Yazarlar

Hormonlar Çıldırınca

Hormonlar Çıldırınca

Ergenlik ile başlayıp bizi alt üst eden, özellikle kadınları her ay yoklayan; hamilelik, menopoz derken yaşam boyu bizi rahat bırakmayan değişken hormonlarımız cildimize neler yapıyor?

Bu konuda oldukça sık soruyla karşılaşıyorum. İşte merak ettikleriniz ve en çok sorduklarınız:

Adet günlerimden önce bazen cildimde sivilceler oluyor. Bunun için ne yapabilirim?

Adet dönemlerinde birçok kişi sivilce sorunu yaşar. Genellikle sivilceler çene bölgesinde görülür ve bir ay önce sivilce nerede çıktıysa onu takip eden ay biraz sağında, biraz solunda yeniden çıkar. Bu tamamen hormon seviyelerindeki değişim ile yağ salgılamasındaki farklılıklara bağlıdır. Yumurtlama döneminde yağ bezleri daha fazla yağ salgılar, cilt çoğu zaman salgılanan bu fazla yağı folikülden dışarı atamaz, yağ fazlası folikül içinde birikir ve sivilce oluşumu ile sonuçlanır. Eğer her ay bu tip sivilce oluşumları ile karşılaşıyorsanız günlük temizleyiciniz haricinde cildinizden yağı daha iyi temizleyecek bir temizleyici, kil bazlı bir maske veya özellikle sivilce oluşumlarını kurutucu özel bir bakım ürünü kullanmalısınız. Dermalogica Concealing Spot Treatment'ı deneyebilirsiniz.

Bu ürün içeriğindeki kükürt ile sivilce oluşumlarını engellemeye yardımcı olur. Niyasinamid, Çinko Glukonat, Maya ve Tarçın Kabuğu Özleri, Kafein ve Biotin fazla yağ salgılamasını dengeler. Çinko oksit doğal rengi sivilceyi gizlemeye yardımcı olur. Bu doğal rengi ile özellikle gündüz kullanım için idealdir. Sivilce çıkmadan, çıkacağını hissettiğiniz andan itibaren direkt sivilcenin üstüne damlığı ile ufak bir damla damlatarak kullanılır.

Hamilelik döneminde leke oluşması normal midir? Ne zaman geçer?

Hamilelik döneminde yine hormonal değişimlere bağlı olarak ciltte lekelenmeler oluşur. Hamilelikte oluşan lekeler hamilelik maskesi olarak bilinir. Genellikle leke yüzde bir kelebeği anımsatır. Kahverengi lekeler alında şakaklarda başlar, elmacık kemikleri üstünde devam eder, dudak üstü ve ağzın iki yanından çeneye iner. Lekeler güneş ışığı ile tetiklenir, renkleri koyulaşır. Lekeler genellikle doğum sonrası azalır hatta kaybolur. Önemli olan hamilelik döneminde her gün günışığından koruyucu bir ürün kullanmaktır. Hamilelik ve emzirme dönemi bittiği halde lekeler devam ediyorsa lekeleri aydınlatacak bir ürün kullanmaya başlamak gerekir.

Yine bazı kadınlar hamilelik döneminde hormonal değişimlere bağlı olarak akne sorunu yaşayabilirler. Özellikle adet döneminde akne sorunu yaşayanlar artık hamilelikte bu sorunu yaşamaya başlarlar.
Ergenlik ve menopoz hormonların en çılgın olduğu dönemlerdir. Bir sonraki yazımda bu dönemlerde ciltteki değişimler üzerinde duracağım.
Yayın tarihi: 13.11.2009
« tüm yazıları
8790
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.