Yazarlar

İnternet yuva yıkıyor!

İnternet yuva yıkıyor!

İnternet bağımlılığı kontrol altına alınmazsa ciddi sonuçlar doğuruyor. İlişkileri bozuyor hatta sona bile erdiriyor. Peki ilişkimizi internetten nasıl koruyacağız? Psk. Füsun Budak yazdı...

Güncellenme tarihi:
İnternet yuva yıkıyor!
Günümüzde teknolojinin gelişimiyle insanın bağımlılıklarına yeni bir kavram daha eklendi. Bilgisayar ve internet bağımlılığı... Bilgisayar başında geçirilen vakitler insanların sosyal ilişkilerini, iş ve okul hayatlarını olumsuz etkileyip, içe kapanmaya ve başarısızlıklara neden olmaktadır. Sanal bir ortam yaratılıp, gerçek yaşama adaptasyon sorunları yaşanmaya başlandı. Sağlıklı ve doğru kullanıldığı sürece insanlara yararlı olduğu düşünülen ve insan tarafından yaratılan bu makinenin, insan kölesi haline gelmeye başladı.

Bağımlılık ne şekilde olursa olsun insan yaşamına zarar veren bir durumdur. İnsan daha iyi bir yaşam sürmek için kullandığı araçların kölesi haline dönüşürse fayda yerine zarar görür. Nedir peki bu bağımlılık dediğimiz şey? İnsanın sahip olduğu herhangi bir şeyi sürekli yanında istemesi, kaybetmek istememesi, kaybedeceği endişesi ile ona sıkıca sarılması, zarar verdiğini bildiği halde kontrolsüz bir şekilde ondan kopamamasıdır. Bir anlamda takıntı haline dönüşmesidir.

Nasıl ki alkol ve madde kullanımlarında ve yoksunluklarında davranış bozuklukları oluşuyorsa, bu konuda da bu tür sorunlar yaşanmaktadır. Yalan söyleme, sinirlilik, huzursuzluk, dikkat ve konsantrasyon sorunları, korku ve kaygılar, depresyon, gerçek yaşamdaki kişilerle iletişim sorunları ve gerçek yaşamdaki olaylara ilgisizlik, uyku ve yeme düzensizlikleri, iş ve okul performansında düşüş gibi...

"Gerçek" paylaşımları azaltıyor!

Çoğu zaman anne ve babalar çocuklarının bilgisayara olan bağımlılıklarından yakınırken, kendileri de bilgisayar başından kalkamamaktadır. Evliliklerinde sorunlar yaşayanların ve boşanmaların arttığı gözlenmektedir. Aynı ev içinde yaşayan iki yabancı durumuna gelmektedirler.

Cinselliği de engelliyor!

Eşi ile konuşmak ve paylaşmak yerine sanal ortamda başka kişilerle paylaşımlar ve aldatmalar oluşmakta, bilgisayar başında uzun zaman geçirmekten dolayı cinsel yaşamları bozulmakta ve yine cinsel yaşamı da sanal ortamda yaşamalar artmaktadır. Birbirine yabancılaşan eşler bir süre sonra da birbirinden tamamen kopmakta ve çareyi boşanmakta bulmaktadır. Bu tür sorunlarla merkezimize başvuranların sayısında önemli bir artış bulunmaktadır.

İş yaşamınız tehlikede!

Tüm bu yaşanan sorunlar kişiyi çevresindeki kişilerden soyutlamakta ve yalnızlığa itmektedir. İlişkilerde yaşanan olumsuzluklar tabii ki iş yaşamına da taşınmaktadır. Sabahlara kadar bilgisayar başında kalındığından uykusuz ve yorgun bir şekilde işe giden kişinin performansını önemli ölçüde etkileyecektir. İşine odaklanamayacaktır. İş ortamında performansın düşmesiyle iş kaybı da yaşanabilecektir.

Oyun ve alışveriş tehlikesi...

Bilgisayar başında oynanan oyunlar, yapılan alışverişler de kişinin maddi kayıplar yaşamasına sebep olmaktadır. Gerçek hayatta yaşadığı başarısızlıkları kişi, sanal ortamda hırs yaparak oyun ortamında başarıya dönüştürmek isteyecektir. Bunu yaparken de temel ihtiyaçlarını karşılamayan kişi sağlıklı düşünemez hale gelecektir. Bilgisayar başından ayrılmayan kişilerin kimi zaman paranaoid düşünceler ve hezeyanlar geliştirdiği de gözlenmektedir.

Psikolojik sorunların yanı sıra bel, boyun, sırt ağrıları ve gözlerde kuruluk gibi fiziksel şikayetlerde ortaya çıkmaktadır.
Ayrıca kimi zaman medya aracılığıyla duyduğumuz olaylarla kötü niyetli kişilerin bilgisayar ortamında maddi manevi kişileri zarara uğrattıklarını öğreniyoruz.


