sonucu kızarıklık tahriş yaşanabilir. Ayrıca ağda tüylerle birlikte cildin en üst tabakasındaki ölü deri hücrelerini de ciltten söker, ağdadan sonra cilt çok yumuşak ve parlak olur ama güneşten lekelenme riski artar. Benim gözlemlerime göre bayanların büyük bir çoğunluğu ağada sonrası oluşan kahverengi lekelerden şikayetçidir. Lekeler genellikle kasık, koltuk altı ve bıyık bölgesinde daha belirgin olur. Lekeler oluştuktan sonra onlardan kurtulmaya çalışmak yerine oluşmasını engellemek daha akılcıdır.

Ağda öncesi ve sonrası yapmanız gerekenleri aşağıda okuyabilirsiniz.

1. Güneşlenmeden hemen sonra özellikle kızarık ve hassas cilde ağda uygulamayın. Hem canınız daha fazla acır hem de cilt hassasiyeti artar.

2. Ağda sonrası cilde, tüye ve uygulama tekniğinin doğruluğuna bağlı olarak cilt hassasiyet, kızarıklık gösterebilir. Hatta sivilce benzeri kabartılar oluşur. Yanlış teknik kullanıldığında cilt travma sonucu morarır. Cildi rahatlatmak, sakinleştirmek ve serinletmek bu aşamada çok önemlidir.

Çok severek kullandığım, sonuçlarından çok memnun olduğum bir ürünü sizlerle paylaşmak istiyorum; Dermalogica Post Shave Balm. Ürün içeriğindeki meyankökü, pantenol, aleo vera, atkestanesi ile cildi serinletiyor ve kızarıklığın azalmasına yardımcı oluyor.

3. Ağda yaptırdıktan sonra kesinlikle güneşe çıkmayın, bu lekeleri davet etmek demektir. İdeal olanı 24 saat beklemektir. Güneşe çıktığınızda SPF'li ürün kullanmayı unutmayın. Güneş koruyucunuzu koltuk altlarınızda ve kasıklarınızda bol miktarda kullanın.

4. Cilt her hangi bir nedenden kızarırsa sonrasında kahverengi leke olması çok büyük olasılıktır. Genellikle bikini bölgesi, koltuk altı ince ve daha hassas olduğu için ağda sonrası ciltte hafif veya koyu kararma gösterebilir. Bu durumda imdadınıza peelingler koşar.

Tabii her peeling bunun için uygun değildir. Dermalogica Daily Microfoliant nazik yapısı ile cildi tahriş etmeden içeriğindeki pirincin temel özelliği ile cildi aydınlatır. Duş sırasında toz peelingi elinizde köpürttükten sonra kararma gördüğünüz bölgelerde 2-3 dakika çok bastırmadan hafif masaj ile uygulayabilirsiniz. Daha yoğun bir bakıma ihtiyaç duyuyorsanız bir profesyonele danışmanızı tavsiye ederim.
Yayın tarihi: 09.07.2010
« tüm yazıları
2030
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.