Yazarlar

Fitness Uzmanı Nur Öztürk

Fitness Uzmanı Nur Öztürk

Diyet&Fitness sayfalarımızın fitness uzmanı Nur Öztürk spor ve sağlık hakkında sorularınızı yanıtlıyor.

Güncellenme tarihi:

Merhaba Nur Hanım!
Benim sorum daha çok sporla ilgili. Ben 8 senedir halk oyunlarıyla ilgileniyorum. Yaşım 20. İlkokuldayken 1.5 sene baleyle ilgilenmiştim. Bacaklarımı yanlara ve öne açabiliyordum. Şimdi de tam olmasa da öne açabiliyorum. Lisede kilo aldım ve vücudum hamlaştı. Şimdi de modern dansa başlamak istiyorum. Sizce tekrar eski formuma kavuşup bacaklarımı açabilir pozisyona gelebilir miyim? Ne yapmam gerekir?


Beyza Gümüş
Eski esnekliğinizi esneme egzersizleriyle tekrar kazanabilirsiniz. Bunu koruyabilmek için, düzenli antrenman yapmanız gerekli. Kaslarınızı ve eklemlerinizi zedelemeden hedefinize ulaşmak istiyorsanız, ısınma antrenmanın sonrasında streching (esneme) antrenmanı yaparak eski formunuza ulaşabilirsiniz.

Nur Hanım Merhaba,
Ben 28 yaşında, 1,55 boyunda ve 58 kilo ağırlığındayım. 4 ay önce doğum yaptım. Hamilelik süresince çok kilo aldım, 53 kilodan 73 kiloya çıktım. Doğumdan sonra diyet ve spor yapmadan 12 kilo verdim, yaklaşık bir aydır da diyet yapıyorum. 3 kilo daha verdim bir haftadır da spora başladım haftada 4 gün öğle saatlerinde koşu bandında 4 km koşuyorum ve 15 dk. da aletli
jimnastik yapıyorum, ayrıca diğer 3 gün de body slide ile evde günde 6dk. onunla çalışıyorum. Diyet olarak da yağ, şeker, tuz ve ekmeği kestim ve daha az yemeğe gayret ediyorum. Sizce yaptığım diyet ve spor sağlıklı mı? Bana önerileriniz nelerdir.
Teşekkürler


Ferda
Kendi başınıza diet programı uygulamanızı önermiyorum. Bunun yararını göremezsiniz. Çünkü, egzersiz sonucu, artan günlük besin ihtiyacınızın doğru hesaplanması gerekir. Eğer size özel bir diet programı uygulamazsanız, enerji depolarınızın boşalmasıyla yorgunluk, uykusuzluk, asabiyet hisseder ve en fazla 1-2 ahfta sonra ihtiyacınızdan fazla besin almaya başlarsınız. Diet programınız egzersize göre yazılmalı ve böylelikle acil besin depolarınızı dolu tutarak, yağı enerji olarak kullanımını artırırsınız. Egzersizinizi doğru yapmaya devam etmelisiniz. Ama lütfen dietle birlikte sabırlı olarak bunu başarabilirsiniz.

Merhaba
Benim sorunumda göbeğim. Kilom iyi sayılır, ama göbeğim resmen sarkmış durumda. İki kez sezaryan oldum, üstelik belimde de platinler var ve bu yüzden mekik hareketi yapamıyorum. Bana ne tavsiye edebilirsiniz göbek eritmek için? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.


Mine Levner
Bölgesel yağları eritmek için illa o bölgeyi çalıştırmak gerekmiyor. Uzun süreli (Cardio vascular) çalışmalarla (örneğin bisiklet, jogging vb gibi) bunu başarabilirsiniz. Sarkmalar yağ oranınızdan kaynaklanıyordur. Doğru egzersiz ve dietle rahatsız olduğunuz bölgedeki yağların zamanla gittiğini, sarkmaların azaldığını göreceksiniz. Deriniz ve dolaşım sistemi içinde, masaj yaptırmanızı öneririm.

Merhaba ben 28 yaşındayım. Geçen yıl iki ay bir aerobik salonuna gittim, vücüdum sıkılaştı ve 4 kilo verdim. Sporu bıraktıktan sonra 8 ay içinde 6 kilo birden aldım. Yeniden aerobik salonuna gitmek istemiyorum çünkü tekrar kilo almaktan korkuyorum. Koşmak istiyorum fakat bacaklarımın kas yapmasından korkuyorum. Sizce koşmak ve diyet kilo vermemi hızlandırır mı? Ayrıca kas yapar mı?
Teşekkürler.


Cansu
Koşu, bisiklet gibi egzersizlerle mevcut olan kaslarınız çalışır, fakat artmazlar. Bunun için daha farklı bir çalışma gerekir. Diet ile her ne olursa olsun her türlü egzersiz kilo vermenizi sağlar. Fakat uzun süreli 45-50 dk. Olmasına özen gösterin. Beslenmenizi de bir yaşam tarzı haline getirirseniz, sporu bırkasanızda, bırakmasanızda kilo almazsınız.

