Yazarlar

Eski erkek arkadaşımı unutamıyorum, onu aramalı mıyım?

Eski erkek arkadaşımı unutamıyorum, onu aramalı mıyım?

Mr. Big sizden gelen soruları cevaplıyor!

Merhaba Mr Big, 6 ay önce erkek arkadaşımdan onun aşırı kıskançlıkları yüzünden ayrıldım. Arada sırada görüşüyoruz. Kahve falan içiyoruz. İlk zamanlar beni neredeyse her gün arıyordu ama son zamanlarda artık aramaz oldu. Sizce başka biriyle mi birlikte? Oysa onu terk eden benim ve ben hala onu unutamadım.

Kıskançlık yüzünden yapılan tartışmalar ve ayrılıklar genellikle geçicidir, zira her iki tarafın da birbirini önemsediği gösterir. Zaten ilk zamanlar sürekli arayıp sorması, arada buluşup kahve içme girişimleriniz bunu gösteriyor. Ama sizinki biraz uzun sürmüş. Sanırım o da artık sıkılmış bu durumdan. Fazla naz aşık usandırır derler ya, o hesap artık ilgisini başka taraflara yöneltmiş olabilir. Yine de unutamıyorsan onu arayabilirsin. Ne de olsa terk eden taraf sen olduğuna göre, arama hakkı da senin. Ondan bunu bekleme. Bence artık aramaz. Girişimi sen yap ve durumu bir yokla bakalım. Kim bilir belki o da anlamsız kıskançlıklarından vazgeçmiştir.


Merhabalar, ben 24 yaşında çalışan bir bayanım 2 aydır biriyle birlikteyim. Erkek arkadaşım yaşadığımız şehrin önemli iş adamlarından, ilişkinin başından şu zamana kadar pek ilgili değildi, bunu sürekli çok yoğun olmasına bağlıyor ve hepsini telafi edeceğini söylüyor. Telefonla aramaları dahi çok az, ben aradığımda genellikle cevap veriyor daha sonra arayacağını söylüyor, ancak aramıyor. Ben çok şüpeci ve birazda daha önce yaşadığım ilişkiden dolayı paranoyak durumdayım, ona her şüpeyle yaklaşdığımda ve bununla ilgili hesap sorduğumda(evet resmen hesap soruyorum)hiç kızmadan gayet açıklayıcı ve net cevaplar veriyor. Kendi gözümle ilişkiyi analiz ettiğimde bu adam birçok kızın kabul edeceği şeylere sahip ve biz birlikte olmadığımız halde benide hayatından çıkarmıyor. Mesela görüşmek istemiyorsan söyle seni bir daha aramam diyorum, canım benim neden böyle düşünüyorsun bir problemimiz yok sadece işlerimizin en yoğun olduğu dönem ondan seni biraz ihmal ediyorum sende haklısın diyor. Şu sıralar yani yaklaşık 2 haftadır beni aramıyor ben bir kaç kez aradım meşgule aldı telefonlarımı. Bu hafta sonu arabasında bir kız gördüm o an aradım ulaşamadım, sonra tekrar yolda gördüm bu kez aradım baktı telefonuna, şirket hatlarının değiştiğini ve onunkinde problem olduğunu, çarşıda biraz işlerim vardı bir bayan arkadaşımda araba alacakmış onunlada haberleştik bir tanıdığa götürdüm şimdi tekrar ofise dönüyorum dedi. Aslında inanmadım ama bazı şeyleri benimle yaşamıyorsa o konuda onuda anlama gerekiyor, buna rağmen onu 2 gün üst üste aradım mesaj attım cevap vermedi. Sizce ne yapmalıyım? Ben bu adamı kaybetmek değil kazanmak istiyorum, ben onun hayatında neyim bunu dahi bilmiyorum. Her şeyi göze alıp tavrımı mı koymalıyım yoksa bu konuyu kapatmalı mıyım? Onu böyle kabul mü etmeliyim?

Yıkılmış çıkılan ilişkilerden sonra gelen özgüven ve paranoya problemi sadece sana has değil. Birçok insan bunu yaşar ve zaman genelde en iyi ilaçtır. Önceki ilişkilerinde yaşadığın problemleri asla bir sonraki ilişkine taşımamalısın. İlişkilere dair bir insanın benimsemesi gereken en büyük prensip bence budur. Başta bunu yapmayarak zaten bir hata yapmışsın. Hatanı devam ettirmemen çok daha sağlıklı olur. Sana tavsiyem onu çok sıkmamak, sürekli güvensizlik imajı vermemek, aynı zamanda da şüpheli bir durum ile karşılaştığında onun sıcaklığı ile harekete geçmemektir.

