Yazarlar

Kadın olmanın dayanılmaz hafifliği.

Kadın olmanın dayanılmaz hafifliği.

Kadın olmak kolay mı? Diye başlamak istiyorum. 'Kadın olmak' erkek ve kadın penceresinden nasıl görülüyor? Ne kadar objektif yazmaya çalışırım bilemiyorum ama kadın dünyasını, kadının yaşadıklarını dillendirmek istedim.

Kadın olmak ülkemizde çok da kolay görünmüyor. Bir de çalışan kadın olduğunuzda işiniz daha da güçleşiyor. Bir yandan evinin işlerini aksatmaması, çocuklarının gelişiminde ve yetişmesinde iyi bir anne, kocasına iyi bir eş olması, işinde de beklentileri karşılayabilmesi beklenirken, kadın kaç parçaya bölüneceğini bilememekte kısacası tükenmektedir. Tüm bu parçalanmışlıkların içinde de ilk akla gelen şey işten ayrılmasıdır. Çünkü kendisinin dışında aile fertleri onun çalışmaması gerektiğine inanmaktadır. Böyle bir durumda da kadın kendine olan güvenini tamamen kaybeder, kendini yalnız ve mutsuz hisseder. Sorumluluklarını yerine getirmeye çalışırken, kendine ayıracak zaman bulamaz kadın.

Ekonomik açıdan özgür olduğu halde anlarda bile evin bütçesine katkıda bulunmaya çalışır ve kendi için harcamalar yapamaz. Harcadığı zaman da vicdan azabı çeker. Ev dışında çalışmanın getirdiği kazançların yanı sıra sosyal yaşamın azalması, eş ve çocukla ilgili sorumluluklar kadının yorulmasına ve kendini yaşayamamasına sebep olmaktadır. Yorgunluktan eşi ile akşamları sohbetler azalır, bir taraftan da çocuklar ilgi bekler. Ev, iş, eş ve çocuk tüm bunlardan hangisine yetişeceğini bilemeyen kadın tükenmişlik yaşar. Bir de üstüne anlayışsız ve destek olmayan eş durumu daha da güçleştirir. Kadın her şeye sinirlenmeye başlar ve tahammülü azalır. Kadının ruhsal dengesini koruyabilmesi için kendilerine zaman ayırmaları ve deşarj olmaları gerekir. Mükemmel olmaya çalışmak yerine yapabildikleri ile yetindiklerinde her şey daha kolay olacaktır.
Yayın tarihi: 09.11.2009
« tüm yazıları
2913
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.