Merhaba Nur Hanım,
Yaşım 23, kilom 63, boyum ise 1.62. Aslında kilom sürekli değişiyor yani rejim yapıyorum daha sonra bıraktığımda tekrar kilo alıyorum. Kilom tammamen basen ve kalçamda toplanmakta. Şimdilerde kendime bir kondisyon bisikleti aldım bununla zayıflayabilir miyim? Ne kadar süre ile çalışmalıyım? Sadece bisiklet yeterli mi? Size şimdiden çok teşekkürler.


Hülya Yavuz
Dietin amacı vücudun ihtiyacı olan besinleri yeterli derecede vererek, yağı daha fazla enerji halinde kullanılmayı sağlamaktır. Diet programı bittiğinde egzersizi bırakıp ya da ihtiyacınızdan fazla besin tüketirseniz, elbetteki tekrar kilo alabilirsiniz. Doğru beslenmeyi öğrenmeli ve bunu yaşam tarzı haline getirmelisiniz. Bisiklet ya da yürüyüş tarzındaki egzersizlerle haftada 3-4 gün ideal olan 45-50 dk (gün aşırı) yaparak diet programı ile uygularsanız değişikliği kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Sayın Nur Öztürk,
Ben 1.65 boyunda ve iki aydır yaptığım diyet ve hergün yaptığım aerobic sayesinde 58 kiloyum. Daha da kilo vermek istiyorum. Ama ben lise sona geçtim ve bu sene kilolarımı okul süresinde geriye almaktan korkuyorum. Kilo verdikten sonra daha fazla vermek için daha ağır bir diyet mi uygulamak gerekir? Okul döneminde kilo almamak için önerileriniz olabilir mi? Bir saat air walker denen fitness aletiyle çalıştıktan sonra kaç kalori yakılır? Soru yağmurumu anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.
Teşekkürler.
Gül Durmayaz


Kilolarını tekrar almaktan sakın korkma. Öncelikle kendine güvenmelisin. Ne güzel, okulunda açılıyor. Bu senin daha hareketli olmanı sağlayacaktır aslında. Spor aktivitelerine katılma fırsatın olacak. Hareketlilik oranın artacağından beslenmeni kısıtlamamalısın. Yapabileceğin elbetteki bir çok şey var. Mesela; hafta sonları ve hafta içi 2 gün airwalker'ı 45-50 dk yapabilirsin. Onu yaparken dikkat etmen gereken şey, harcadığın kalori olmasın lütfen. Önemli olan yağları enerji olarak kullanabilmendir. Bunu da yaptığın egzersizi çok şiddetli yapmadan başarabilirsin. Başarılar. Elbette soru yağmurunu anlayışla karşılıyorum.

Boyum 178 cm kilom 80, yaşım 23. Hayatım boyunca bunlardan kurtulmak için çaba haracadım, görünen o ki verdiğim her kiloyu bir müddet sonra geri aldım. Ben olayın irade kısmında niye bu kadar zayıf kaldığımı anlamıyorum. Şu anda, hergün, günde 5 saate yakın aletli spor yapıyorum ve bir süredir de tek tip diyet uyguluyordum. Ancak bir gün ara verince 2 kilo almış görünüyorum, bunlar verdiğim kiloları geri aldığımı mı gösterir yoksa vücut su mu tutuyor?
Dobiş


Kendinize olan güveninizi hiç yitirmeyin lütfen. Eğer kilo veremiyorsanız ya da verdiğiniz kiloları kısa bir zamanda geri alıyorsanız, uyguladığınız egzersiz ve diet programınızda bir hata yapıyor olmanız gerekir. Tek tip diet de bir hatadır. Egzersiz yaparken diet programınızı ona göre ayarlamak gerekir. Aksi takdirde kısa bir zaman sonra iştahta aşırı bir artma, karbonhidrata duyulan ihtiyaçta fazlalaşma gibi şeyler yaşarsınız. Bu da sizin diet programınızı bozmanızı, sonrada kendinize olan güveni kaybetmenize neden olur. Hergün egzersiz yapmamalısınız bu maksimum 1-2.5 saat sürmeli. Aksi takdirde kaslarınızdaki enerji depolarını dolduramayacağınız için iştahda artma ve bir öğünde ihtiyacınızdan fazlasını yeme gereksinimi duyarsınız. Sonrası malum bu kilo almanıza, yani yağ oranınızın artmasına neden olur. Haftanın 5 günü (art arda olmamak kaydıyla) günde 1-1.5 saatlik egzersiz ideal ve doğru olandır. Tek tip beslenme ile vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri ona vermemiş oluyorsunuz. O da sizin istediğinizi, sağlıklı bir şekilde yerine getiremez. Kendinizi zorlamadan kilo vermeyi hedefleyin.