Aldatılma veya diğer durumlarda mağdur olan taraf, o anın kızgınlığı ile harekete geçerse daima kaybeden tarafta olur.

Genelde bu tür çıkışlar o kişiye gene aynı şekilde geri dönüşle sonuçlanır. Üstelik yapılan da sineye çekilmek zorunda kalınır. Çünkü öfkeli anınızda karşı taraf ne kadar sakin ve serinkanlı olup sana güzel şeyler söylerse sen de o kadar kabullenici olur ve hemen teslim olursun. Sonradan kandırıldığını veya çok kötü bir durumu kabullendiğini fark eder ve daha çok yıpranırsın. Bu kısır döngüye dönüşür ve sana hayatı zehir eder.

Bu tür durumlarda sakin olmalı, olayı sindirmeli ve iyi analiz etmeli, sonrasında olayın soğukluğu ile karşı taraf ile açıkça konuşulmalı her şey. Böylece her denilene inanmaz, açık noktaları ve büyük resmi daha iyi görür, daha iyi analiz eder ve kandırılmanı engellersin. Bundan sonra bu şekilde bir davranış biçimi geliştirmeni öneriyorum. Bak her şey nasılda çok daha net ve berrak oluyor.


Ben20 yaşında nişanlı bir bayanım. Bu ay düğünüm var, sevdiğime kendimi ifade edemiyorum. Sessiz bir insanım, hatalarını söyleyemiyorum. Bazen çok kırılıyorum ama yinede susuyorum. Bazen hatta çoğu kez beni kıskandırmak için kızlardan bahsediyor, arada eski sevgililerinden bile bahsediyor ama bu benim hiç hoşuma gitmiyor. Çook kıskanç biriyim ne yapacağımı bilmiyorum yardım edin!

Böyle yaparak hem nişanlına hem de kendine büyük kötülük yapıyorsun. Evlilik normal ilişkilere hiç benzemez. Kaldı ki normal ilişkilerde de böyle davranılmamalı asla. Her şeyi içine atarsan ve karşındaki ile paylaşmazsan sonuçları çok daha kötü olur. Bu tür sancılar ileride çok daha büyük bir şekilde ortaya çıkar. Küçük şey yoktur. Bunu asla unutma. O küçük dediğin konular bir çığ gibi ileride büyüyerek karşına çıkacaktır. Bu nedenle onunla bir an önce karşılıklı her şeyi açıkça konuşmalısın. Onun sana verdiği tepkilere bağlı olarak sorun kendiliğinden çözülecektir zaten.

En ufak bir pürüzle bile girilen evlilikler mutlu sonla bitmez. Evlilik gibi asla duygu, düşünce veya aşk gibi kalıplara sokulamayacak bir konuda bu kadar tehlikeli adımlar hüsranla sonuçlanır. Yol yakınken aklındaki tüm problemleri çöz. Hiç bir soru işareti bırakma ki sonra pişman olmayasın.


Merhaba, benim 2 yıldır çıktığım birisi vardı. Evlilik hayalleri kuruyorduk. Kendisi asker olduğu için doğuda zorunlu görevini yapıyordu. Bir gün kendi memleketine gitti (farklı şehirlerde oturuyoruz) ailesinin yanına bende bir hafta sonu gelmesini istedim. Bana türlü türlü bahaneler buldu. Sonra da bana yarın kuzenim gelecek onunla görüşeceğim dedi. Tabi benimde kan beynime sıçramıştı, ben onu dokuz aydır göremiyordum. Kavga ettik ve ben kendimi değersiz hissetim. Bana bu kadar değer veren bir insan nasıl olurda böyle yapar. Çok dokundu bana, 1 aydır küsüz. Bana her gün telefon ediyor, mesaj çekiyor affet diye ama ben bana yapılanı unutamıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Askerlik konusuna daha önce de değinmiştik. Askerlik sonrası insanların psikolojisi, iletişim biçimi ve özellikle de davranış biçimleri değişebiliyor. Ona karşı biraz anlayışlı olmanı öneririm. Madem senin peşinde ısrarla koşuyor, bu onun seni önemsediğinin de bir göstergesidir aslında. İnsanlar bazen farkında olmadan büyük potlar kırarlar. Sizinki gibi uzak mesafeli aşklarda zaten zaman içinde doğal olarak karşılaşılan bu tür problemler zaman içinde kangrene dönüşür. Sorunun büyümesi konusunda daha fazla ısrarcı olmamanı, yapıcı olmanı öneririm.

