Yazarlar

Güneş ile buluşmaya hazır mısınız?

Güneş ile buluşmaya hazır mısınız?

Geçen hafta sağlıklı bir cilde sahip olmanın birinci koşulunun yaz kış güneş filtreli ürün kullanmak olduğunu yazmıştım. Bu hafta bu ürünlerin cildi nasıl destekledikleri, UV filtreleri yanı sıra diğer içerikler ve ürünlerin nasıl kullanılması gerektiğini sizlerle paylaşacağım.

Güneş koruyucuları konusunda en büyük şikâyet ürünlerin verdiği hissiyat ve ciltte oluşturdukları kireç gibi görüntüdür. Ayrıca yine birçok kişi güneş ürünlerinin ciltlerini yağlandıracağını, gözenekleri tıkayıp sivilce oluşturacağını düşünmektedir. Tüketicilerin güneş koruyucularından daha fazlasını beklemeleri, güneş koruyucu maddelerde yeni teknolojilerin araştırılmasını tetikledi. Ultraviyole ışınları engelleyen Titanyum Dioksit ve Çinko Oksit'in yeni halleri, ciltte yarattıkları beyazlığı engellemek amacı ile Demir Oksit kullanmaksızın formüle edilebilmeyi sağlarken, kimyasal koruyuculardaki gelişmeler daha nazik ve ince yapılı ürünler üretme imkânı sağlıyor. Ayrıca araştırmalar ciltte foto korumayı arttırmak için antioksidan vitaminlerin kullanılması gerektiğini gösterdi.

Bu çalışmalar, antioksidanların (C Vitamini ve E Vitamini) güneş koruyucu ajanlar ile formüle edildiğinde, hem UV'den kaynaklanan güneş yanıklarını hem de serbest radikallere karşı epidermis ve dermiste korunmanın arttığı göstermektedir. Test sonuçları umut vaat ederken, asıl soru antioksidanların aktivitelerinin nasıl korunup ciltteki etkilerinin optimize edileceğidir.
Bu soruna karşılık Dermalogica Akıllı Kapsül teknolojisini geliştirdi.

Bu teknoloji, aktif antioksidan vitaminleri mikro kapsüller içerisine yerleştirerek, Akıllı Kapsüllerin UV ışınları ile temas edene kadar ciltte bekleyip UV ile temas edince patlayarak korumayı maksimuma çıkartmayı sağladı.

Yine antioksidan vitaminlerin yanı sıra güneş hasarlarını rahatlatmak için olması önerilen diğer içerikler şunlardır: iritasyonu sakinleştirici ve rahatlatıcı Meyan Kökü, Yeşil Çay, Üzüm Çekirdeği, optimum nemlendirme için suda kendi ağırlığının 1000 katı su tutma özelliğine sahip Hyaluronik Asit, nemlendirmeyi sağlayıcı Pantenol (vitamin B5), Yosun, cildi onarıcı ve zamansız yaşlanmayı azaltmaya yardımcı peptitler, cildi yumuşatıcı Hodan Tohum Yağı ve Çuha Çiçeği Yağı ve E vitamini.
Güneş koruyucuları ile ilgili bir başka önemli konu istenilen faktörü sağlayabilmek için ürünün yeterli miktarda kullandığınızdan emin olmaktır. Bu miktar, yüz için bir tatlı kaşığı ve vücut için 30 gramdır. Güneş koruyucuları güneşe çıkmadan 30 dk önce uygulanmalıdır.

Ayrıca yüzme, egzersiz veya aşırı terleme sonrası kullanım tekrarlanmalıdır. Güneş ışınlarının kum, deniz gibi parlak yüzeylerden geri yansıdığı ve camdan geçtiği unutulmamalıdır.
Sağlıklı koruma için güneş koruyucuları yanı sıra güneş gözlüğü, geniş kenarlı şapka ile koruma arttırılmalıdır. Unutmayın güneşin zararları bankada faiz ile para biriktirmek gibidir. Sağlıklı gelecek için bu günden kendinizi korumaya başlayın.
Yayın tarihi: 30.04.2010
« tüm yazıları
1172
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.