Yazarlar

Gelişim dönemleri - 2

Gelişim dönemleri - 2

Psikolojik danışman Cenk Kahvecioğlu sorularınızı yanıtlıyor.

Güncellenme tarihi:
çocuk

Daha önce çocuklarımızın okul öncesi dönemindeki dikkat etmemiz gereken davranışlara değinmiştim, şimdi daha zor dönemlere geldik. İşin içine biraz okul birazda ergenlik öncesi girince işler daha da karışabiliyor. İnsan keşke küçük kalsalar diyebiliyor bazen.

6-11 Yaş Gelişim Dönemi Ve Uygun Anne Baba Tutumları

Çocuğun aile yuvasından çıkıp dış dünyaya açıldığı toplumsal çevreye iyice karıştığı çağdır. Cinsel kimliklerini kazanır, bağımlılığı azalır. Konuşma yeteneği, söz dağarcığı çok gelişmiştir. Oyun sokağa kaymıştır, arkadaşlarıyla oynamayı, kurallı oynamayı ve övünmeyi severler. Oyun çocuğu gibi canlı ve hareketlidir. Evde pahalı oyuncaklarla oynamak yerine toz içinde yırtık top peşinde koşmayı tercih eder. Özellikle erkek öğrenciler arasında çeteler kurulur. Filmlerden özenip yalandan kavgaya tutuşurlar. Alay etme ve sivrilmek hoşlarına gider. Başkalarının eksik, kendilerinin güçlü yanlarını ortaya çıkarırlar. Vurdulu-kırdılı, Macera filmlerine, çizgi romanlara merak sararlar. Öğrendikleri öykü ve fıkraları büyüklerine anlatmaktan zevk alırlar, toplumsal konulara ilgi duyarlar. Kartpostal biriktirme, sakız ve yiyecek ambalajlarından çıkan resimleri biriktirme bu yaşlarda başlar Kız ve erkekler ayrı ayrı gruplaşırlar. Erkekler kızları sulu gözlü, şımarık, kızlarda erkekleri kaba, pis, terbiyesiz bulurlar. 2. 3. sınıflarda erkek öğrenci kızlarla yan yana oturmak istemez. Buna karşılık erkek öğrenciler kızları kızdırır, eşyalarını kaçırır ve bunu yapmaktan hoşlanırlar. Bu dönemde cinsel ilgi ve merakta sönme gözlenir. Bu çağda kuruntu ve saplantı sık görülür. Süper ego esnek değil kurallara sıkı sıkıya bağlıdır. Evden dışarı çıkmıştır. Evden dışarı çıkmamış çocuk okula gitmek istemez, "karnım ağrıyor" der, bahane eder. Okula korkarak giden çocuk, hep evi düşünen çocuk okuma ve öğrenmeye kendini veremez. Okula iyi bir başlangıç, gelecek öğrenimi olumlu etkiler. Öğretmen, anne-baba yerine geçer. Büyüme hızını yitirmiştir. Dengeleri yerindedir. El kol becerileri artmıştır. Doğru ile yanlışı, güzel ile çirkini, iyi ile kötüyü ayırt edebilir. Üst benliği gelişmiştir. Somut düşünceden soyut düşünceye geçiş başlar. Sayı, uzay, zaman kavramları yerleşmiştir. Hayal ile gerçeği daha kolay ayırt edebilir. Çocuk için öğretmen her şeyi bilen, yanılmayan insandır. Öğretmen çocuk için itici güçtür. İyi bir öğretmen ruh sağlığına önem veren, yarışa itmeyen, kısıtlamayan, başarıları erişilmez bir örnek olarak göstermeyen, öğrencilerin başarısızlıklarını araştıran, aileyle iş birliği yapandır.


11-14 Yaş Gelişim Dönemi Ve Uygun Anne Baba Tutumları
Okul dönemi ile Yetişkinlik dönemi arasında geçen uzun döneme Ergenlik dönemi denir. Ergenlikteki en önemli değişmelerin meydana geldiği 11-14 yaşlarındaki zaman ise İlk gençlik (Erinlik) adını alır. Bu dönem İlköğretim Altıncı ve Sekizinci sınıflara rastlar. Dengeli ve uyumlu öğrenci aniden değişir, yerine oldukça tedirgin, güç beğenen, çabuk tepki gösteren bir öğrenci gelir. Duyguları hızlı iniş ve çıkışlar gösterir. Çabuk sevinir, çabuk üzülür, çabuk sinirlenir. Tepkileri önceden kestirilemez. Derslere ilgisi azalır, çalışma düzeni bozulur. Buna karşılık istekleri artar. İlgileri de artar. Geçici heveslere kapılır. Gürültülü müziğe, süse ve giyime düşkünlüğü artar. Bedende önemli değişikliklerin başlaması karşısında genç, şaşırır, korkuya kapılır. Diğer yandan karşı cinse gizli bir ilgi başlar. Genç kızlar, ayna karşısında saatler geçirir. Bir sivilceyle gün boyu uğraşır, kaygılanır. Genç erkekler, sürekli saçıyla uğraşır. Kilo, uzun boy, kısa boy sorun yapılır. Gizliliğe önem verilir. Oda duvarlarına, defter, kitap gibi özel eşyaların üzerine film yıldızlarının resimleri asılır. Arkadaşlarıyla gizli konuşurlar. Buna karşılık kardeşlerini kendinden uzak tutmaya başlar. Uzun düşler kurulur, günlükler tutulur, şiirler karalanır. Kendisine ait yazıların okunmasına, eşyalarının karıştırılmasına şiddetli tepki gösterirler. Toplumsal olaylara ilgi artar. Büyükleriyle tartışmaya girer, onlarla zıtlaşır. Aileden, evden uzaklaşmaya başlar. Bireyin benimseyeceği dünya görüşünün temelleri ilk gençlik döneminde atılır. Bu dönemde içine girilen çevre çok önemlidir. Sigara, alkol, uyuşturucu bağımlılığı, suç işlemeye meyil, kumar alışkanlığı büyük oranda bu dönemde kazanılır.

Psikolojik Danışman ve
Hipnoterapist
Cenk KAHVECİOĞLU

Yayın tarihi: 23.04.2009
« tüm yazıları
1150
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.