Yazarlar

Fanatizm mi, özgürlük mü?

Fanatizm mi, özgürlük mü?

Zihnin devamlı acı çekmemize yol açan hilelerinden biri haklı olma ihtiyacıdır. Bu dünyadaki birçok anlaşmazlığın nedenidir çünkü haklı olmaya bağımlı olduğumuzda fikrimizi sevginin, barışın, şefkatin üstüne koyarız.

Zihnin devamlı acı çekmemize yol açan hilelerinden biri haklı olma ihtiyacıdır. Bu dünyadaki birçok anlaşmazlığın nedenidir çünkü haklı olmaya bağımlı olduğumuzda fikrimizi sevginin, barışın, şefkatin üstüne koyarız. Haklı olmaya ihtiyacım var.

Sadece bu da değil, senin de benim haklı olduğumu fark etmene ihtiyacım var. Benimle aynı fikirde olmana ihtiyacım var; o zaman mutlu olabilirim. Çünkü benim fikrim senin fikrinden daha iyi. Benim fikrim daha gelişmiş, benim fikrim daha adil, benim fikrim daha parlak; senin fikrin iyi değil!

Bu düşünce şekli kontrol dışına çıkabilir: Benim fikrim senin fikrinden daha iyi; aslında, benim tanrım senin tanrından daha iyi. Senin tanrının sorunları var. Senin kitabını okuyorum ve senin tanrın benimkinin aynısı değil. Benim tanrım daha adil, daha iyi fikirleri var ve tek tanrı o. Ben iyi bir tanrıya sahibim; sen kötü bir tanrıya sahipsin. Tanrın hakkında fanatiksin ve bizim özgürlüğümüzü etkiliyorsun! Bu yüzden seni bombalamamız gerekecek! Bu, özgürlüğümüzü garantiye alacak! Ama bunu tanrının adına yapıyoruz!

Sen, kendi gerçekliğini yaratırsın. Neyi seçeceğine kendin karar verirsin. Korkuyu seçebilirsin veya sevgiyi seçebilirsin. Bu seçimi her an yapabilirsin ve her anın içinde olana teslim olabilirsin. Bu "kötü" şeylerin olmayacağı anlamına mı geliyor? Hayır. Söz konusu olan bu değil; söz konusu olan her durumda nasıl olduğun.

Haksızlığın içinde sevgi mi oluyorsun?

Haksızlığın içinde gerçeklik mi oluyorsun? Maskelerini çıkartıp korkularının arasından ilerliyor musun? Her anda olabileceğin en yüksek noktayı mı seçiyorsun? Soru bu. Senin nasıl olduğun. Bu yüzden sevgiyi seç. Sevgiyi seçtiğinde her şey fazlasıyla gelir.

Anlaşmazlıkların olmadığı bir dünyayı umuyoruz, ama dünyanın değişmesi için bekleme. Kendin değiş, ve o zaman barış dolu bir gezegen için en derin ve en etkili şekilde katkıda bulunuyor olursun.


ISHA
Ruhsal Danışman

Yayın tarihi: 28.05.2010
« tüm yazıları
1208
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.