Nur Hanım,
11 yaşında bir kızım var. Boyu 1.51 cm. Ve 53 kilo. Kilolar mide ve karın bölgesinde yoğunlaşmış durumda. Bu yaşta diyet uygulayabilir mi? Önerileriniz nelerdir? Akupunktur uygulatmamız sizce zararlı olur mu?
Şimdiden teşekkürler.
Ömür Arslan


Akapunktur uygulamanızı şu açıdan önermem. Onun psikolojisi üzerinde gelecekte kalıcı birşeyler olmamalı kilo açısından. O nedenle yaklaşımınız hep doğal olanlarda yani spor, dikkatli beslenme yollaıyla olsun. Bir sporla uğraşması ve gelişim döneminde olmasından dolayı, beslemesindeki kısıtlama, gereksiz olanları yemeyerek yapabilirsiniz. Bunu bir diet uzmanı ile çalışarak yaparsanız daha başarılı olursunuz.

Nur Hanım Merhaba,
Sizin gibi birini arayıp da mahmure.com'da bulmak çok güzel. Benim isteğim esasında basit gibi. Ben evde jimnastik yapmak durumundayım. Çünkü oğlum küçük ve bırakacak kimse olmadığı için spor salonuna gidemiyorum. Sadece bebek arabasıyla yürüyüşler yapıyorum. Doktor kontrolünde yaptığım bir diyet var. Ben ekstar olarak evde jimnastik yapmak istiyorum. Çünkü bu kendimi iyi hissettiriyor. Benim sizden ricam tabi mümkünse bir aerobik video kasedi temin edebileceğim yer var mı? Eğer bunu bulabilirsem hergün düzenli bir şekilde jimnastik yapabilirim.Bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.
Zümran Özdilek


Diyetinizi doktor kontrolünde yapıyor olmanız kilo vermenizi daha da kolaylaştıracaktır. Kendinizi iyi hissetmeniz elbetteki çok önemli ve bunu yapmak isterseniz alternatif oldukça fazla. Sabahları aerobic yayınlayan bir kanala uyabilir ya da video kaset ve cd satan yerlerden siparişle alabilrsiniz.

Sayın Nur Hanım,
Omuzlarım dar ve öne doğru düşük bu yüzden kamburumun çıkmasından korkuyorum olabildigince dik duruyorum ancak yine de pek etkili olmuyor.Ben
omuzlarımı genişletmek ve daha dik olmalarını saglamak istiyorum. Bu durumda ne gibi egzersizler yapmalıyım bana neler önerebilirsiniz? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Güler Erol


Bu öncelikle duruşunuza bağlı. Duruş pozisyonlarınıza dikkat ederseniz zamanla buna alışabilirsiniz. Bu aynı zamanda sırt kaslarınızın zayıflığından kaynaklanan bir durumdur.Bunun için yapılabilecek şey de egzersizdir. Fitness yapmayı deneyebilrsiniz. Hem tüm vücudunuzu çalıştırmış olursunuz.

Ben 29 yaşında bir erkeğim. Son 3-4 yılda aldığım 5 kiloyla beraber karın ve göğüs bölgemde fazla olmamakla beraber bir miktar yağlanma oldu. Boyum 1.86 ve şimdi 78 kg'yum. Kilomun ideal olduğunu düşünüyorum fakat gövdedeki yağlanma hoşuma gitmiyor. İki ay önce haftada iki üç kez düzenli ağırlık çalışmaya başladım, bence pek değişiklik olmadı. Sadece ağırlık çalışarak yağ yakabilir miyim, yoksa yanlış mı yapıyorum?
Ender Güçlü


Hem fazla kas kitlenizden, hem de hormonlarınızdan dolayı bayanlara oranla daha rahat kilo verebilrsiniz. Eğer kilonuzun ideal olduğunu düşünüyorsanız, şu şekilde bir önerim olabilir. Kas kitlenizi ağırlık çalışmasıyla artırın. Yağ oranınızı da beslenmeye dikkat ederek yapmış olduğunuz antremanla çok rahat azaltabilirsiniz. Kas oranınız artmış, yağ oranınız azalmış olur ve siz de aynı kiloda kalabilirsiniz. Böylelikle yağsız iyi görünümlü kaslı bir vücuda sahip olursunuz.

