Yazarlar

Gelişim dönemleri - 1

Gelişim dönemleri - 1

Psikolojik danışman Cenk Kahvecioğlu, sorularınızı cevaplıyor!

Merhaba değerli anneler, çocuklarımızda belirli dönemlerde ortaya çıkan ve bazen de buda nerden çıktı dedirten davranışları üzerine biraz konuşmak istiyorum. Gelişim dönemlerinde ortaya çıkan ve o döneme ait olan davranışlar önemlidir. Çocuğumuzun kişilik gelişiminde önemli rol oynayan davranışlardır. Burada ailelere düşen en önemli görev, bu davranışların rahatça yaşanacağı bir ortam hazırlamak ki o döneme ait olan davranışları rahatça yaşanabilsin. Bir üst döneme geçişte bir aksaklık olmasın. Desteklenmeyen ya da bastırılan davranışlar ileride sorun yaratabilir. Ya da en iyi ihtimalle çocuğunuzun kendini keşfetmesini engellemiş olursunuz!

Genelde şu cümlelerle çok sık karşılaşıyorum

"Çocuğum 3 yaşında nasıl davranmalıyım?" ve ya "Çocuğum çok meraklı ne yapmalıyım? (Hemen arkasından) Bu normal mi? "

Örneklerini çoğalta bileceğimiz bu cümlelere çocukların yaşlarına göre gelişim dönemlerini anlatarak çözüm bulmaya çalışacağım.


0-3 Yaş Gelişim Dönemi Ve Uygun Anne Baba Tutumları

Yeni doğan bebeğin gelişimi ilk bir yılda çok hızlı olmaktadır. Bu dönemin en önemli karakteristiği bebeğin yetişkinin yardımı olmadan yaşamını sürdürememesidir. Fiziksel ihtiyaçlarının karşılanması için doğuştan getirdiği bazı reflekslere sahiptirler. Bu dönemde bebeğin, beslenmesi, temizliği, uykusu kadar önemli olan bir husus da bebeğin sevilmesidir.

"İlk yılda bebeğin, uyku, beslenme, temizlik ve şefkat"

İhtiyacının düzenli ve yeterli karşılanması önemlidir. Özellikle yürümeye başladıktan sonra yetişkine olan bağlılığından kurtularak kendine güvenmeyi öğrenir ve sorun çözebilme yetisini geliştirir. Bu dönemde çocuğu koruma düşüncesiyle çok müdahale etmek, durdurmak, dokunmasına, becerilerini denemesine fırsat vermemek ve engelleyici olmak hem çocuğun kendine güvenmesine olumsuz etki eder hem de becerileri gelişemez ve bu nedenle de bağımlı hissetme olasılığı artar.

2 yaş civarında çocukların hareketliliklerinde ciddi bir artış gözlenir, birçok şeyi kendi kendilerine denemek isterler. Bu dönemdeki kontrollü destek çocuğun deneyerek öğrenme deneyimlerini arttıracağı için hem zihinsel gelişim açısından hem de yine özgüven açısından büyük önem taşır. Yine bu dönemde çocuk ev eşyalarını ve çevresindeki objeleri tanıma ihtiyacındadır.

Bu dönemde anne-babanın çocukla oynaması sadece çocuğun oyun ihtiyacını karşılamak anlamına gelmez. Aynı zamanda anne-babanın çocukla kurması gereken iletişimi geliştirmek, çocuğu tanımak, duygusal gelişimini takip etmek açısından da önemlidir. Bu dönemde çocuğun huzurlu ve mutlu olduğunun en önemli göstergesi kendisine yanaşan yetişkinlerle iletişime girmesi ve onlarla tedirgin olmadan oynayabilmesidir. Çocuklar bir şey istediklerini belirtmek için ağlar. Olumsuz tavırlarına ceza verildiğinde veya ağladıkları zaman isteklerine cevap verildiğinde bu ileriki yıllarda da sürecek inatçılık ve tutturmacılık özelliklerini geliştirmelerine neden olabilir.

3 yaş civarındaki çocuklar artık kendi özbakımlarını karşılayabilecek birçok beceriye sahiptirler(yemek yemek, giyinmek soyunmak, temizlik gibi ). İsteklerini belirtecek ve sosyal ilişki kurabilecek dil gelişimi düzeyine sahiptirler. Kendilerine söylenenleri anlayabilirler. Çocuk sosyal bir grubun parçası olmaya hazır bir yaştadır. Anneye olan bağımlılığın yerini kendine güven almaya başlar. Çocuk ilk kez anneden kopup uzunca bir süre başka bir sosyal ortamda kalabilecek olgunluğa erişmiştir. Ben yerini, ben ve başkalarına bırakır.

3-6 Yaş Gelişim Dönemi Ve Uygun Anne Baba Tutumları

El becerileri oldukça gelişmiştir. Kalem kullanmaya, çizgiler çizmeye başlarlar. Dış dünyaya ve olgulara ilişkin sorular sorarlar, çok meraklıdırlar. Bu merakları kendilerini ve çevreyi tanımak için önemlidir ve asla bastırılmaması, geçiştirilmemesi gereken bir özelliktir. Sosyal anlamda çok gelişmiştirler. Başka çocuklarla bir arada olmaktan keyif duyarlar. Ben-merkezcilik daha da azalmış olduğu için grup oyunlarında daha az sorun yaşarlar. Özellikle bu dönemde çocuk çevresindeki yetişkinlerin sorun çözme biçimlerini taklit eder. Çok önemli bir süreçtir siz fark etmeseniz de sizden birçok özelliği alır.
Anne-babaların özellikle bu dönemde çocuğun sosyal yönünü geliştirecek bir tavır içinde olmaları önemlidir. Zihinsel gelişimi için çocukların sorularına uygun ve doğru yanıtlar bulunması, öğrenme isteklerinin kırılmaması açısından önem taşır. Bu dönem çocuklar çok hareketlenirler. Kazaların en fazla rastlandığı yaş 4 yaş civarıdır. Ama gene de uzaktan takip etmenizi şiddetle öneriyorum. Asla çocuğun başına bir şey gelecek diye baskı altına almayın, tabi ki bu onu tamamen bırakın demek değildi. Yapmanız gereken özellikle ona güvendiğinizi belli etmektir. Ve inanın koşan çocuğun arkasından "düşersin" diye bağırmak onu düşürmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Psikolojik Danışman ve
Hipnoterapist
Cenk KAHVECİOĞLU
Yayın tarihi: 23.04.2009
« tüm yazıları
1294
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.