Yazarlar

Kadınlar olarak 'Biz'

Kadınlar olarak 'Biz'

Akrabanın akrabaya yaptığını akrep yapmaz' diye bir atasözü vardır. Ben bu sözü değiştirip, kadının kadına yaptığını diye başlamak istiyorum.

Şöyle ki; kayınvalide gelin sorunu, evli bir erkekle birlikte olan kadınlarla sorunlar ve bu örneklemi çoğaltmak mümkün. Aklıma şu soru geliyor. Neden birbirimize destek olmak varken köstek oluyoruz? Ne tür bir psikoloji içerisinde bunlar oluşuyor? Bunun temelinde ne var? diye düşündüğümüzde şöyle bir sonuca vardım. 'Kendine Güvensizlik'. Nasıl mı? Şu atasözlerini sürekli duymuşuzdur! Eksik etek, saçı uzun aklı kısa vs. Bu tür deyimler belleğimize yerleşmiştir. Bu yargıyı ortadan kaldırmak için de kendini kanıtlama çabası içinde olduğumuzu düşünüyorum.

İş yerinde kadınların birbirlerine destek olmadıklarını, bulundukları duruma bakarak ondan daha yüksek bir durumda olan bir erkeği değil de bir kadını kıskandıklarını ve arkasından dedikodu yaptıklarını gözlemledim. Bu kendine güvensizlik değil de nedir acaba? Merak ediyorum!.. Kadınların çoğu zaman kadın bir yöneticinin altında çalışmak istemediklerini çok duydum.

Kadınlar 'erkeklerin bir kadın patronu hazmedemediklerini savunurlar' ama aslında kadınlarda aynı durumdadır.

Yönetici kadın çalıştırdığı kadınlara daha acımasızca davranabiliyor. Güzelliğini, kıyafetini ya da insanlarla ilişkilerini çekemeyip, duyguları mantığının önüne geçip, psikolojik şiddet uygulayabiliyor. Kıskançlık, hırs ve rekabet duygusu... Yönetimsel olarak ön planda olduğu gibi diğer alanlarda da ön planda olmayı istiyor kadın...

Yönetici kadın altında çalışan kadınlar da erkek yönetici yapsa ses çıkarmayacakları davranışları kadın yönetici yapınca isyan edebiliyor ya da onu kötüleyebiliyorlar. Erkeğin üstünlüğünü kabul eden kadın kadının üstünlüğünü neden kabul edemiyor acaba? Erkeğe yüklenen rolün etkisi olduğu gibi kıskançlık ve rekabeti de yok sayamayız... Erkek her zaman için yönetebilen, mücadeleci ve daha üstün canlılar olarak değerlendiriliyor. Yaratılış olarak dini motiflerde de erkek kadından bir adım önde oluyor. Erkeği üstün gören kadın kendinden üstün yeteneklere sahip kadını kabul edemiyor.
Sadece yönetici ve yönetici olmayan kadın arasında yaşanmıyor bu didişme... Kimi zaman daha başarılı ve ayağını kaydırabileceğini düşündüğü bir kadını da kendine rakip alabiliyor bir diğer kadın. Kimi zaman işe başlayan yeni birini de... Kimi zaman kendinden güzel ve daha yetenekli bulduğu birini de...

Çoğu zaman kız arkadaşlıklarda da bir taraf diğer tarafın güzelliklerini söylemek yerine olumsuzluklarını söyleyerek benlik algısını düşürmeye çalışır. Kilolu gördüğü zaman çok kilo aldığını söylerken, zayıfladığını gördüğünde bu konudan hiç bahsetmez. Yüceltmek yerine aşağılamaya meyillidir. Kadının kendinden güzel, kendinden başarılı kadın görmeye tahammülü yoktur.

Kadınlar özel hayatlarını işlerine daha çok yansıtıyorlar. Mutlu olduklarında çevresine karşı da daha olumlu bakabiliyor kadınlar... Eşiyle ya da sevgilisiyle sorun yaşayan kadın iş yerinde de bu sorundan sıyrılamıyor. Evini ve özel yaşamını birbirinden ayıramıyor. Evle ilgili sorumluluklar kadından daha çok beklendiği için olabilir belki de... Öncelikler cinsel rollere göre değişim gösteriyor. Kadına verilen cinsel rolde beğenilmek ve tercih edilmek vardır. Kadının feminenliği daha ön plandadır. İş kadınlığı ikinci plandadır. Önce iyi bir eş, iyi bir anne ve iyi bir ev kadını olması istenir.
Yayın tarihi: 16.05.2011
« tüm yazıları
2982
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.