Yazarlar

Hayalinizdeki sizle aranızdaki engelleri kaldırın!

Hayalinizdeki sizle aranızdaki engelleri kaldırın!

Yeni yılda daha fit olmak istiyor, daha iyi beslenmeyi arzuluyor, ölümcül diyetlere boyun eğmekten vazgeçmek istiyorsanız, nelere ihtiyacınız var?

Hayalinizdeki sizle aranızdaki engelleri kaldırın!
"Yapabileceğiniz ya da yapabileceğinizi hayal ettiğiniz ne varsa, yapmaya şimdi başlayın. Cüretkarlık kendi dehasını, gücünü ve sihrini içinde taşır.

Yeni yaratım ve başlangıçlarla ilgili tek bir temel gerçek vardır ki sayısız fikirlerin ve muhteşem planların çöpe gitmesinden sorumludur. Gerçek adanmanın olmadığı yerde kararsızlık ve çekinceler vardır, geri adım atma ihtimali halen mevcuttur. Oysa kişi kendini bir amaca tamamen adadığı an evren de kişiyle birlikte hareket etmeye başlar. Hayal bile edemeyeceğiniz olaylar size yardımcı olacak şekilde gerçekleşir. Maddi manevi lehinize işleyen bir olaylar zinciri sizin kararınızdan başlayarak birbirini kovalar. Cüretkarlık dehayı, gücü, sihrini yanında getirir. Yapabileceğiniz ya da yapabileceğinizi hayal ettiğiniz ne varsa yapmaya şimdi başlayın."

Goethe'den esinlendiği bazen de Goethe'nin kendisinin yazılarından alındığı iddia edilen bu cümleler yeni başlangıçlarla ilgili en çok kullanılan ilham verici yazılardan. Altın renkli bir kâğıda, şiir formatında basılı olarak mezuniyetimiz için hazırlanan diploma dosyasının içinde karşıma çıkmıştı ilk defa. Kurumsal hayattan kopup gerçekte yapmak istediğim sağlıklı yemek ve sağlıklı hayatla ilgili kendi yeni başlangıcımın eşiğinde ne kadar yerini bulan bir yazı olduğunu düşünmüştüm o zaman da.
Yeni yıl otomatik olarak yeni umutları, yeni hayalleri, yeni başlangıçları beraberinde getiriyor. Yeni yılda gerçekleştirmek istediklerinizin sadece hayal olarak kalmayıp gerçeğe dönüşmesi için sizin neye ihtiyacınız var? Size engel olduğunu düşündüğünüz ve hayallerinizi ertelemenize sebep olan şeyler nedir?

En çok rastlanan senaryolardan birine bakalım. Daha fit olmak istiyorsunuz, spor yapmaya ve sağlıklı beslenmeye ihtiyacınız var. Yorgunluktan stresten şikâyetçisiniz, hayat tarzınızı değiştirmeniz lazım, ama bunların hiçbiri elbette mümkün değil. Spor yapmak için bir kulübe yazılmanız lazım, spora gidebilmek için işinizin daha erken saatte bitebiliyor olması lazım, patronunuzun daha anlayışlı olması lazım, eşinizin size daha çok yardımcı olması lazım, daha çok para kazanıyor olmanız lazım, günlerin 24 değil 32 saat olması lazım, sağlıklı beslenebilmeniz için organik ürünlerin her yerde ve çok ucuza bulunuyor olması lazım, evinizde size yardımcı olan biri olması lazım, evinizdeki yardımcınızın her şeyi tam olarak sizin istediğiniz gibi yapabiliyor olması lazım vs vs vs.

Kendinize iyi davranmaya, özen göstermeye başlamanız için gerçekten bu mükemmel koşulların oluşmasını mı bekleyeceksiniz, yoksa hemen şu anda yapmaya başlayabileceğiniz bir şeyler var mı? İlk etapta belirleyeceğiniz ulaşılabilir hedefiniz her ne ise o kadar gün, örneğin hafta içi 1 gün ve tatil günlerinizde- ki bu haftada toplam 3 kez demek- 20 dakika-yarım saat açık havada yürümeye çalışabilirsiniz. Buna bile vaktiniz olmadığını mı düşünüyorsunuz? Televizyonun önünde geçirdiğiniz zamanı bir gözden geçirin, ya da öğle tatilinizde haftada 1 gün 20 dakika kahvenizden çalabileceğiniz bir zamanı elbette bulabilirsiniz. Programını gerçekten kaldırabileceğinin çok üzerinde yükle dolduran ve kendine zaman ayırma lüksü olmadığına inananlardan mısınız? Kendinize bakmama lüksünüz var mı peki? Bu temponun sürdürülebilir ve verimli olduğuna gerçekten inanıyor musunuz?
Daha sağlıklı beslenmeniz için her yerde okuduğunuz, gördüğünüz önerilerden sadece 1 tanesini seçip kendi kendinize uygulayamaz mısınız? Kime sorsanız daha sağlıklı olmak için yapabileceği ama yapmadığı en az 3 şeyi size hemen söyleyebilir, bunun için çok paralar, zamanlar harcamaya, doktor doktor gezmeye, büyük testler yaptırmaya gerek yok. Daha çok su içmek, daha çok sebze, özellikle yeşil yapraklı sebze tüketmek, hareket etmek bunlardan sadece bir kaçı. Birini seçip uygulamaya hemen başlayabilirsiniz.

Kariyer değişiklikleri, sigarayı bırakmak, yeni bir ev, yeni bir sevgili, yeni bir hobi, gidilmemiş yere yapılacak bir seyahat. Bu yıl yapmak istediğiniz değişiklik, atmak istediğiniz adım her ne ise yazımın ilk başındaki alıntıda anlattığı gibi öncelikle kararınızı verin ve aynı kendinize engel olarak düşündüğünüz şeyleri listeleyin. Ortaya koyunca birçoğu engel olmaktan bile çıkan bu zorlukları ortadan kaldırmak için atabileceğiniz bir adım her zaman var.

Hayalinizdeki sizle aranızdaki engeller gerçekten nedir? Daha mutlu, daha huzurlu, daha sağlıklı bir siz için bugün yapabileceğiniz ne var? Kendi cevabınızı bulun ve hayalinizdeki sizi bu yıl ertelemeyin.

Sevgiyle
Mahmure Uzmanı İdil Şanal
Yayın tarihi: 15.01.2010
« tüm yazıları
1443
YORUMLAR

süper bir yazı gerçekten yüreginize saglık ama benim yapamadıgım şey biri var begendigim onunla evlenmeyi hem istiyorum hem de istemiyorum ne yapacagımı bilemiyorum

aslı 10.06.2011 21:10:48

muhteşem bir yazı olmuş,titre ve kendine gel der gibi. çok teşekkürler..

kubist 15.01.2010 11:38:39
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.