Yazarlar

Ev işlerinde emek ve zamandan tasarruf

Ev işlerinde emek ve zamandan tasarruf

Temizliğin ana amacı, kirden kurtulmak. Bütün kadınların bunu yaparken istediği; en az çaba ile hızlı bir şekilde evi tertemiz yapmak. Fakat bu çabalar evle bitmiyor.

Temiz olmak tüm yaşamda geçerli ve gerekli. Üzerimize sıçrayan bir yemek artığı, yolda yürürken paçayı kaplayan bir çamur kalıntısıyla birlikte kadın da, erkek te bundan derhal kurtulmak ister. Yaşam içinde her an, heryerde bir kirle, bir lekeyle karşılaşmak mümkün. Bazı kurallara dikkat ederseniz bunlardan daha pratik yollarla kurtulmak zor değil.

İşleri pratik yollarla çözmek

-Yerçekimi kuvvetini temizlikte her zaman gözönünde bulundurun. Evde yukarıdan aşağıya doğru temizliğe başlayın. Sonuç daha iyi olur. Genel aylık temizlik yaparken, her zaman tavandan ve duvarlardan başlayın. Bir ev ne kadar temiz olursa olsun. tavandaki toz ve örümcek ağları evin prestijini altüst eder. Bu bölgeleri temizlemezseniz, halılarınğz daha kolay tozlanır.

-Aydınlatma avizelerinin temizliği de önemlidir. Tavandan sonra, bu araçları silin.

-Pencere ve duvarlar ikinci işleminiz olmalı. Mobilya ve kapıları silmeye bundan sonra sıra gelmeli. Nihayet yerler süpürülmeli ve en son duvardan başlamak üzere halı ve döşemeler silinmeli.

-Camları ve aynaları silerken, temizleme sıvısı döktüğünüz bezi, aşağı doğru çalıştırmanız gerekir. Bu yolla daha çabuk bitirsiniz işinizi. Yerçekimi kanunu, göz önüne alındığında, emek ve zamandan tasarruf edecekseniz.

-Mobilyaları silerken elinizin altında olması gereken temizlik malzemesi mobilya cilasıdır. Çünkü cila yeniden tozlanmayı geciktirir. Fakat cilayı nemli yüzeylerde kullanmamak gerekir. Sildiğiniz bölgeler iyice kuruyunca cilayı uygulayın.

-Her malzemeyi yerinde kullanın. Çamaşır suyu gibi aşındırıcı temizleyicileri kumaş veya halı için düşünmeyin. Çamaşır suyu bir anda renkli bir kumaşı mahvetmek için risktir.

-Koltuklarınızı lekelerden arındırırken, verim almak ve daha hızlı sonuç elde etmek amacıyla sürdüğünüz leke çıkarıcıyı biraz yüzeyde bekletmeniz lazım.

-Mutfak ve banyodaki beyaz eşyaları temizlerken saatlerce uğraşmayın. Artık temizlik ürünleri sektörü çok gelişti. Onların üzerindeki lekeleri yok etmek için üretilen özel spreyler, hemen sonuç veriyor.

-Kirleri temizlemek için kullandığınız her malzemenin kutsunda yazan yönergeleri mutlaka okuyun ve ne yazıyorsa onu yapın. İpek bluzları, yünlüleri yıkarken bir sürprizle karşılaşmamak için kullanım talimatının okunması lehinizedir.

-Giysilerin yaka bölümlerinde veya başka bir gizli yerinde yıkamaya ilişkin semboller vardır. Onları kesinlikle bu talimatlara göre yıkayın.

-Parlak ve güneşli bir günde cam silin. Güneş ışıklarında camdaki lekeleri ve kir farklarını kolayca görebilirsiniz.

-Mobilya toz ve lekeleri temizlemek için deterjan kullanmayın. Onlar için özel üretilen maddelerle silin. Mobilyalarda lekelerin daha iyi çıkması için yumuşak yünlü bir bez kullanın.

Sevda Arıkan
Yayın tarihi: 12.11.2010
« tüm yazıları
1970
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.