Yazarlar

Hep aynı "The End"

Hep aynı "The End"

"Hep aynı the end'lere kaldırıyorum kadehimi. Biliyorum ki, bir gün gerçekten güzel bir son benim olacak ve ben o zamana kadar hep aynı the end'leri yaşayacağım. İnanırmış gibi yaparak, heyacanla."

Üniversite yıllarını geride bırakmış, üzerine 15 iş yılı eklemiş başarılı bir gazeteci... Genç bir çocuk, yaşlı bir kadın, acemi bir kedi annesi... Kumral saçlarında tek tük beyaz telleri gördüğü için bayıldığı renginden vazgeçmiş siyahın matemine teslim etmişti narin saç tellerini... Onu gören 20'li yaşlarda sanabilirdi... Kendisi de bilirdi aslında görüntüsünün tam da o yaşlarda olduğunu.. Fakat her seferinde ilk kez duyuyormuş gibi heyecanlanır, 'gençlik' oyunları oynardı kendisi ile...

Daha talebe olduğu yıllarda bir hayali vardı... Küçük bir kafeteryası olmalıydı, sadece birbirini tanıyan insanların bir arada huzurla var oldukları... Dilediği olmuştu, hem de en iyisi şeklinde.. İstanbul'un en meşhur semtlerinden Cihangir'de özel sayılacak mekanlardan birine sahipti Hülya... Kafenin adını Farsça'da sonsuz mutluluk anlamına gelen 'Samira' koymak istemişti. Dilekleri kurguladığı gibi tek tek yerine geliyordu.
Bir hayat görüşü vardı: "Neyi en içten hisseder ve çağırırsan seni bulur. Benim evrene yaydığım enerji hep işimle ilgiliydi ve bak çok sevdiğim mesleğimden sonra hayallerime de kavuştum. Yeteri kadar iste ki yapabilecek gücü bulabilesin bileklerinde..."
...

Tanrı'nın gözyaşlarını döktüğü bir geceydi.. Günlerden Cuma.. O gece kafeyi baş garson Şehmuz yerine kendisi kapamak istedi. "Bu gece görevi ben devralıyorum. Huzurla uyu, eşine selamlar!" derken düşündü bir an. Şehmuz'la kafeyi açtığı ilk günden beri tanışıyorlardı. Alçakgönüllü, sadık, kibar, hoş sohbet bir adamdı. Eşi Nergis de en az onun kadar şirin bir varlıktı. Sonra diğer çalıştığı insanlar geldi tek tek aklına. Cenk, Sinem, Batu, Dolunay, Çisel... Hepsi neredeyse 1 yıldır buradaydı ve hepsinin bir yuvası vardı. "Dur yahu Hülya ne oluyor kuzum, senin de yuvan var. Çok sevdiğin şımarık İran kedin Bastin var." O düz suratlı kedisini anımsayınca kocaman bir sırıtış belirdi çiziklerin az olduğu buğday rengi yüzünde.. Mutlu birkaç sırıtışın ardından tebessümlerini çalacaktı hain Azrail.. Gerçek, bir insanın yüzüne ancak bu kadar acımasızca vurulabilirdi.. Azrail'in az sonra ağzından çıkaracağı kelime dizesi Hülya'nın canını çok yakacak ve pek çok enteresan yaşanmışlığa neden olacaktı. "Ama millet yatağında karısı kocası ile uyurken, onların sıcak bedenleri birbirine sarılırken sen ya Bastini mıncırıyorsun ya da yastıklarına sarılıyorsun küçük hanımcık." "Tebessümlerin kötü katili Azrail. Bunu daha önce de yapmıştın, lise 2'de ilk aşık olduğum adamla ilgili hayaller kurarken.. Artık düşünmemeliyim." dedi ve bir kadeh Jack ile kafenin bahçesindeki yağmurdan ıslanmış kahverengi koltuklara attı ruhunu..

Dudaklarında çok sevdiği, her söylediğinde daha da anlamdırdığı Ortaçgil şarkısı "Sensiz Olmaz" dolanıyordu. Bu şarkıyı dinlerken de söylerken de kendini iyi hissediyordu. Jack, hafiften çarptığı için şarkı bu kez biraz(!) detone oluyordu. Kendi haline katıla katıla gülüyordu ki; "Merhaba, açık mısınız?" sorusu ile irkildi.
"Hizmetliler yok efendim, size nasıl yardımcı olabilirim. Aslında kapalıyız da. Yani hizmet edecek biri yok, aslında ben varım ama... Aaaa, Jack de var.."

Kulakları, ağzından çıkanlardan saniyeler sonra haberdar olduğu için ve bu karmaşayı karşıdaki de çözdüğü için 15-20 saniyelik sessizliğin ardından katıla katıla gülmeye başladılar.
"Merhaba, adım Onur."

"Hülya ben, Samira'nın Jackli sahibesi."

Kısa film tadında, buram buram tutku kokan gülüşmeler.. Ayağa kalkan Hülya, içeriye doğru ilerlerken ne içmek istediğini sordu Onur'a. "Bir Martini olursa enfes olur" dedi kibar ve çekici sesi ile Onur. Hülya, sanki bu sesi daha önce defalarca duymuş gibi hissetmişti. Ne garip; adamı ilk kez görüyordu oysa. Hırlı mı hırsız mı, sapık mı bilmeden içki ısmarlamaya çalışıyordu. Tuhaftır ki, herhangi bir yabancı gibi değil de yıllardır hayatında olan arkadaşı gibi hissediyordu.
Yayın tarihi: 21.12.2010
« tüm yazıları
3385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.