Yazarlar

Haydi büyükler aşı sırası sizde!

Haydi büyükler aşı sırası sizde!

20 milyon domuz gribi aşısı sipariş etmiş Sağlık Bakanlığı. Ekimin üçüncü haftası aşı çıkıyormuş. İnsanın biraz kafası karışıyor bu aşılar konusunda. Özellikle de yeni olanlarda.

Kimi zaman insan bazı yeni hastalıkların sanki ilaç ve aşı satmak için ortaya atıldığını düşünüyor. Ama doğrusunu isterseniz yıllardır pek çok hastalığın azalmasında ya da yok olmasında etkileri büyük. O zaman da bu aşıların hakkını vermek gerekiyor.

Bugün 26 hastalık bu sayede önleniyor. Aşılar her yıl 3 milyon ölümü önlerken 400 milyon yaşam yılını da kurtarıyor. 750 bin çocuğun hastalıklar nedeniyle sakat kalması engelleniyor. Hatta çok tehlikeli olan çiçek hastalığı 1977 yılından itibaren yeryüzünden silinmiş durumda. 1980 yılından beri hiç yapılmıyor.

Bir zamanların korkulu rüyası olan ve 1988'de 350.000 çocuğun sakat kalmasına neden olan çocuk felcine ülkemizde artık rastlamıyoruz.

Kızamık yok olmasa da çok azalmış durumda. 2008'de çocuklarımızın yüzde 96'sı aşılanmış durumda. İl bazında bakarsak bile oratalamanın en düşük olduğu yerde bile çocukların yüzde 85'i aşı oldu.

Türkiye'de aşılama bilincinin ne düzeyde olduğunu öğrenmek üzere Nielsen Araştırma Şirketi tarafından 2 ay süreyle, toplam 12 ilde, 20-64 yaş aralığında 1033 kişi ile gerçekleştirilen araştırmadan çıkan sonuçların çarpıcı örnekleri. Türk halkı bebeklikten yetişkinliğe kadar aşılamanın bağışıklama demek olduğunu ve önemini biliyor, bu konuda genel bilgi düzeyi yüksek ancak bağışıklamayı sağlamak üzere aşılama konusunda harekete geçmiyor.

1. Katılımcılara aşılamanın amaçları sorulduğunda yüzde 79'u "hastalıklarda korunma" cevabını verirken, yardımcı cevaplar da eklendiğinde, yüzde 99'u aşının hastalıklardan korunma amacı ile yapıldığını belirtiyor.

2. Aşıya yaklaşım incelendiğinde, katılımcıların sadece yüzde 13'ünün kendi istekleri ile aşı yaptırmak için doktora başvurdukları görülüyor.
3. Sigortanın karşılamadığı aşıları yaptırmaya olumlu yaklaşım yüzde 72. Bu oran pozitif ancak bu yaklaşımın aksiyona dökülmediği gözlemleniyor.

4. 10 yaşından sonra yaptırılması gereken aşılar sorulduğunda katılımcıların yarısından fazlasının, yüzde 53'lük oranının bir fikrinin olmaması dikkat çekiyor.

5. Katılımcıların en son ortalama 5,5 yıl önce aşı yaptırdıkları görülüyor. Ancak katılımcıların yüzde 50'ye yakınının en son 10 yıl önce aşı yaptırdığı veya en son ne zaman aşı yaptırdığını hatırlamaması da araştırmanın ilginç sonuçlarından.

6. Sigorta kapsamı dışında kendisine aşı yaptıranların oranı yüzde 21 iken sigorta kapsamında olmayıp da en fazla yaptırılan aşının grip aşısı olduğu gözlemleniyor. Toplumun aşılarla ilgili genel bilgi düzeyi yüksek olmasına rağmen, sadece doktor önerirse aşı olunacağı düşüncesi ve sigortanın karşılamadığı aşılara karşı olumlu olmayan tutum halen bu alanda gelişim gerektiğini gösteriyor.
Yayın tarihi: 01.10.2009
« tüm yazıları
2635
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.