Yazarlar

Hatice Aslan "Her zaman süslü bir çocuktum!"

Hatice Aslan "Her zaman süslü bir çocuktum!"

27 yıldız sahnelerin tozunu yutan ve sanat hayatına bir çok başarı sığdıran Hatice Aslan, mahmure.com için Elif Dürüst'ün sorularına yanıt verdi.

Hatice Aslan "Her zaman süslü bir çocuktum!"
Hatice Aslan yeniden Cannes'da.

27 yıllık tiyatro sanatçısı Hatice Aslan'ı TRT'nin fenomen dizisi "Ferhunde Hanımlar"ın 'Nejla'sı ve "En Son Babalar Duyar"ın 'Hülya'sı olarak tanıyorduk. Geçen yıl Nuri Bilge Ceylan'ın "Üç Maymun"un filmiyle gittiği Cannes'da gözlerimizi kamaştırdı. Aslan, bu hafta başlayan Cannes Film Festivali'nde bu kez de Bulgar Yönetmen Kamen Kalev'in filmiyle yeniden kırmızı halıda olacak. Hatice Aslan ile oyunculuk ve Cannes üzerine bir söyleşi yaptık.

Cannes'daki fotoğraflarına bakınca, sanki küçük bir kız çocuğuyken de hep oyuncu olmayı, kırmızı halıdaki o anı hayal edermişsin gibi düşündüm. Doğru mu?
Her zaman süslü püslü ve oyunlar oynamayı seven bir kız çocuğuydum evet. 'Pamuk Prenses', 'Külkedisi' filan olurdum. Uzun topuklu ayakkabılar giyerdim, her yanımdan takılar sarkardı. Kalabalık bir aileydik, 9 kardeşim var benim. Bir aradayken eğlenmeyi severdik, evin içinde öyle oyunlarla eğlencelerle geçerdi hayatımız.

Çok kalabalık bir aile gerçekten, 9 kardeş mi dedin?
Evet, 9. Ben altıncı çocuğum. Hoşgörü ve sevgiyle büyüdük o kalabalık içinde. Orta halli bir aileydik, babam Devlet Demiryollarında görevliydi. Annem babam şimdi 84 yaşındalar, çok şükür sıhhatliler. Sivas'ta geçti benim çocukluğum. Bizim oralarda genç kızlar daha liseyi bitirmeden görücüler gelmeye başlar istemek için. Bana da gelmeye başladılar tabii. Ben de daha evlenmek istemiyorum, Ankara'ya ablamın yanına gittim. Eniştemin bir arkadaşı da o vakitler Cebeci Konservatuarı'nda (Ankara Devlet Konservatuarı) çalışıyor. O vesile oldu konservatuara girmeme. Aslında sesim güzel diye müzik bölümüne girecektim ben ama meğer sınavlar geçmiş. Fakat tiyatro bölümü için ek sınav açmışlar, ona girdim.

Tesadüf gibi görünüyor ama sanki kader gibi hakikaten.
Aynen öyle oldu. İşte metinler filan geldi, hazırlandım iki oyuna, sabahın köründe gittim okula, akşamüzerine kadar bekledim bana ancak sıra geldi. İçeri girdim, bir tarafta bütün hocalar oturuyor, uzakta ilerde de üzerinde kürküyle Cüneyt Gökçer! "Ah" dedim, "Yaprak Dökümü'ndeki babayı gördüm, kazanamasam da hiç üzülmem artık!" Zaten bana "başla" dediler, ben çalıştığım rolü oynadım, mimikler yaptırdılar. Daha sonra da "seneye daha iyi hazırlanıp gelirsin" dediler. Ama sonra bir baktım, kazanmışım. 1979- 1983 arası yatılı okudum konservatuarda, çok yoğun ve disiplinli çalıştığım yıllar geçirdim okulda. Mezun olur olmaz da Ankara Devlet Tiyatrosu kadrosuna girdim. Hala da devlet tiyatrosundayım.

Yayın tarihi: 13.05.2009
« tüm yazıları
6053
dahafazlası
YORUMLAR

ferhunde hanımların nejlası olarak tanıdım düğün sevdim en son babalar duyarda nejlayı aradı gözüm ama düğün şarkıcısında tamam budur dedim ben gerçek tiyatrocuları tiyatrodan gelme oyuncuları izlemekten zevk alıyorum bir kalite var ya

köpüklü gazoz 05.06.2009 18:31:06

ben de yüzüne bakınca pek bi elektrik alamıorum ama dizilerini de izlemeden geçemiorum nedense

gmze emanet 04.06.2009 12:24:28

biraz soğuk ve donuk bir tipi var ilk bakışta insanın gözüne böyle hitap ediyor fakat konuşmaya başladığında ne kadar samimi güleryüzlü ve içten olduğunu anlayabiliyorsunuz benim üç maymunun galasında izlediğim bir röportajında bu kanıya varmam gibi.

dido119 15.05.2009 15:21:08

bu yüzde sinir bozucu,huzursuz bir gülüş var...

histerik gülüş... 15.05.2009 05:58:32

HATİCE ASLAN'I YILLARDIR DİZİLERDE SEVEREK İZLİYORDUM. GEÇ GELMİŞ BİR ÜN OLDU. AMA BETTER LATE THAN NEVER DİYELİM

baburcelebi 14.05.2009 16:56:03

severek izliyoruz harika bir oyuncu

piksi59 14.05.2009 16:24:12

kendisini ve oyunculuğunu beğenerek takip ediyorum ve çok başarılı buluyorum, üç maymundaki performansıylada müthişti aldığı bütün ödülleri gerçektende hak etti bence, başarılarının devamını diliyorum...

dido119 14.05.2009 15:18:04

Hanımefendi bir oyuncu. Kutluyorum başarılarının devamını diliyorum.

nstuzl 14.05.2009 12:59:05

zaten aile olarak çok şeker ve başarılı bir aile güzel bir hayatın parçası olan bireylerdende başarıdan başka birşey beklenmez..

a.rahman sevinç 14.05.2009 12:14:28

Hatice Aslan'ı, Dotbilsarda projesinde de gözkamaştırıcı oyunuyla izledik ve takdir ettik. Ayrıca yine oyuncu olan manevi kızı da aynı projede yer alıyor ve kendi kuşağının tüm oyuncularından daha etkili bir performans veriyor. Not: Bu arada Hatice Aslan'a, kafasındaki sosyal sorumluluk projesini gerçekleştime öncesinde, Kayışdağı'ndaki Darülaceze'yi ziyaret etmesini öneririm naçizane... Bu çok başarılı örnekten faydalanır düşüncesindeyim.

Onur Serim 14.05.2009 11:32:47
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.