TARTIŞIN: Sizce internet ilişkileri bozuyor mu?

Kimler meyilli ve bağımlıdır? >>>>>>
Nasıl önlem alınmalı? >>>>>>


Yayın tarihi: 07.08.2009
« tüm yazıları
3029
YORUMLAR

pıtırcık; Arkadasima katiLiyorum...Gercekten GüzeL AcikLama Yapmis...Herkez Bir Bahane Ariyor...En Son Ki Bahane ise internet...insanLar Gercek DengesizLikLerini KabuL Etmiyor...Misal Benim Ailem Evde internet Yoktu...Ama Huzur Hic oLmadi...Hep Dayak Küfür Aldatma...Ve HaLende Ayni...Cevremde internetsiz Aldatma oLayini Yasayan Nice insanLar Var...insanLar Kendi EksikLerini Aramak BuLmak DüzeLtmek Yerine...Kendisinin Hal Ve Hareketlerinden iLgisizLiginden Soguyan Kisiye Hemen interneti Kapicam internet Yüzünden BöyLe oLuyorsun YoLunu SeciyorLar...Oysa insan

Serçe 06.12.2009 13:15:23

daha öncede yazdım, irade zayıflığı olayın kaynağı diye. ama şuda bir gerçek : eğer iyi ortamda yaşıyprsak hayat genelde o aotama göre geçer, ortamımız kötüyse mutlaka etkilenir kötü ortama düşme olasılığımız artar. insan yaratılışı gereği her iki yönede meyilli. yapsak yada yapmasak herkesin içinde yapsam ne olur dediği uçları vardır. bazen bu internet bunu bizim ayağımıza getiriyor,geçici aldanmalar yaşıyoruz. AMA ŞU GERÇEK HERNE OLURSA OLSUN ESAS OLAN AİLEMİZDİR.ASLA SONRADAN KURULAN ESKİSİ GİBİ GÜZEL OLMAZ. saygılar

Aozan74 07.11.2009 13:09:32

İnternetin olmadıgında boşanmalar ve aldatmalar yokmuydu sanki ? bence herkez bitmişliklerine yada bitebileceklerine kılıf arıyor... Webmastırcı kocası yada karısı olanlar ne yapsın... her gün biriylemi birlikte oluyorlar yani... O bu şu degil arkadaşlar, gercektende bitmişliklerimize yada biteceklerimize bahaneler arıyoruz ve bu yüzdende sonki bahane olarakta interneti görüyoruz... Herkez kendine ve içindeki benlige baksın bi bahane aramadan... saygılar.

pıtırcık 07.10.2009 04:14:53

merhabalar ben basıma gecen bir olayı anlatmak istiyorum 10 senelik evliyim .esim sanal ortama fazla takılıyor bir gece esimle beraber olduktan sonra uyudum sabah 4 gibi kaltıgımda yanımda yoktu . salona dogrugitigimde esim kamarası acık bir bayanla chat yapıyordu beni farkemedi bile kendisi yarı cıplaktı . o anla ne yapacagımı ne diyecegimi bilemedim beni farketi ama 5 dk sonra . gün agırdı ama ben uyuyamamıştım sordum neden diye ne eksigim var anlat bana dedim . o sadece hiç ir eksigin yok fazlan bile var dedi . bilmiyom internet iyi bir teknolojımı bilmiyom.... ogünden sonra

bayan 05.10.2009 15:25:34

doğru bağımlılık yapıyor.kaptırmamak gerek,yoks evde,işte sorunlar çıkıyor,bir ara bende de vardı,çok berbat bir şey,bilgisayardan başka bir şey düşünemiyorsun,ailen bile aklına gelmiyor

kamile28 23.08.2009 21:34:32

kesinlikle doğruuu....

mjddgtkn 21.08.2009 20:59:20

TÜM İNTENLİĞİM KATILIYORUM

IGVES7 16.08.2009 21:41:49

İşin doğrusu bende dozunu bildikten sonra yapılanları normal karşılıyorum.Kim chat yapmıyorki? Ama kendini kaptırmamak gerektiği konusunda hemfikirim.

kaancan76 12.08.2009 09:55:20

yazdıklarına katılıyorum ama irade zayıf olduğunda sorun ortaya çıkıyor zaten.eğer irade zayıfsa seni kötülüğe götüren yoldan uzak durmak gerekmezmi.

ozan74 08.08.2009 18:22:09

kişi kendini bildikten sonra ne internet yuva yıkar, ne de başka birşey, eşine, evliliğine bağlı her erkek ya da kadın, gerçekten mutluysa mutluluğu başkasında aramaz ki zaten, çözüm interneti kapatmak olsaydı, insanoğlunda irade denen bir özellik bulunmaz, karşına çıkıp kendisine zarar vereceğini düşündüğü herşeyi birer birer yok etmesi gerekirdi.

hataisah 08.08.2009 15:52:06
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.