Merhaba,
Ben Devlet Konservatuarı'nda dans bölümünde okuyorum. 1 ay önce bel fıtığı rahatsızlığı geçirdim. Çok aktif şekilde spor yapıyordum ve dans ediyordum fakat şimdi hiç bir şey yapamıyorum. Yavaş yavaş kilo almaya başladım. Fitness'a başlamak istiyorum. Bu konuda düşüncelerinizi almak ve bir tavsiyeniz varsa değerlendirmek istiyorum.
Teşekür ederim.
Yaşam Balkoca


Bel fıtığı rahatsızlığınızın hangi derecede olduğunu bilmiyorum ama elbetteki hareket etmenizi çok fazla kısıtlayacaktır. En azından doğru şeyler yaparsanız bir problemle karşılaşmazsınız. Fitness yaparken kullanadığınız aletlerin sizin durumunuz için uygun olmalı. Örneğin bisiklet, yatar-sırtlı olmalı gibi. Eğimli olmadığı takdirde yürüyüş bandı, fakat yüksek tempo değil. Aynı zamanda doktorunuzun belinizi kuvvetlendirmek için size egzersiz vermiş olması gerekli. Yapacağınız karın, bel egzersizleri sizin daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır. (önceki gibi olmasa da ) belinizi rahatsız etmeyecek bir egzersiz listesi alabilirsiniz. Fideceğiniz fitness salonundan sizinde bildiğiniz gibi bel fıtığı için kilo olmamanız daha doğru olur. Beslenmenize dikkat ederseniz eski formunuzu yakalayabilirsiniz. Nur Hanım,
6 ay önce sezeryanla doğum yaptım ve doğumdan sonra sadece karın gölgemde fazlalık kaldı. Göbekli olmaktan nefret ediyorum. Şu anda 65 kiloyum, 60 kiloya inmek icin her yolu denedim fakat başarısız oldum. Ekmek ve yağdan uzak duruyorum, arada sırada kendime göre bazı hareketler yapıyorum. Aslında çok hareketliyimdir ama malesef bu fazlalıktan kurtulamıyorum. Lütfen bana en hızlı şekilde kurtuluş yolu
gösterir misiniz?
Teşekkur ederim
Aynur Yılmaz


Vermek istediğiniz kilo çok fazla değil. Ama denediğiniz her yolun mutlaka bir eksiği olmuştur. Yoksa, kilo vermemeniz imkansız olurdu. Hareketli oluşunuz kilo vermenizde mutlaka önemli bir etkendir. Size özel bir beslenme programı uygulayarak ve haftada 3-4 günde egzersiz yaparak kilo vermemeniz imkansız. Vücudunuzun ihtiyacı olan temel besinleri almayarak kilo veremezsiniz. Ekmek bir karbonhidrattır ve günde belli oranlarda mutlaka almanız gerekir. Vücuduzun ihtiyacı olan yağ ile, sizin hoşlanmadığınız yağ depolarınız farklı şeylerdir. Beslenmenizden yağı çıkararak, yağ depolarını eritemez, hatta kendinize zarar vermiş olursunuz.

Sayın Nur Hanım,
Öncelikle mahmure.com'da bizlere çok güzel bilgiler verdiğini size teşekkur ederek belirtmek istiyorum. Ben iki çocuk annesi, 39 yaşında, 50 kilo ağırlığında, 1.60 boyundayım. Sağlığıma daima dikkat ediyorum. Çok yüksek kollesterolüm olduğundan, gıdalarıma daha da dikkat ediyorum. Normalde et yemiyorum. Çoğunluk tavuk, salmon balık (haftada iki kez) ve bol meyve sebze tuketimimin yanında, günde en as 1.5
litre su içiyorum. Haftada da üç kez spor salonuna gidip, bacak, karın ve kalça egzersizleri yapıyorum. Benim şikayetim, bacaklarımın iç üst kısmındaki hafif fazlalıklar ve bacak arkalarımda bulunan selülitler.
Bunları eritebilmem için bana ne gibi bir öneriniz olabilir.
Ruhan Çağlar


Bakımınıza dikkat etmeniz çok güzel, kendinize duyduğunuz saygıyı gösterir. Kolesterolünüz sayesinde, eminimki beslenme bilginiz oldukça iyidir. Uygulamış olduğunuz yöntemler zaten çok güzel. Kendinize daha uzun bir süre tanıyarak hedefinize ulaşabilirsiniz. Haftada en az 2-3 kezde uzun süreli yürüyüş, bisiklet vb. egzersiz yapmanız yağ yakımınızı artıracaktır.

Ben daha 13 yaşındayım ve bir seneden beri spor yapmıyorum. 7 yıldır yüzüyordum ve ayrıca 2 sene basketbol oynadım, buz pateni yaptım. O zaman vücudum çok güzeldi simdi biraz şişmanladım. 59 kiloyum ve boyum 1,64. Diyet yapmamamı öneriyorlar sizce ne yapmalıyım?

Bunun için kendini üzme. Yine eski haline ulaşmak kesinlikle senin elinde. Daha önce yaptığın aktiviteleri, haftanın birkaç günü devam ettir. Diyet, kendin için doğru beslenme programıdır. İhtiyacın olan ve gelişimini destekleyecek temel besinlerini aldıktan sonra, diyet programını uygulamanın hiçbir sakıncası yok. Bunu bir uzman ile görüştükten sonra yapmanı öneririm. Doğru olan da budur. Spor yapman gelişimini destekleyen bir faktördür ve diyet programını da uygularsan senin için sakıncalı değil, çok da faydalı olur.

