Yazarlar

Gözler ihmale gelmez!

Gözler ihmale gelmez!

Yıllarla birlikte çevresel etkenler ve yaşam tarzı cildi olumsuz olarak etkilemeye başlar. Bu zamansız yaşlanma belirtilerinin izlerine ilk olarak hassas göz çevresinde rastlanır.

Bir sabah kalkıp aynaya baktığımızda ilk çizgiyi görmek birçoğumuzun en büyük korkusudur. Konu göz çevresi olunca sadece çizgilerle de bitmez. Yorgun bir gün sonunda, uykusuz geçen bir gecenin sabahında, stresli olduğunuzda, gıdanıza ve içtiklerinize dikkat etmediğinizde, özellikle alkol fazla alındığında torbalanmalar ya da morluklar daha da korkunçtur. Birçok kişi bu sorunları yaşamadan önce önlem almayı düşünmediği gibi sorun olduğunda da ağır kapatıcılar ile gizleme yöntemine başvurur. Kapatıcılar sorunları ortadan kaldırmadığı gibi uzun vadede kuruluk, yağ butonları gibi farklı sorunları da beraberinde getirebilirler. Cildin etkili bakımında nedeni bulmadan ve anlamadan çözüm sağlayabilmek söz konusu değildir. Göz çevresi cildin diğer bölümlerine göre daha az yağ içerdiği için kuru ve incedir. Çin tıbbına göre gözler karaciğer ve böbreklerle kardeş organdır. Yorgunluk, stres ve toksinlerin sistemden yeterli miktarda atılmaması göz altında torbalanma ve morluklara sebep olur. Yaşam kaynağımız olan güneş aynı zamanda sebep olduğu zamansız yaşlanma ile de düşmanımızdır. Göz çevresinin yapısal özelliği güneş ışınlarından daha fazla etkilenerek kollojen yıkımı sonucunda çizgilerin oluşmasına sebep olur. Göz çevresinde başka bir sorunsa, yapısal inceliğinden dolayı hassas ve birçok maddeye karşı duyarlı olmasıdır. Bunlardan bahsederken nemsizliği ve nemsizlikten kaynaklanan yüzeysel çizgilenmeleri unutmamak gerekir.

Göz çevresi erken yaşlardan itibaren korunmaya başlanmalıdır.

İlk adım temizleme: İnce ve hassas yapısına uygun bir temizleyici ile her gün özellikle akşamları makyaj temizlenmelidir. Göz makyaj temizleyicisi seçerken içinde ağır yağlar, mineral yağ dediğimiz petrol türevi, vazelin gibi yağlar olmayan bir temizleyici seçmeniz gerekir. Temizleyicinizin suda çözülmesine, su ile ciltten tamamen durulanan bir temizleyici olmasına dikkat edin. Eğer suda çözülmeyen ve ağır yağlar içeren bir makyaj temizleyicisi kullanırsanız zaman içinde göz çevrenizde minik yağ tanecikleri oluşmaya başlar. Son olarak kontak lens kullanıyorsanız özellikle su bazlı ve gözyaşı ile aynı pH değerine sahip bir ürün kullanmanız doğru olacaktır.

İkinci adım nemlendirme, çevresel etkenlerden koruma ve çizgilerin oluşmasını engelleme, torbalanmalar ve morluklara çözümler: Yapılan araştırmalar göz çevresinde oluşan çizgilerin %90 güneşten kaynaklandığını göstermekte. Bu bilgi doğrultusunda özellikle gündüz kullanılan göz bakım kremi güneş filtresi içermelidir. Ürün içeriğinde kullanılan filtrelerin fiziksel olması nazik göz çevresi için çok önemlidir. Kimyasal güneş filtreleri birçok kişide hassasiyet torbalanma gibi sorunlar yaratabilir. Çizgiler üzerinde etkili diğer maddeler antioksidan A,E C vitaminleri ve meyve asitleridir. Meyve asitleri nazikçe ölü deri hücrelerinin atılmasını sağlayarak yeni hücrelerin oluşumunu desteklerler. Nemlendirme için organik silikonlar, glukozomin, hyaluronik asit içeriklerde kullanılırken, yeşil çay, beyaz çay göz çevresini çevresel hasarlara karşı koruyucu maddelerdir.
Yayın tarihi: 09.10.2009
« tüm yazıları
2693
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.