Merhaba. 1.5 senelik bir ilişkim var. Ama sevgilim asla eskisi gibi değil. Her geçen gün daha uzak sanki. Günün çoğu zamanı birlikte oluyoruz aslında ama geçen gün bana çok büyük bir yanlış yaptı. Bana yalan söyleyip beni kandırdı. Bu benim için çok değerli aslında. Ayrılmayı bile düşündüm ama sevgim izin vermedi. Ama o yaptığı hatayı bilirken bu hatayı telafi etmek yerine her şey normal devam etsin istiyor. Asla yaptığını telafi etmek gibi bir olayı yok. bu da beni daha da çok üzüyor. Daha da çok agresifleştiriyor ve ne yazık ki konu kapanmıyor. ne yapmalıyım. Onu çok seviyorum ama artık benim için bir şeyler yaptığını bana değer verdiğini görmek istiyorum

Bir ilişkide iki taraftan biri büyük bir hata (ki genelde aldatma olur bu) yaptığında ve karşı tarafta onarılmaz yaralar açtığında, istediği kadar affedilmiş olsun, her şeyin eskisi gibi olacağını beklemek yanlış. Kaldı ki anlattıklarına bakılırsa o da çok oralı değil bu duruma. Önce sakince kendi kendine bir düşün. Onun yaptığını hazmedebilecek misin? Hiç olmamış gibi davranıp yoluna devam edecek misin? Yoksa hep içinde bir ukde olarak mı kalacak? Eğer cevap ikinci şıksa daha fazla uzatmanın bir anlamı yok. Ama birinci şık da çok sağlıklı bir yaklaşım değildir. Zira onun bunu alışkanlık haline getirip üstüne yenilerini eklemesine yol açar.

Her ne olursa olsun bu ilişkinin sonu gelmiş giib görünüyor. Bence daha fazla acı çekmemek ve yıpranmamak için bir an önce ilişkiyi bitirmen en mantıklı yol gibi gözüküyor.
Yayın tarihi: 11.06.2009
« tüm yazıları
17849
dahafazlası
YORUMLAR

Ldia Ann ABD ben. Kocam beni Haziran 2010 ünde sebepsiz terk etti. Kendimi öldürmek gibi hissettim ve o kadar çok yazım tekerlekler denedim ama hepsi boşuna başka bir kadının yanına taşındı. Hayatım, çok acı ve kederli. Sonra bir gün bir arkadaşım bana büyük kocası onu terk ettiğinde, onu kendi işini yardımcı olan Mutaba denilen bu spell caster hakkında söyledi. İlk başta ben o çünkü inanmadım ben ' ve bu yüzden birçok test ve işe yaramadı. Büyük Mutaba denilen bu spell caster denemeye karar verdim daha da bana yalvardı. Ona temas ve ben sorunlarımı anlattım ve onu o gerekli tüm gerekli bilgil

Lidia Ann 16.01.2015 21:03:57

Meraba ben sevgilimden ilgisizligi yuzunden ayrildim. Oda gidene dur demeyen bi tip. Ayrildiktan kisa bi sure sonra onsuz yapamicagimi fark ettim barismak istedim kabul etmedi. Cok konustum dil doktum ama kabul etmiyo 4 ay oldu ayrilali ne zaman konusmak istesem biz olamayiz artik sen beni yari yolda biraktin diyo. Pesinden cok kostum olmadi sanki ben erkegim o kiz. Beni hic sevmedi mi onuda anlamis degilim. Ben ne yapmaliyim?

sevgi 14.12.2014 02:48:46

mrb 2 yıllık bi ilişkim var ama sevgilim artık eskisi gibi değil eskideen tek damla göz yaşıma dünyaları yakan adam artık beni her gün her saniye hıçkıra hıçkıra ağlatıyo tek istediğim seyi yapmıyo bi kız var sürekli onu savunuyor onu bana karşı koruyor. sanki sevgili o. sevdiğini söylüyo ama böyle gitmez bugün değilsede yarın biter diyo. ben ne yapmalıyım zorla arıyo sanki isteksiz gibi bana yardım edin lütfen aklım allak bullak

