Yazarlar

Evinizde sağlıklı bir ortam için sıkı bir temizlik

Evinizde sağlıklı bir ortam için sıkı bir temizlik

Artık temizlikte hepinizin bilinçaltındaki şu kelimeler açığa çıkıyor: Temizlik, ferahlık, huzur ve hijyen demek! Oturduğumuz mekan tertemiz olmalı ki mikroplar üreyemesin, çocuklarımız güven içinde yaşasın.

Temizlik bir evde, sağlık ve mutluluk için olmazsa olmaz işlerden. Artık deterjan ve temizlik malzemeleri reklamlarında da hepinizin bilinçaltındaki şu kelimeler açığa çıkıyor: "Temizlik, ferahlık, hijyen". Temizlik, sağlıklı bir ortamın göstergesi aynı zamanda. Oturduğumuz mekan tertemiz olmalı ki mikroplar üreyemesin. Şimdi domuz gribi tehlikesi baş gösterdiğinden bu yana, temizlik bir evin en başta gelen işlerinden biri oldu. Hemen hemen her evde ayda bir mekanın her köşesi ayrıntılı olarak elden geçiriliyor. Perdeler temizleniyor, bütün mutfak parlatılıyor, mobilyalar cilalanıyor, halılar siliniyor.. Şunu da unutmamak gerekir: İyi bir dekorasyon için de temizliğin anlamı var. Çünkü dekorasyonun ayrıntıları, ferahlık, temizlik, güzellik ve koku gibi diğer ögelerle birlikte göze çarpıyor. "Temizlik" dediğimiz o sihirli eylem, "mis gibi kokan ev" huzurunun yanı sıra evin dekorasyonunu da net olarak ortaya çıkarır. En önemlisi sağlık için elzemdir.


Mikrobiyolojik tehlikelere karşı

36 yıldır temizlik üzerine çalışıyorum ve üretiyorum.(www.uzaykimya.com.tr) Eğer bir evde sıkı bir temizlik yaparsanız, evde kol gezen bakterilere, mikrobiyolojik tehlikelere karşı da korunmuş olursunuz. Yaşanılan ortamların temizliği sırasında kadınların dikkat etmesi gereken kritik noktalar arasında malzemelerinin kullanım şekli önem kazanıyor. Banyodan başlayalım: Banyo, diş macunu, diş fırçası ve havlu gibi araçların bulunduğu mekanlardan biri ve temizliği çok önemli. El yıkanan lavabolar, klozetler, duş yerlerinin temiz olmaması sağlığımız açısından risk oluşturuyor. Çünkü bir noktadaki kirli alamdaki mikroplar daha geniş yüzeylere sıçrayabiliyor. Örneğin halıların doğru temizliği kesinlikle ihmal edilmemeli. Yerlerde kullanılan temizlik malzemelerinin (mesela yer bezinin) öncelikle çok temiz olması gerekir. Yerleri ya da koltukları sildiğimiz bir bezle farkında olmadan mikrop da yayılabilir

Toz bezleri kirlilik aracı olmasın

Önce görünen kirleri temizleyin. Daha detaylı temizliği, aşamalı olarak gerçekleştirin. Vakumlu süpürge ile toz kaldırmadan her yeri süpürmek genellikle ilk işlemdir. Sildiğiniz döşemeleri en sonunda kuru ve temiz bir bezle kurulamanız şart. Kullanılacak temizlik malzemeleri de doğru seçilmeli. Kalıcı ve ağır kirler için leke çıkarıcılardan, plastik yüzey temizleyicilerden yardım alın. Ağır kir ve yağlar için etkili malzemeler kullanın. Mobilyaların tozlarını ıslak veya nemli bezlerle silmeyin. Eşyanın zeminine mobilya cilası sürdükten sonra, kuru bezle tozunu alın. (Mobilyaları ıslak bezle sildiğinizde ömrünü kısaltmış olursunuz.) Kapı kolları ya da merdiven kenarı gibi çok kişinin ellerinin değdiği yüzeyleri dezenfekte edin. Bulaşıkların bir yerde açıkta bekletilmesi mikropların bulaşmasını ve çoğalmasını artıran bir durum. Bunun için makinede yıkamak mikropların arındırılmasında en güvenli yöntem.

Mahmure.com Uzmanı
Sevda Arıkan
Yüksek Kimya Mühendisi
Uzay Kimya Yöretim Kurulu Başkanı
Yayın tarihi: 29.01.2010
« tüm yazıları
1250
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.