Yazarlar

İçten dışa güzelleşiyoruz!

İçten dışa güzelleşiyoruz!

ABD'nin ilk kadın başkanı olabilmek için seçim yarışına katılan Senatör Hillary Clinton'a İtalyan modacı Donatella Versace'den gelen giyim tavsiyelerini okuduk geçtiğimiz ay. Versace, Alman Die Zeit dergisine verdiği bir röportajda, Clinton'a pantolon giymeyi bırakıp, diz boyu etekler giyerek feminenliğiyle barışmasını ve bunu politikada bir fırsat olarak görmesini önermiş. Tavsiyeler bu kadarla da bitmiyor. Resmi giyimin en güvenilir renklerinden biri olarak tanımlanan mavi ve lacivert tonları içinde görmeye alışık olduğumuz Hillary Clinton'a artık bütün güçlü kadınlar gibi siyah giymesini önermiş.

21. yüzyıl dinamikleri pek çok alanda değişimi tetikliyor. Değişen dünya da beklentiler de çok değişti. Tüketici değişti. Değerler değişti. Hal böyle olunca pazarlama taktikleri değişti. Bu değişime ayak uydurabilen firmalar yani tüketicinin nabzını yakalayabilen, onu her ortamda reklam bombardımanına tutarak mesaj kirliliği yaratmak yerine, tüketiciye güven vermeyi ve şeffaf iletişim kurabilmeyi başarabilenler ayakta kalacak. Seçimler hem Amerika'da hem Türkiye'de gündeme oturmuşken politikacıların da bu değişime nasıl uyum gösterecekleri merak konusu. Sadece reklam kampanyaları değil, kişisel imajları da gözlem altında. Çünkü seçmen de değişti. Özellikle genç nesil, artık sözde muhafazakar politikacı imajına sığınarak arka planda her türlü etiksizliği yapan politikacılardan uzak duruyor.

Donatella Versace'ye bir anlamda hak vermeli. Yakışıklı ve güzel birey hayatın her alanında tercih ediliyor. Belki güzellik ve yakışıklılık gibi öznel kavramlar yerine biraz klişe de olsa bakımlı kelimesi daha doğru bir tanım. Farkında mısınız, botox, antiage, wellness, kişisel bakım kavramları gündemden düşmüyor, Artık orta yaş dönemini yaşayan baby boomers nesli yaşlanmayı reddediyor. Erkekler de en az kadınlar kadar rağbet ediyor buna. Bakımlı, kendine özen gösteren, modern çağa ayak uydurabilen, dinamik bireyleri iş dünyasında olduğu kadar politik arenada daha çok görmek istiyoruz. Öte yandan görüntünün gerçeklerle, sağlam bir karakter, etik davranışlar, güçlü bir duruş, birikim, görgü ve bilgiyle desteklenmesini bekliyoruz. Yani içten dışa bir bütünlük arıyoruz. Aksi takdirde en güzel kadının çekiciliği, en yakışıklı erkeğin cazibesi yok oluyor.
Yayın tarihi: 14.02.2008
« tüm yazıları
2202
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.