Yazarlar

İstanbul Moda Haftası'na eleştiriler, tavsiyeler

İstanbul Moda Haftası'na eleştiriler, tavsiyeler

Kurdele kesmeyelim Öncelikle, şu açılış yapma sevdamızı bir kenara bıraksak diyorum.

İstanbul Moda Haftası'na eleştiriler, tavsiyeler
40 tane lacivert ve gri takım elbiseli adam yan yana dizilip kurdele kesiyor. Ne açarsak açalım, bu böyle. Ama lütfen moda haftası gibi etkinlikler söz konusu olduğunda bir grup erkek menemen testisi gibi dizilip kurdele kesmesin. Moda haftasının açılışında kurdele mi kesilir Allah aşkına? Milano, Paris, Londra, New York... Bunlardan birinde gerçekleşen moda haftalarında kurdele kesildiğini gördünüz mü hiç? Görmezsiniz, göremezsiniz. Anlıyorum, işadamlarımızın bir bölümü ön planda olmayı seviyor ama bu gösterişli dünyada vitrinde olması gereken tasarımcılar, modeller, yıldızlar. Şu alaturkalığımızı bir yana bırakalım; resim çok kötü görünüyor, samimiyim.

Bir de, Meg Ryan onur konuğu olarak çağrıldı ama açılışta ona mikrofonun uzatılmaması bana tuhaf geldi. Onur konuğu olarak çağırdığınız insana hakkını vermeniz lazım.

"RESMİ" DEMEYELİM
İstanbul Moda Haftası'yla ilgili olarak yetkililerin ağzından sürekli "Türkiye'nin tek resmi moda haftası" sözünü duyduk, duyuyoruz. Bu "resmi" lafı beni rahatsız ediyor. Devlet desteği bu sektörün gelişimi için hayati önem taşıyor, bunun tartışılacak yanı yok. Ama her cümlenin içine "resmi" sözcüğünü yedirerek ille de burada devlet vurgusu yapmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Burada "resmi" demelerinin nedeni biraz da İstanbul Fashion Week'i modayla ilgili diğer etkinliklerden ayrıştırmak. "Biz diğerlerini tanımayız. Fashionable da neymiş? Bizimkisi esas kız" iması var. Halbuki bence buna da gerek yok. Ben şahsen Fashionable'ın henüz bu aşamada Türk modasını kalkındırdığını değil, daha çok Türkiye'nin tanıtımına katkıda bulunduğunu düşünüyorum. Ve sanırım herkes bu ayrımı yapabilir. Yani, yetkililerin İstanbul Moda Haftası'nı Fashionable'la kıyaslamaları yersiz.

TARİHİ MEKANLAR NEDEN KULLANILMIYOR?
Santralistanbul'a bayılıyorum. Kent içinde bir vaha. Defileler arasında gidip Tamirane'de, Otto Santral'de demlenme imkanı var; hava güzel olsa daha da şahane olurdu, o ayrı. Ama ben İstanbul Moda Haftası'nın Paris'teki moda haftası gibi olmasını dilerdim. Paris'te defileler şehrin dört bir yanındaki özel salonlarda, müzelerde, saraylarda, güzel sanatlar akademisinde falan gerçekleşir. Siz bir defileden diğerine yetişmeye çalışırken taksinin penceresinden Paris'i izler, şehri de yaşarsınız.

Düşünsenize, İstanbul'da defile yapılabilecek ne kadar harika mekanlar var... Topkapı Sarayı'nda, Ihlamur Kasrı'nda, Dolmabahçe Sarayı'nın bir salonunda defileler yapılsa harika olmaz mı? Yerebatan Sarnıcı'nda bir defile hayal edin mesela. Özellikle yurtdışından gelen basın ve satın almacılar ne kadar etkilenirlerdi... Biliyorum, izin almak pek mümkün değil ama olabilmeli işte.

ESAS MARKALAR NEREDE?
Kimse kızmasın, doğruya doğru, Kuzu Deri'nin, Suwen'in, Giovane Gentile adlı adı İtalyan kendi Türk markasının İstanbul Moda Haftası'nda işi ne?

Tamam, sadece tasarımcılar olmasın, hazır giyim markaları da olsun. Ama bence mesela bir Network'ün, Machka'nın, Tween'in defile programında yer alması daha doğru olurdu.

ARZU KAPROL YİNE ŞAHANEYDİ
İlk günün yıldızı Arzu Kaprol'dü. Oldum olası Kaprol'ün koleksiyonlarını beğenmişimdir. Kaprol, Türkiye'de adam gibi koleksiyon hazırlamayı bilen az sayıdaki tasarımcılardan biri. Bu kez de beni hayal kırıklığına uğratmadı.

Bir kere, günün en kalabalık defilesi onunkiydi. Öylesine izdiham oldu ki salonun kapıları kapandığında bir sürü kişi dışarıdan kapıları zorluyordu ve biz oturduğumuz yerden güvenlik görevlilerinin "içeri giremezsiniz" diye bağırışlarını duyuyorduk.

Kaprol'ün "The Spirit" (Ruh) adlı koleksiyonunda piliseler ağırlıktaydı. Kumaşlarını yün, ipek, kaşmir, deri, şifon, tafta, koton ve satenlerden seçmiş. Bu kış koleksiyonunda rastladığımız ayna detaylarını yeni koleksiyonuna da yer yer taşımış. Yine mat ve parlak birliktelikleri var.
Defilede modeller de çok iyiydi, styling de...

Ellerine sağlık.

Melis Alphan
Yayın tarihi: 03.02.2010
« tüm yazıları
1303
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.