Yazarlar

Hormonlar Çıldırınca II

Hormonlar Çıldırınca II

Ergenlik, hormonlarda gerçek değişimlerin olduğu dönemdir ve cilt temizliği büyük önem taşır.

Bu değişimlerden sorumlu androjenlerdir. Androjenler yağ bezleri faaliyetini tetikleyerek akne oluşumuna sebep olurlar. Yağ bezleri aşırı yağ salgılarlar, aynı zamanda salgılanan yağ daha kalın ve yapışkan bir yapıya sahiptir. Durum böyle olunca aşırı yağın gözeneklerden temizlenmesi daha da güçleşir. Folikül içinde biriken yağ ve diğer birikimler zaman içinde folikül ağzının kapanmasına sebep olur. Bu da folikül içinde oksijensiz ortamda yaşayan bakteri için festival zamanı demektir. Artık bu bakteri en sevdiği yiyecekler ile beslenir ve ürer. Ciltte bu durum iltihaplı kızarık akneler olarak gözlemlenir. Eğer tüm bunların üstüne bir de genç akneyi sıkarsa durum iyice kötüleşir. Akne diğer yerlere yayılmaya başlar.
Her dört gençten üçü bir çeşit akne sorunu yaşar. Genellikle akne denilince iltihaplı oluşumlar akla gelse de, siyah noktadan ufak sivilcelere, kist ve nodüllere kadar kendini gösteren farklı oluşumlar olabilir. Vücut geliştikçe ve hormonlar stabilleştikçe sorun azalır.

Bütün bunlar olurken bir genç ne yapmalı, ne yapmamalı?

Yapılması gerekenlerin başında temizlik gelir. Cilt sabah akşam yapısına uygun bir temizleyici ile temizlenmelidir. Kullanılan temizleyicinin cildi kurutucu sabun içermemesine dikkat edilmelidir.

Temizleyiciye ilave bir uzmanın önerileri doğrultusunda maske, nemlendirici ve peeling kullanılmalıdır. Yapılmaması gerekenlerden en en önemlisi ise elleri mümkün olduğunca yüzden uzak tutmak ve hiçbir şekilde siyah nokta ve sivilceyi sıkmamaktır.
Kullanılan saç kremleri,
saç spreyleri ve saç şekillendiricileri, genellikle gözenekleri kapatan ve sivilceye sebep olan komedojenik maddeler içerebilir, bu yüzden yüze temas ettirmemeye çalışılmalıdır.

Menopoz döneminde hormonlara bağlı olarak ciltte ne gibi değişimler yaşanır?

Bu dönemde ergenliğin tam tersine yağ bezleri daha az yağ salgılar ve ciltte kuruluk yaşanır. Cilt genel olarak incelir ama hücre yenilenmesi azaldığı için en üst tabakası kalınlaşır. Bu duruma nemsizlik eşlik eder. Cildin temel yapı taşları kollajen, elastin üretimi azaldığı için cilt güç ve elastikiyet kaybı yaşar, bu da yaşlılık çizgileri olarak gözlemlenir. En son olarak da cilde renk veren hücrelerin sayısında ve ciltteki dağılımında farklılıklar oluşur, ciltte belli bölgeler koyulaşırken bazı bölgeler daha açık renkli görünür.

Genellikle bu ton farklılıkları yaşlılık lekeleri diye anılır ama aslında bunlar yıllar içinde oluşan güneş zararlarıdır. Ciltteki tüm bu değişimler için Dermalogica Dynamic Skin Recovery SPF 30 öneririm. İçerdiği peptitler, vitaminler, glukozomin ve arjinin lizin polipeptidi yaşlanmaya sebep olan üç temel etken ile savaşır. SPF 30 koruma faktörü ile cildi yaşlanmaya ve lekelere sebep olan güneş ışınlarına karşı korur.
Hormonların dansı tüm yaşamımız boyunca devam edecek, tüm bedenimizde değişimler yaşanacak. Bizim yapmamız gereken bu değişimlerin bilincinde olmak ve ona göre davranmak olacaktır.

Mahmure.com uzmanı
Melike Yumlu
Yayın tarihi: 20.11.2009
« tüm yazıları
1235
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.