Yazarlar

İkinci doğum aile içinde nasıl ele alınmalı?

İkinci doğum aile içinde nasıl ele alınmalı?

Aileye yeni bir bebeğin katılması şüphesiz bir yaşam krizidir. Ancak anne-babanın sağlıklı tutumuyla kısa sürede ve hasarsız atlatılıp, yeni duruma uyum sağlanabilir.

Güncellenme tarihi:
Aileye katılacak ikinci bebekle, büyük çocuğun tepkilerinin anne-babanın beklentilerine göre şekilleneceği unutulmamalıdır. Eğer anne-babadan biri ya da her ikisi söz konusu durumun birinci çocuk için bir haksızlığa uğrama hali olduğunu düşünüyor ve normalin üstünde bir destek ve pohpohlama gösteriyorsa, çocuk da zaten haksızlığa uğradığını düşünecektir. Oysa bu durumun doğal yaşam olayı olduğunu kabul etmek, durumun olumlu ve olumsuz yönlerini konuşabilmek çocuğu sakinleştirecektir. Unutulmaması gereken sadece konuştuklarımızla değil, düşündüklerimiz ve hissettiklerimizle de çocuklara pek çok mesaj verdiğimizdir.

Anne- babalar çocuğun yeni bir kardeşle hayatı paylaşmanın zorluklarını zaman zaman anlayamayabilirler. Çocuk, yeni gelen bebekten nefret edebilir hatta ondan kurtulmak için iç dünyasında hayaller (fantaziler) bile yaratabilir. Bu çocuğun kötü bir birey olduğunu veya olacağını göstermez. İnsanlar doğumundan itibaren birine bağımlı doğarlar. Bağımsızlaştıktan sonra bile ilgiye, sevgiye ve şefkate ihtiyaçları vardır. Yeni gelen bebek ile çocuk bunların azalacağını hissedebilir ve yeni gelen bebeği, kendi güven ortamını tehdit edici bir unsur olarak görebilir.

Büyük çocuğun beklentileri

Anne- babanın, kardeşi doğmadan önce çocuğa, onların ilişkisinin ne kadar güzel olacağını, ne kadar iyi geçineceklerini, beraber oyunlar oynayacaklarını söylemeleri, büyük çocuğu beklentiler içine sokar. Büyük çocuk kardeşiyle oyunlar oynayacağını düşünürken onun küçüklüğü karşısında bütün hayalleri yıkılır. Oyun oynamak istese oynayamaz, sarılıp öpmek istese, anne- babasının ikazları karşı karşıya kalır. Herkesin ilgisinin de bebeğin üzerinde olması çocuğun kardeşini sevmemesine, hatta yok olması isteğine kapılmasına neden olabilir.

Eve bebek geldikten sonra bir zamanlar evin küçüğü olan çocuk artık abi olmuştur. Herkes ona "sen artık büyüdün", "artık abi oldun", "kardeşine örnek olmalısın" gibi öğütler verir, fakat aksine çocuk hiç de büyümek istemediği bir yaşda olabilir.
Yayın tarihi: 07.12.2009
« tüm yazıları
3517
YORUMLAR

bilgi içerikli güzel bir yazı olmuş teşekkürler...anlatılan durum biraz da ilk çocuğunuzun karakteri ve onun aldığı ruhsal eğitim ile alakalıbi durum bence...eğer ilk çocuğunuza sevgi,saygı ve şeffat aşısı yaptırmamışsanız ne yaparsanız yapın,hayatı boyunca kardeşinden başka "kıskançlık" adında bir kardeşi hep olacaktır diye düşünüyorum.

asu gülseren çetinkaya 12.12.2009 10:08:35
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.