Sayın Nur Hanım.,
Benim üst kol bölümümün alt tarafi sarkmaya basladı. Henüz 32 yaşındayım, 2 yıl önce doğumdan kalan 8.5 kiloyu vermiş, pasif jimnastik ve selülit tedavisi görmüştüm. Sonra yine 6 kilo aldım. Bu bölge için ne tür egzersizler yapabilirim?
Teşekkur ederim
Conker Şahin


Özellikle o bölgeye yönelik değil, bence tüm kaslarınızı çalıştırarak, hem almış olduğunuz kiloları verir, hem de kaslarınızda sıkılık sağlayabilirsiniz. Pasif jimnastikten çok, ağırlık çalışması yaparak vücudunuzu istediğiniz gibi şekillendirme şansınız olur.

Merhaba,
Ben 1,70 boyunda 56 kilo ağırlığında evli bir bayanım. Yaşım 29, sizce kilom ideal mi? Basen karın ve bacaklarımın üst kısmında yağ birikimi var bunları nasıl önleyebilirim?
Nesrin Akbulut


Bence ideal kilo, sizin doğrudan kas, yağ ve su oranınızla orantılıdır. 56 kilo olup, yağ oranınız fazla olabilir ya da 56 kilo olup, yağ oranınız az, kas kitleniz fazla olabilir. Kas oranınız ne kadar fazlaysa, harcamış olduğunuz enerjide o kadar fazladır. Biraz kas oranınızı artıracak tarzda egzersiz (ağırlık çalışması) yapabilir ve diyet programı uygulayarak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.Sayın Uzman,
Ben 5,5 - 6 ay içerisinde haftada beş gün aerobic yaparak ve diet uygulayarak 20 kg. verdim. Hala da devam ediyorum. Vermek istediğim 7 kg daha var. Fakat bacak ve basen bölgemde hem selülit hem de kilo vermeye bağlı sarkıklar var. Bunları sıkılastırcı ve selulit kremleriyle desteklemek konusunda tereddütlüyüm. Bu konuda bilgi almak istiyorum!
Ayşe Yılmaz


Sayın Ayşe Yılmaz,
Kilo verme şekliniz kesinlikle çok güzel. Umuyorum kendinize ait bir diyet programı uygulamışsınızdır. Vermek istediğiniz 7kg.'ı yine aynı yöntemleri uygulayarak verebilirsiniz. Ancak, bence vücudunuzu bir süre dinlendirdikten sonra kilo vermeyi hedefleyin. Dinlenmeden sonra bu hedefe ulaşmak sizin için daha kolay olacaktır. Kilo alıp veremeyceğiniz bir beslenme programı ile egzersiz yaparak 1-2 ay dinlenin. Egzersize ara vermeniz fizyolojik açıdan egzersizin size kazandırdığı avantajları kaybetmenize neden olur. Dinlenirken ve dinlendikten sonra yapacağınız egzersiz şekliniz hem aerobik, hem de ağırlık çalışmaları şeklinde olsun. Bu çalışma diyet ile birlikte yağ oranınızı düşürecek, kaslarınızın sıkılaşmasını sağlayacaktır. Selülit yağ dokusunun çokluğu, dolaşım sistemi bozuklukları, beslenme yanlışlıkları ve egzersiz yapmama sonucu meydana gelir. Krem veya benzeri selülit gidericilerin etkisi ömür boyu değildir. Doğru beslenmeyi ve egzersizi yaşamımızın bir parçası yaparak en iyi çözümü bulmuş olursunuz.

Sayın Nur Hanım,
Ben 1.65 boyunda ve 48-49 kilodayım. Benim sorunum da kilo alamamak. Genetik olduğuna inanıyorum çünkü ailem de, ablamlar da doğum yaptıkları halde zayıflar. Bünyemiz kilo almıyor. İştahsızlık var tabii. Yan besin olarak vitamin alıyorum ama tabii çok fazla etki yapmıyor. Fitness yapmak istiyorum en azından kol ve bacaklarımı çalıştırarak kas yaparım diye düşünüyorum. Çünkü boyuma göre zayıf olduğumu biliyorum. Kemik yapımda ince olduğundan kol ve bacaklar cılız. Ne önerirsiniz?
Teşekkürler.
Ferah Güven


Sayın Ferah Güven,
Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri aldıktan sonra ve de sağlıklıysanız, bence kilo almamanız kötü bir durum değil. Kas kitlenizi fitness yaparak arttırabilir ve daha şekilli bir vücut elde etmiş olursunuz. Fitness yapmaya başlayınca kas oranınızı arttıracak bir çalışma uygulamanızı öneririm. Kilo alacaksanız, bu kas oranınızın artması sonucu olmalıdır. Yağ oranınızın artmasının size sağlayacağı bir avantaj yoktur.

