Yazarlar

Evlilik dışı çocuk

Evlilik dışı çocuk

Anne olmanın kültürel, sosyal ( evli olmamak) ve biyolojik( yas vb.) olarak birçok engeli var. Her ne kadar bazı tabularımızı yıksak ta çoğumuz için evlilik dışı çocuk hala olası değil.

Güncellenme tarihi:
Artık günümüzde taraflar birlikte olmayı istiyor , aynı evde yaşıyor fakat evlilik kurumuna girmek istemiyor, inanmıyor ya da evlenmelerinde hukuki engeller bulunabiliyor veya kadın sadece çocuk doğurmak istiyor.

Diger yandan kadın ne kadar evlilik olgusuna inanmasa da , isteği sadece çocuk olsa da kafasında evlilik dışı çocuk dünyaya getirirse bu çocuğun sorumluluğun kime ait olacağı ya da çocuk anasız ya da babasız nasıil büyüyeceki, bunun çocuk üstünde etkileri nasıl olacak soruları da kafasını kurcalıyor.

İşin çocuk üstündeki etkilerini bir yana bırakarak hukuki olarak inceleyelim. Eskiden kanunumuz da evlilik içi çocukla evlilik dışı çocuğun hukuk alanında farklılıkları vardı. Fakat "Kanun Koyucu" değişen şartlarıi göz ardıi edemedi ve insan haklarıi evrensel bildirgesinde ki "Evlilik içi veya evlilik dışı doğmuş olmalarıina bakılmaksızın bütün çocukların aynıi sosyal korumadan yararlanması gerektiginin" açıklandığı maddeyi de örnek alarak 2005'den beri evlilik içi çocukla evlilik dışı çocuk ayrımınız kaldırdı. Artık ikisi de kanun önünde farksızlar, tabi bazı ayrımlar hariç...

Bir kere velayet konusunda bir ayrım mevcut olsa da evlilik dışı doğan çocukların velayeti direkt annededir. Bunun için ayrıca bir dava açmaya bile gerek yoktur.

Evlilik dışı doğan çocuk önce anne nüfus hanesine kaydediliyor. Baba tarafından usulüne uygun biçimde tanındığında kayıt baba hanesine aktarılıyor ve çocuk baba soyadını alıyor. Fakat velayet hakkı yine anne de kalıyor , tanınmaya kadar da annenin soyadını kullanıyor . Ancak, anne önceki evliliğinden dolayı çifte soyadı taşıyorsa çocuk onun bekârlık soyadını taşıyor.
Yayın tarihi: 18.11.2009
« tüm yazıları
3654
dahafazlası
YORUMLAR

evlilik dışı çocuklar .gercekden üzülüyorum biz büyükler bana göre yanlış yapıyoruz bana göre tabiki,keşki,doğurmak istediğimiz çocuğa sora bilseydik sen benim evladım olmak istermisn değe ?eylem hanımı takdir etdim kendi bacaklarının üstünde duran ve belli bir yaşda olub doğanın gerekdiyi gibi anne olmak isteyinden dolayı oğlunu doğurmuş.çok umud ederim ki,oğlu bi gün anne bana bunu neden yapdın? deye onu yargılamaz.hayat gercekden çok zor yaşamımız boyunca bizi takib eden yanlışlarımızı ,hatalarımızı,bi gün allah bize

mucuk82 09.01.2010 09:14:32

3,5 yaşında bir oğlum var. babasıyla hiç evlenmedik. 2 yıl birlikte yaşadık ve oğluma 7 aylık hamileyken onu terk ettim. sebebi gerçekten çok şidettli tartışmalar ve saygısızlıklar. ama oglumu dogurmayı çok istedim çünkü gerçekten anne olmak için son şansımdı. şu anda benim babamımın soyadını taşıyor. başta çok tepki aldım. ama ekonomik olarak kendi ayaklarımın üzerinde durmam ve kararlılığım sayesinde şu anda evli arkadaşlarım bile bana imreniyor. babalarıyla büyüyen çocuklardan bile şanslı olduğunu düşünenler var

eylemistkaan 04.01.2010 16:24:15
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.