Yazarlar

İcralığım, icralıksın,icralık

İcralığım, icralıksın,icralık

Alacağınız var ve alamıyorsunuz ne diller döktünüz kimleri araya soktunuz ama nafile... Eeeee illegal yolları da tercih etmeyeceğimize göre alacağımızı yasal yollardan almak en doğrusu ama nasıl?

Burada, Kanunun alacağımızı almamız konusunda belirlediği iki türlü yolu; ilamlı ve ilamsız takibe değinecegiz.

İlamsız Takip

Elinde bir mahkeme ilamı bulunmayan veya bulunmasına rağmen, ilamlı icra yoluna başvurmayan, alacaklıların alacaklarını elde etmek için başvurdukları icra yoludur.

Elinde herhangi bir kambiyo senedi ya da mahkeme kararı bulunmayan bir alacaklının, alacağına icra yoluyla kavuşmasının tekbir yolu vardır; ilamsız icra takibi başlatmak. Bu takip yolu, iki taraf içinde kötüye kullanılmaya açık olduğundan bunları engelleyerek çıkarlar dengesini korumak için yasada borca itiraz ve inkar tazminatı gibi çeşitli yollar öngörülmüştür. Haklı bir nedene dayanmayan ya da hic varolmayan bir alacak dolayısıyla başlatılacak takiplere karşı, borçluya borca itiraz etme hakkı verilmiştir.

İtiraz yetkiye itiraz, borca itiraz yada imzaya itiraz seklinde yapılabilir itiraz sebepleriniz;

Alacağın hiç doğmaması ya da alacağı doğuran sözleşmenin batıl olması, alacağın muaccel olmaması, borcun son bulmuş olması, borcun ödenmiş veya zaman aşımına uğramış olması, alacak takibinin bir şarta bağlı olması, alacaklı veya borçlu sıfatının yokluğu, yetki itirazı, alacaklının aynı alacak için bir takip yapması ve bu takibin devam etmesi ya da hakkında aciz vesikası olan borçlunun yeni mal iktisap etmediği yönündeki itirazıdır.

Yukarıdaki sebeplerin birini öne süren Borçlu 7 gün içinde itiraz ederse takip kendiliğinden durur. Borçlunun itirazında haklı olup olmaması önemli değildir.

Bu durumda ise alacaklı; imzası ikrar edilmiş adi senet, imzası noterlikçe tasdik edilmiş senet ya da Resmi Daireden alınmış belge ya da makbuz ile 6 ay içerisinde İcra Tetkik Mercii'nde itirazın kaldırılması talebinde bulunabileceği gibi 1 yıl içerisinde itirazın iptali davası da açabilir.

Haksız borca ilişkin itirazın kaldırılması halinde, -talebe bağlı olarak- borçlu aleyhine itirazın kaldırılması talebinin reddi halinde ise alacaklı aleyhine en az %40 icra-inkar tazminatına hükmedilir.

Kira alacağına ilişkin ilamsız takiplerde ise temerrüt süresi 30 gündür. 30 günden önce itirazın kaldırılması istenebilir ise de temerrütten dolayı tahliye istenemez.

İlamlı Takip ise,

Alacaklının elinde bir mahkeme veya hakem kararının bulunduğu hallerde başvurulan bir takip yoludur. Takip talebine ilamın eklenmesi gerekir. Takip talebinde bulunabilmek için, zaman aşımı süresi 10 yıldır. Borçluya icra emri gönderilir. Borçlu ilama aykırılık itirazı, borca itiraz ve faize itirazı 7 gün içinde icra tetkik mercii'ne yapabilir.
Yayın tarihi: 12.11.2010
« tüm yazıları
2297
dahafazlası
YORUMLAR

bankadan kredi cekmiştim işten ayrıldıgım için borcumu ödeyemedim ve icra kagıdı geldi şuan çalışyorum ssk lı bir işte fakat benim üstüme hiç bir şey yok ailemle beraber kalıyorummm ama ailemin borçtan haberi yok eve haciz gelirmi yoksa maaşımamı gelir maaşıma gelmesi için ne yapmama gerekiyo nolurr acill yardım edin

semih 20.04.2011 23:21:59
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.