Yazarlar

Hangi davranışlar gelişimsel problem işareti verir?

Hangi davranışlar gelişimsel problem işareti verir?

Çocuğunuzda onun akademik ve kişiler arası iletişim gelişimini olumsuz yönde etkileyen bir sosyallik sorunu olduğunu düşünüyorsanız, bir psikiyatrist ve psikologdan yardım almanız çok önemlidir.

Hangi davranışlar gelişimsel problem işareti verir?
Uzm. Pedagog Feriha Şenkaya Dildar, doğru teşhis ve müdahalelerle her bireyde olduğu gibi Asperger ve Yaygın Gelişimsel Bozukluğa sahip bireylerde de sosyal ve zihinsel gelişimin sağlanabileceğini belirtiyor.

Bireyselleşmenin altının kalın çizgilerle çizildiği çağımızda nörobilim, insan beyninin sosyallikle beslenen ve yapılanan taraflarını keşfetmekte. Beynimizin sosyal bir organ olması ve yaşam olaylarıyla şekillenmesi insanlık tarihinin en temel yapı taşlarından biridir.

Peki çocuğumuz arkadaşlarıyla oynamak yerine kendi kendine kalmaktan zevk alıyor, gözlerinize bakmaktan çok hoşlanmıyor hatta çok baktığında kaygılanıyor, uçak ve bebek gibi çoğu çocuğun sevdiği oyuncaklarla ilgilenmiyor, nezaket kurallarını anlamıyor, fiziksel temastan çok hoşlanmıyor, siz odadan çıkarken el sallamıyor, sanki sizin duygularınızı çok anlamıyor gibi görünüyor, hep aynı oyunu oynamak gibi katı davranış kuralları içine giriyor ise ne düşünmek gerekir?

Toplumun bilinçlenmesiyle, bu tür durumların çok ağır olduğu durumlarda otizm tanısının araştırılması akıllara kolaylıkla gelmeye başladı. Ancak, yukarıda saydığımız durumların sadece birkaçını gösteren ve kendi içerisinde yavaş da olsa ilerleyen bir çocuk grubu var ki toplumun bu grup hakkında biraz daha bilinçlenmesi gerekiyor. Bu durum "Yaygın Gelişimsel Bozukluk" olarak adlandırılır.

Yaygın Gelişimsel Bozukluk

Yaygın Gelişimsel Bozukluk, yukarıda sayılan otistik özelliklerden birkaçını gösteren ancak hepsini göstermeyen çocukları daha kolay tanıyabilmemiz için verilmiş bir isimdir. Bu çocuklar 4 yaşından önce aldıkları erken teşhisle çok hızlı bir şekilde öğrenmeye ve değişmeye açıktırlar. Bu sebeple, anne babaların çocuklarında gördükleri bu özellikleri göz ardı etmemeleri gerekir. Erken yaşta bir uzmandan alacakları teşhis ve başlayacakları özel eğitim programı çocukların gelişimini çok olumlu etkileyebilir.

Yayın tarihi: 16.11.2009
« tüm yazıları
2727
YORUMLAR

mrb çocuğum okula gitmek istemiyo napabilirim yardımcı olmanızı istiyorum sizden onu okula nasıl alışştırabiiilirimanneye çok bağlı acaba ondanmı kaynaklanıyokendine güveni hiç yok 8 yaşında

sudenaz çetin 23.08.2010 11:58:50

her kese sağlıkklı çokulasr diliyorum

mucuk82 16.11.2009 10:19:25
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.