Yazarlar

Hamilelik ve cilt bakımı

Hamilelik ve cilt bakımı

Bu yazımda hamilelik döneminde ciltteki bazı değişimleri; yapılması ya da yapılmaması gerekenleri yazacağım.

Hepimizin bildiği gibi hamilelik değişimlerin yaşandığı bir dönemdir, cilt de bu değişimlerden etkilenir. Hamilelik döneminde ne tür ürünler kullanılmalı, cilt bakımı yaptırmanın sakıncası var mı gibi sorular hamilelerin en fazla merak ettikleri konulardır.

Hamilelik döneminde ciltte görülen değişimlerin başında cilt tonu farklılıkları gelir, bu lekeler yüzdeki dağılımlarından dolayı "hamilelik maskesi″ diye de adlandırılır. Lekeler şakaklarda başlar, elmacık kemiklerinden yanaklara uzanır, dudak üstünden ağzın iki yanına doğru iner. Leke oluşumu hormonal kaynaklıdır ama güneş ışınları ile tetiklenir. Bu yüzden hamilelik döneminde güneş koruyucu kullanımı çok önemlidir. Seçilecek güneş koruyucu UVB ışınlarını bloke ederken aynı zamanda UVA ışınlarını da filtre etmelidir. Dikkat edilmesi gereken başka bir nokta, kimyasal filtreler yerine fiziksel filtreler (titanyum dioksit, çinko oksit) içeren güneş koruyucu tercih etmektir. Güneş koruyucu sadece yaz aylarında değil her gün gündüz kullanılmalıdır. Nemlendiriciden sonra kullanılacağı gibi, daha kolay kullanım için nemlendiricili olan bir güneş koruyucu da olabilir. Leke oluşumu hamilelik boyunca ve emzirme süresi bitene kadar devam eder. Bu dönemde lekeleri aydınlatıcı bir ürün kullanımı önerilmez. Emzirme dönemi sonunda lekeleri hafifletmek ve cildi aydınlatmak için özel bir ürün kullanmaya başlanabilir. Seçim yapılırken hidrokinonsuz bir ürün olmasına dikkat edilmelidir. Her zaman güvenli içerikleri ile cilt bakımda öncü olan Dermalogica'nın lekeler için ürettiği güvenli alternatif Dermalogica C-12 Concentrate'i denemenizi tavsiye ederim.
Yine hamilelik döneminde ciltte şişkinlik ve ödeme bağlı olarak hassasiyet gözlemlenir.

Özellikle yanaklarda hassasiyete bağlı olarak kızarıklık oluşur. Dış etkenler ve iklimsel değişimler ile durum daha da kötüye gidebilir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuktan kaçınmak ve düzenli nemlendirici kullanmak gerekir.
Hamilelerin en çok merak ettikleri başka bir konu cilt bakım ürün içerikleridir.

Kullanılmaması gereken içerikler ile ilgili kesin bir talimat yoktur. Doktorlar bu dönemde A vitamini, retinol ve türevlerinin kullanımı tercih etmezler. Meyve asitleri kullanımı için yüksek konsantrasyonlar hariç bir kısıtlama yoktur. Özellikle durulanan ürünlerde risk açıklanmamıştır. Herhangi bir madde konusunda şüpheye düştüğünüzde doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Hamilelik döneminde profesyonel cilt bakımı yaptırmanın hiçbir sakıncası yoktur. Cilt bakım terapistiniz değişen cilt ihtiyaçlarınızı karşılayıp daha sağlıklı bir cilt için sizi yönlendirecektir.
Yayın tarihi: 04.03.2010
« tüm yazıları
2621
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.