Sayın Nur Hanım,
Ben 50 yaşında bir ev hanımıyım. İki sene önce emekli oldum. Emekliliğin verdiği hareketsizlik, sigarayı bırakmamla birleşince çok kilo aldım. Ne yapmalıyım? Bana ne önerirsiniz.
Saygılar.
Necla Kaygısız


Sayın Necla Kaygısız,
Emekli olmanın tadını çıkarın ve boş zamanlarınızı çeşitli aktivitelerle değerlendirin. Sigarayı bırakmanız sağlığınız açısından kesinlikle çok iyi olmuş. Bunu kutluyorum. 50 yaşında ve ev hanımı olmanız bir dezavantaj değildir. Beslenmenize dikkat ederek ve teknolojiyi fazla kullanmadan da eski hareketliliğinizi tekrar elde edebilirsiniz. Boş zamanlarınızda dışarıda yapacağınız yürüyüşler sizin kilo vermenizi hızlandıracaktır. Ne mutlu size ki artık ciğerlerinizi öldüren sigarayı da bırakmışsınız. Böyle bir durumda daha fazla oksijen kullanabilir ve yağı enerji olarak kullanabilme şansınızı arttırmış olursunuz.

Sayın Nur Hanım;
İsmim Emine 17 yaşındayım. Bir işyerinde staj yapıyorum. Sigortacıyım ve sürekli oturuyorum. Dışarıya çok fazla çıkamıyorum. İşyerinde kalmak zorundayım. Kendim, evimde bazı hareketler yapıyorum. Mesela bacaklarım için makas hareketi, mekik gibi hareketler yapıyorum. Bacaklarım ve kalçam bayağı kalın. Eski pantolonumu artık giymek istiyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Mesajınızı bekleyeceğim. Şimdiden teşekkürler
Emine Gürdar


Sayın Emine Gürdar,
Yaşınızın 17 olması kilo vermeniz açısından oldukça avantajlı bir durum. İşinizin hareketliliğinizi kısıtladığını düşünmeyin. Sürekli masaya çakılı kalmanız gerekmiyordur, mutlaka kendinize hareket edebileceğiniz ortamlar yaratabilirsiniz. Mesela merdivenleri kullanabilir, mümkün olduğunca sabah ve akşam işinize yürüyebilirsiniz. İzinli olduğunuz günlerde egzersiz yapabilir ve bunu bir diyet uzmanının size vereceği beslenme programı ile desteklerseniz eski pantalonlarınızı giyebilirsiniz. Herşey hareketli olmanıza ve beslenmenize bağlı.

Nur Hanım,
1.62 boyunda ve 70 kg ağırlığındayım. Sorunum yağların çoğunun sırt, omuz ve bel bölgemde olması. Bu bölgelerin (özellikle sırt) daha hızlı erimesi için ne tip egzersiz ve besinler önerirsiniz.
Teşekkürler
Hande Aksoy


Sayın Hande Aksoy,
Yağlarınızın üst bölgenizde olması sizin genetik yapınızdan kaynaklanmaktadır. Genel bir çalışma ile yağ oranınızı azaltabilirsiniz. Mesela vücudumuz egzersiz yaparken (yürüyüş, bisiklet vb.) ihtiyacı olan enerjinin bir kısmını yağlardan sağlar ve bu yağlar sadece yürüyüş yapıyorsunuz diye bacaklarınızdan kullanılmaz. Dolayısı ile genel olarak bir çalışma öneririm ve yağ oranınız üst bölgenizde de olsa zaman içinde bir diyet programı da uygulayarak kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.


Merhaba,
Ben selulitleri egzersizle yok edilip edilemeyeceğini ve yok ediliyorsa nasıl yok edildiğini öğrenebilir miyim? Ayrıca selülite faydalı geldiği söylenen ilaçları kullanmalı miyim?
İyi günler
Günay Peker


Sayın Günay Peker,
Selülit deri altı yağ dokusu ile ilişkili olup, dolaşım sisteminin sağlıklı olmamasının, doğal bir sonucudur. Besinlerinizdeki lif oranı yağ dokusunu arttırmayacak bir diyet programı, egzersiz ve dolaşım sistemi, masaj ile desteklemek selülit için çözüm oluşturur. Geçici önerilerin çözüm olmadığı selülitin, her zaman oluşabileceği bilinmelidir. Doğru beslenmeyi ve egzersizi hayatınızın bir parçasıymış gibi düşünürseniz kalıcı ve etkili bir çözüm yaratmış olursunuz.

