Yazarlar

Evlilik terapisine ne zaman gidilmeli?

Evlilik terapisine ne zaman gidilmeli?

Son yıllarda evlilik sorunları nedeniyle terapistlere başvuranların sayısının arttığını gözlemlemekteyiz. Evlilik bireyselliğin yanında birlikte yaşam demektir. Bu tür bir yaşam biçiminde de çatışmalar, iletişim kazaları yaşanmaması imkansız gibidir.

Nasıl ki şirketlerde krizler yaşanırsa, evliliklerde de krizler yaşanabilir. Saygı, sevgi, güven, cinsellik ve paylaşımlarda azalmalar hissedildiğinde yardım sinyalleri çalıyor demektir. Çoğu zaman eşler birçok olayı yaşadıktan ve artık yapılacak herhangi bir şey kalmadığında bir uzmandan yardım almaya çalışıyor. Oysa işin başında kriz fark edildiği anda destek alınsa, çok daha olumlu sonuçlar alınabilir. Genel de en son çare olarak uzmana başvuruluyor ama bir şeylerin ters gittiği hissedildiğinde böyle bir yol izlense, belki de evlilik kurtarılabilir.

Kimi zaman eşlerden birisi boşanmaya karar vermiş olarak terapiye gelmektedir, aslında amaç evliliği kurtarmak değil zaten eşine söylediği boşanma fikrini birde uzman tarafından ona iletebilmek ve onu boşanmaya ikna etmektir. Oysa evlilik terapisti boşanmaya karar veren kişi değildir. Boşanma kararını eşler birlikte vermelidir.

Evlilik terapilerinde eşlerin birbirlerine ve evliliklerine şans vermek isteyip istememesi önemli bir konudur. Evlilik ilişkisinin düzelmesi emek ve sabır ister. Evlilik terapistleri terapiye gelen eşlere evliliği devam ettirme ya da boşanma konusunda herhangi bir telkinde bulunmamalı, kararı kişilere bırakmalıdır. Evliliğin devamı ve boşanmanın olacağı durumlarda yaşanabilecek şeylerle ilgili kişileri bilgilendirmelidir. Eğer evliliği devam ettirme kararı alındı ise, birbirlerini değiştirmekten çok uyumu artıracak tedbirler üzerinde durulmalı, eşler birbirlerinin olumlu özelliklerini ön plana çıkartmalı ve bunları güçlendirmelidirler.

Eğer sizde evliliğinizde güven kaybı, saygı ve sevgide önemli eksiklikler hissediyorsanız, cinsel hayatınız önemli ölçüde azaldıysa, birbirinize tahammül edemeyip, sık olarak kavga ettiğinizi fark ediyorsanız gecikmeden bir evlilik terapistine başvurmanız gerekiyor, unutmayın gecikmeler genelde boşanmayla sonlanmaktadır.
Yayın tarihi: 30.10.2009
« tüm yazıları
3744
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.