üzgün 07.01.2012 14:57:58

mrb ben23 yasndayım tam 3 yıl önce yani 2009 yılnda bryle cok güzel bi ilşkimiz oldu bu ilşki 6 ay sürebildi ve bu ilişki sırasında o benm memleketmde ögrenciydi ama onun içinde,benm içnde yasadıgımız en güzel asktı ama ne yazıkki küçük sebebten dolayı bitti bittignde memleketne coktan gitmsti zaten aradan 2ay gecti oda sözlnmiş suan 2 bucuk yıl oldu nerdeyse ve ben hala onu unutamıyorm oda bana ayn seyi söylemsti unutamm seni demişti suan onund haytnda biri var ve nişanlısuan benmde hayatımda biri var ben napmalıyımneolur yardm edin:(

melek 22.12.2011 14:28:55

hayat ne kadar yorucu değilmi, güzelliklerinin yanında hüzünleri de var ne yazık ki! Benim 2 yıllık bir iliskim var her an yanımda hergün birlikteyiz. Herseyimle ilgili.Ben çok doyumsuzum diye düşünüyorum cogu kez.7 yıllık biten bir iliskinin ardından başladık biz.bana hiç iltifat etmez ancak yakın tüm bayan arkadaslarımıza karsı çok zariftir.Sinirlendiği zaman yanımızda kim olduğunu umursamadan avazı çıktığı kadar bağırır eline geleni firlatir.Duygularımın gururumun önemi yoktur onun için.cogu zaman onu unutamadığını dusunmusumdur. Ama sevgi emek ister değil mı!

Yok 23.11.2011 23:34:18

merhaba ben 3 ay önce erkek arkadaşımdan ayrıldım daha doğrusu beni terk etti bu süre zarfında hiç arayıp sormadım oda aramadı ama ben onu çok özlüyorum aramak istiyorum fakat ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardım edin beni terk ettikten sonra kabullendim aramadm msj atmadım yalvarıp yakarmadım ne yapmalıyım aramalımıyım?

lale 20.11.2011 00:19:31

erkek arkadsımla 1 senedır berabrdık aramızda yuzuk taktık fakat bnım sadece babam bılmıyor bnden babama soylememı ıstedı tamm dedım okulumuz tatıle gırdı annem ve babam ayrı once babamı ugradım onunla knusacaktım aksam 9 a kadar zamanım vardı otobuse yetısmelıydım babam bıletımı almıstı fakat babam gelmedı dogal olarak knusmdım snra sevgılımı aradım ona babamın gelmedgını gelseydı gercekten kusacagımı soyledım bna ınanmadı sanırım tam bır hafta oldu bna bazen mesaj atıo bensız hayat nasıl yenı sevgılın hayırlı olsun ve buna benzer mesajlar gonderıyo ama bn araynca dzgn knusmuo ıstemıo npcm

monıka arda 02.11.2011 13:46:28

Merhaba Ben bundan 3 yil önce birisiyle cikiyordum. Aile sorunlari yüzünden ayrilmak zorunda kaldik (kendisi benim uzaktan akrabamdi). Ben sonrada aile zoruyla onun kuzeniyle konustum (ailem onu cok sevdigi icin bana laik görüyorlar) ama isteyerek olmadi ve bu bütün akrabalara yayildi. Ama ben ex erkek arkadasimi birtürlü ututamiyorum ...nolur bana bir yol gösterin??? tskler

Büsra Yilmaz 27.10.2011 23:03:04

benim birlikteliğim tam 1 sene 1 ay sürdü.erkek arkadaşım beni çok seviyordu.ben çok kıskançlıklar ve hatalar yapıp her tartışmada ayrılalım dedim.bana sürekli geçmişimi soruyordu ve çok bunaltıyordu.dayanamayıp ayrılalım diyince de hep peşimden koşuyordu.ilerleyen zamanlarda o kadar çok bitti demişim ki artık sevgilim lütfen bana söz ver bitti ayrıldık demiyceksin demeye başladı ve ben söz vermeme rağmen yine en ufak bir şeyde söyledim.şimdi 2 aydır ayrıyız.çok yalvardım peşinden koştum ama dönmüyor.çık hayatımdan ben seninle bi gelecek göremiyorum.sana tırnağımın ucu kadar güvenmiyorum diyor

büşra ölmez 20.10.2011 12:21:20

benim birlikteliğim tam 1 sene 1 ay sürdü.erkek arkadaşım beni çok seviyordu.ben çok kıskançlıklar ve hatalar yapıp her tartışmada ayrılalım dedim.bana sürekli geçmişimi soruyordu ve çok bunaltıyordu.dayanamayıp ayrılalım diyince de hep peşimden koşuyordu.ilerleyen zamanlarda o kadar çok bitti demişim ki artık sevgilim lütfen bana söz ver bitti ayrıldık demiyceksin demeye başladı ve ben söz vermeme rağmen yine en ufak bir şeyde söyledim.şimdi 2 aydır ayrıyız.çok yalvardım peşinden koştum ama dönmüyor.çık hayatımdan ben seninle bi gelecek göremiyorum.sana tırnağımın ucu kadar güvenmiyorum diyor

büşra ölmez 20.10.2011 11:58:50
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.