Sayın Nur Hanım,
1.56 boyundayım ve 56 kiloyum. Özellikle kalça bölgesinden kilo almaktayım.Bu nedenle diyet ile birlikte aletli jimnastiğe başladım. Şu an için haftada iki gün 3 saat gidiyorum.Sizce doğru bir karar mı? Eğer değilse siz ne önerirsiniz?
Teşekkürler


Çok doğru bir karar vermişsiniz. Aletli jimlastik, diyet, ve gün içindeki hareketliliğinizin artmasıyla hedefinize ulaşabilirsiniz. Haftada 2 gün egzersiz, sonuca hızlı ulaşmanız açısından yetersiz. Sporu en az haftada 3 gün yapmalısınız.Nur Hanım,
Ben 1.73 boyundayım ve 65 kiloyum. Basen bölgemden şikayetçiyim. Basenlerimden nasıl kurtulabilirim. Boyumla kilom arasında ne kadar fark olmalı? Sıcak ve limonlu su kilo vermeme yardımcı olur mu?
Tesekkurler.
Eda

Ben 17 yaşında, 1.72 boyundayım. Kilom ise 64kg. İdeal kilom sizce kaçtır. Kalçamı eritmek için sizce evde nasıl bir yöntem uygulayabilirim.
Tesekkurler....
Nur Cemre


Bu iki sorunun da yanıtı aşağı yukarı aynı. İdeal kiloyu hesaplamada en doğru formül, aşağıda formülüze edilmiş olandır.

VKİ (Vücut kitle indeksi) = Ağırlık(kg)/(Boy uzunluğu m)2

Çıkan sonucun ideali 20-25 olmalıdır.

VKİ= 65/(1.73)2 = 65/2.99 = 21

Sonuca bakıldığında; ideal kilodasınız. Basenlerinizdeki bölgesel problemi çözmenin en sağlıklı ve kesin yolu, size özel bir beslenme ve egzersiz programını, uzun bir süre minimum 6 ay uygulamanızla çözümlenecektir. Ilık ve limonlu su sizi psikolojik olarak motive etmenin dışında bir etkisi olmayacaktır.

Nur Hanım,
Ben 5 ay önce sezeryanla doğum yaptım. Vücudum eski halini alıyor ancak göbeğimde ve basenlerde çok az fazlalık var. Ben evde doğru yanlış hareket yapıyorum. Siz ne önerirsiniz?
Asuman Akdoğan


Doğumdan sonra, vücudun eski formuna kavuşması için kendinize bir sene süre tanımanız gerekmektedir. Yaşınız bu toparlanmayı etkileyen bir faktördür. Sezaryan yöntemi karın kaslarınızın, doğumdan sonra toparlanmasını zorlaştırabilir. Size tavsiyem, göbeğinizdeki ve kalçanızdaki fazlalıkları zamanla diyet ve egzersizle giderebilirsiniz.

Nur Hanım,
31 yaşındayım evliyim. Benim sorunum sadece basen popo ve bacaklarımda. Vücudumun üst kısmı ve yüzüm zayıf. Rejim yaptığım takdirde yüzüm çok kötü oluyor ve kendimi halsız hissediyorum zannediyorum ki local bir zayıflamaya ihtiyacım var. Zayıflatma metodu olarak ise bir güzellik merkezine giderek local zayıflama cihazlarına girmeyi düşünüyorum. Bana nasıl bir yol ve yer önerirsiniz sağlığımı bozmak da istemiyorum.
Simdiden teşekkürler.
(Not:Doğum kontrol hapı kullanıyorum bunun da etkisi var mıdır?)
Karın


Vücutlarımızdaki yağ dağılımı genetiktir. Vücudunuzun belli bölgelerinde biriken (basen, kalça, göbek) yağlar sadece o bölgeye özel (lokal) egzersizlerle ortadan kaldırılacak bir sorun değildir. Bu tür lokal çözümler vadeden her öneri sağlıksızdır. Bu tür bölgesel yağ birikimlerini çözmenin tek yolu, bilinçli ve size özel beslenme ile egzersiz programlarına dahil olmak ve bunu bir yaşam tarzına dönüştürmekten geçer.

Sorunuzda bahsettiğiniz halsizlik ve yüzünüzün süzülmesi, zannederim yukarıda da bahsettiğim gibi yapınıza uygun olmayan yanlış diyet programlarıdır. Size tavsiyem güzellik merkezi yerine bir diyetisyen ve spor salonuna gitmenizdir.

NOT: Doğum kontrol haplarının su tutucu ve iştah açıcı bir etkisi olduğu biliniyor. Bu konuyu doktorunuza danışarak çözümleyebilirsiniz.

Merhaba Nur Hanım,
Ben 19 yaşında, 1,69 boyundayım. Kilom ise 72. 2 aya kadar 13-14 kilo vermek zorundayım çünkü evleniyorum ve en korktuğum şey de şişko bir gelin olmak. Bu kiloları nasıl 2 ayda verebilirim?
Teşekkür ederim


2 ay için hedeflediğiniz 13-14 kilo kaybı hem çok zor, hem de sağlıksız bir hedeftir. Sağlığınızı riske atmadan ayda verebileceğiniz kilo ortalama 3-4 kg'dır. Bunun üstünde bir kilo kaybı hem sağlığınızı riske atmak, hemde vereceğiniz kiloları tekrar geri alma riskini arttıracaktır. Size önerim bir diyetisyenin yardımıyla kendinize bir hedef belirleyip ve haftada 3-4 günde egzersiz yaparak hedefe ulaşabilirsiniz. Kendinize ait bir beslenme ve egzersiz programınızın olması sağlıklı sonuç almanızı hızlandıracaktır.

