Yazarlar

Evlilik Öncesi Eğitim ve Koçluk.

Evlilik Öncesi Eğitim ve Koçluk.

Evliliğe karar vermiş kişilerin öncelikle ne istediklerini ve evliliğe hazır olup olmadıklarını sorgulamaları gerekir.

Evlilik iki kişinin beraber yaşamayı kabul ettiği, karşılaşılan sorunları birlikte çözmek istediği bir çeşit ilişkiler sistemi olarak değerlendirilebilir. Evlilik kurumu çok eski bir kurumdur. İki farklı kişinin bir araya gelip şirket kurması gibi, evlilik de kağıt üzerinde olmasa da karşılıklı anlaşmanın yapıldığı bir çeşit şirkettir.

Günümüzde evlilik sorunlarının ve boşanmaların artışıyla erkek ve kadın evlilik kararı almaktan korkmaktadır. Bu nedenle de evlilik sorunları henüz ortaya çıkmadan evlilik öncesi eğitim ya da koçluk önem kazanmıştır.

Evlilik kararında önce kişi kendini, daha sonra eş olarak seçtiği kişinin uygun olup olmadığını değerlendirmelidir. İki farklı kişinin bir araya gelip kurduğu bu ilişki sisteminde tabii ki çatışmalar, kızgınlıklar, hassasiyetler ve sorunlar olacaktır. Önemli olan bu yaşanabilecek olumsuz durumlarda kişilerin doğru iletişim yöntemlerini kullanarak sorunları çözümleyebilmeleridir.

Evlilik modeli iyi olmalı

Birey karşı cinsle yakınlaşmadan önce kendini tanımalı, iletişim becerileri, duygusal yakınlık ve sorumluluk duygusu gibi konularla kendini geliştirebilmelidir. Ayrıca eş seçimi de önemlidir. Ancak eş seçiminde ne kadar dikkatli olunsa da, kişi evlilikle ilgili beklentilerini belirlemediyse ve evlilik konusunda bilgi edinmediyse, uygun eş seçimi evlilikteki uyum için yeterli olmayabilir. Kişiler evlilikle ilgili ilk gözlemlerini ve bilgi birikimlerini kendi anne babalarının evliliklerinden edinirler. Kendi anne babasının evlilik modelinde tutum ve davranışlar yanlış ise, kişi de bu yanlış modeli örnek alacaktır. Her ne kadar kendi anne babasının davranış ve tutumlarını eleştirse de, kendi evliliğinde farkında olmadan bu davranış ve tutumları uygulayacaktır. Evlilik öncesi eğitim ya da koçluk da, geçmişte örnek aldığı evlilik modeli ve etkileri konusunda kişinin farkına varması sağlanacaktır.

İki gönül bir olunca samanlık seyran olmaz

Sevgi önemli olmakla birlikte sadece aşka ve sevgiye yönelik bir evlilik kararı evliliğin devamında ya da sorunların çözümünde yeterli olmamaktadır. 'İki gönül bir olunca samanlık seyran olmamaktadır'. Gerçeklerle yüzleşmeli, yeni bir aile kurmanın, eş ve anne baba olmanın sorumluluğu düşünülerek evliliğe adım atılmalıdır. Kendini, eşini ve beklentilerini doğru bir şekilde belirlemek ve tanımak, uyumlu bir evlilik yaşantısının tek ve tartışmasız koşuludur. Kendini tanımamış, sorunlarının farkına varmamış bir kişi evleneceği kişiyi de sağlıklı bir şekilde tanıyamaz ve değerlendiremez. Evlilikle ilgili gerçekleri de görmezden geleceği için evlilikte hayal kırıklığı kaçınılmaz olacaktır.
Evlilik öncesi eğitim ya da koçluk kişilerin kendilerini ve birlikte oldukları kişiyi daha gerçekçi değerlendirmelerini sağlayacaktır.
Yayın tarihi: 18.11.2009
« tüm yazıları
2954
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.