Yazarlar

Güneş ile buluşma

Güneş ile buluşma

1930'lar ile 1970'ler arasına bakıldığında "bronz, sağlıklı görünüm" popüler hale geldi. Günümüzde de, pek çok kişi için bronzlaşmak ve yanık bir tene sahip olmak vazgeçilmez bir tutku. Peki, her yaz taparcasına kendimizi teslim ettiğimiz güneş ve etkilerini ne kadar iyi biliyoruz?

Güneşin; fotosentez, D vitamini oluşumunu sağlamak, ısı ve ışık yaymak, mikropları öldürmek ve insanları psikolojik olarak olumlu etkilemek gibi sayısız yararı bulunuyor.
Hatta çocukluğumuzda sıkça duyduğumuz "güneş giren eve doktor girmez" atasözü bile bunu destekliyor adeta. Peki, bu ne kadar doğru? Günümüzde erken yaşlanma belirtilerinin nedeninin (kahverengi lekeler, kırışıklıklar, cilt kanseri) %90'dan daha büyük bir oranda güneşe korunmasız maruz kalmak olduğu varsayılıyor. Öyle ki; çocukluk dönemlerinde geçirilen ve su toplaması ile sonuçlanan tek bir güneş yanığının bile yetişkinlik döneminde oluşacak cilt kanseri riskini %50 arttırdığı kabul ediliyor. Bu da ozon tabakasının incelmesi ve UV ışınlarının daha az filtre edilmesinin sonucudur.

SPF nedir?

SPF kişinin yanmadan güneşte kalabilme süresini belirler. SPF, bir insanın koruyucu krem sürerek yandığı süre ile krem sürmeden yandığı sürenin birbirine oranlanması ile ortaya çıkan bir güvenlik rakamıdır (Bu oran hesaplanırken aynı oranda yanma göz önüne alınır).
Yayın tarihi: 21.04.2010
« tüm yazıları
2296
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.