Yayın tarihi: 05.10.2001
« tüm yazıları
57879
dahafazlası
YORUMLAR

Ben 170 boyunda 69 kilo 20 yaşında bir kızım. Kilolarım özellikle bacak ve basen kısmımda az miktarda da alt karnımda toplanmış şekilde. Spor salonuna gitmeye başladım. Uzay yürüyüşü aletini önerdiler sizce doğru bir alet mi günlük 500-600 kalori şeklinde yakıyorum. Hızlı tempo yürüyüş ve uzay yürüyüşü aletini kullanıyorum sizce başka bir alet kullanmalı mıyım ?

Merhaba Nur Hanım 08.03.2015 15:37:29

merhabalar.30yaşındayım.1.57 boyum 59.7 kiloyum.göbeğim bacaklarım ve kalçalarımın durumu beni deli ediyor.hareketli bir hayattan bir anda monoton bir yaşantıya geçince 5 ayda 7 1haftada 2 kilo aldım ve bu hale geldim.şu anda sadece porsiyonlarımı azaltarak,ara öğün yiyerek ve gereksiz(abur cubur) şeyleri hayatımdan çıkararak yeni bir yaşam tarzı yaratmaya çalışıyorum.eşim spor salonuna gitmeme izin vermediği için 2 saat yürüyüş yapıyorum veya evde 1saat fitness yapıyorum ama bacaklarımın ve kalçalarımın kaslanmasından erkek görüntüsüne bürünmekten korkuyorum.fitness kas yapar mı?

oya koca 06.03.2015 12:15:19

Merhaba boyum 163 cm kilom suanda 70. Ama 5 ayda 15 kilo vererek bu duruma geldim. Hala 10-15 kilo daha vermek istyrm. Bu diyetusyenle calisiyorum. Hafta da 3 gun tempolu yuruyorum. Ama son bir aydir kilo vermem yavaslafi. Hipotriodim var ilac kullaniorum. Kilo verisimin yavaslamasi motivasyonumu dusurdu.. Ne yapabilirin? Tsk.

emine 05.03.2015 17:30:24

Merhaba ben 20 yaşında 48 kiloyum. Zayıfım ancak bacaklarımın sıkılaşmasını istiyorum. Kondisyon bisikletine başladım her gün yarım saat yapsam yararı olur mu. Ve sonucunu kaç ayda alırım

Selin kaya 02.03.2015 02:01:01

Koşu bandı almak istiyorum basenlerim aşırı fazla eritirmiyim

şadiye 17.01.2015 11:06:53

Nur hanım merhaba. Benim sorunum basen ve bacaklarımla ilgili. Şimdilerde kondisyon bisikleti almayı düşünüyorum ama daha çok kas yaparım bacaklarım kalınlaşır diye korkuyorum. Yürüyüş bandı mı almaloyım kondisyon bisikleti mi hangisi daha faydali olur. Sizin fikriniz nedir?

Sena dikici 15.01.2015 08:12:08

Nur hanım merhaba. Benim sorunum basen ve bacaklarımla ilgili. Şimdilerde kondisyon bisikleti almayı düşünüyorum ama daha çok kas yaparım bacaklarım kalınlaşır diye korkuyorum. Sizin fikriniz nedir?

Sena dikici 15.01.2015 08:08:35

Nur hanım merhaba. Benim sorunum basen ve bacaklarımla ilgili. Şimdilerde kondisyon bisikleti almayı düşünüyorum ama daha çok kas yaparım bacaklarım kalınlaşır diye korkuyorum. Sizin fikriniz nedir?

Sena dikici 15.01.2015 08:08:27

merhaba ben fıtnessa başlamak istiyorum vücut yapmak için karın kası falan 46 kiloyum yaşım 17 sizce fıtness bana ne gibi yararları olabilir ?

Tansu Korkmaz 21.12.2014 20:51:54

Merhaba Nur hanım , Ben 34 yaşında 1.72 85 kiloyum boyun dûzleşmesi ,belimde kas yirtigi ve bel fıtığı başlangıcı var ve dr .pilates ve yüzme önerdi eğer bunları yapamassan fitnista yapabilirsin ama dikkatli olmalısın dedi ağrı yapan hareketleri yapmayı bırak dedi..fitnis yapma imkanım var hangi hareketleri sizce yapabilirim kasları en iyi hangi hareketler güçlendirir teşekkür ederim...

Nurcan saygin 20.12.2014 08:59:19
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.