Yazarlar

İş'te çekiciliğin formülü

İş'te çekiciliğin formülü

Kişisel tarzınızı tanımlayabilir misiniz? Acaba bu tarzınız iş hayatında sizden beklenen görüntüyü yansıtmanıza engel olabilir mi?

Güncellenme tarihi:
Geçtiğimiz hafta bir seminerim sonrasında çok zarif bir hanım bana yaklaştı, size sormak istediğim özel bir soru var diyerek. Şık giyimli, çekici, hoş bir hanımdı kendisi. Finans sektöründe bir denetim firmasında çalışıyormuş, aslında giyimine hep çok dikkat ettiğini, giydiklerini kendine yakıştırdığını, aynada gördüğünü beğendiğini ama bu çekiciliğin işyerinde birlikte çalıştığı insanları rahatsız ettiği hissine kapıldığını anlattı. "Bu bazen beni ciddiye almamalarına kadar varıyor, ama ben bir kadınım ve profesyonel görünmek adına démodé olmak istemiyorum, kadın olduğumu hissetmek istiyorum, sizce neyi gözden kaçırıyorum" dediğinde onu birlikte bir kahve içmeye davet ettim.

Profesyonel yaşamda imaj çok önemli, finans sektörü gibi paranın yönetiminin söz konusu olduğu, güvenilirlik ve ciddiyetin ön planda olduğu alanlarda çalışanların mükemmel bilgi ve becerinin yanı sıra tavırları ve görüntüleriyle de güven mesajı vermeleri beklenir. Çekici bir görüntü ve uygun görüntü işyerinde dengelenmesi gereken iki kavram. Hepimizin kişisel filtreleri var, birilerini herhangi bir konuda değerlendirirken bize gönderdikleri mesajları filtreden geçirip, kararımızı öyle veriyoruz. Bu işi yapabilir mi, söylediklerinde haklı olabilir mi, tavsiyesine güvenebilir miyim? Eğitim, deneyim, iletişim yetenekleri yanı sıra görüntüsünü de tartıyoruz. Görüntüsü derken, giydiklerinden öte, kişinin bakışlarını, saçını, takısını, ayakkabısını, nasıl oturup kalktığını, tokalaşmasını, varsa tiklerini yani aslında beden dilini. Ve hatta görgü kurallarının ne kadarından haberdar, hepsi bir bütünün parçaları.

Kahvemizi içerken devam ettiğimiz sohbetimizde bu zarif hanıma sorduğum sorularla neden ciddiye alınmadığının sebeplerini bulmaya çalıştık. Benim çok sevdiğim bir yöneticim vardı, zaman zaman yolunda gitmeyen işlerden şikayet ettiğimde "Bir şeylerin değişmesini istiyorsan, değişimi kendinde başlatmalısın "demişti bir defasında. Biz bu zarif hanımda neleri değiştirebiliriz, bilgisini ve eğitimini yansıtan bir görüntüye sahip olması için neleri düzeltebiliriz, çalışmaya başladık. Ona sorduğum soruları siz de kendinize sorarak sizin profesyonel imajınızı sorgulamaya ne dersiniz?
Yayın tarihi: 02.01.2008
« tüm yazıları
2232
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.