Yazarlar

Eşimle cinsel birlikteliğimiz bitti!

Eşimle cinsel birlikteliğimiz bitti!

Gönül derman sorularınızı cevaplıyor, sorunlarınıza çare buluyor.

Gönlümü eğlendireyim! Ama...

Soru: Konu başlığı çok klasik oldu ama lütfen mesajımı okuyup, cevaplarsanız sevinirim.
Ben 29 yaşında mühendis bir beyim, eşimle görücü usulü evlendik 2 yıllık evliyiz, evliliğimizde alttan alan taraf hep ben oldum. Bazı ekonomik
sıkıntılarımız var ancak bu sıkıntılar çok ciddi boyutta yansıtılıp evliliğimizi etkiliyor. Eşim birçok konuda ailemi suçlayıp duruyor ama
her konuda suçluyor. Senin ailen böyle yaptı bak benimkiler böyle iyi sizinkiler bana şöyle dedi gibi ve bunları sürekli önüme getirip duruyor. O
konuşurken ben alttan alıyorum haklısın diyorum ama içimden hiç haklısın demek gelmiyor. Boşanma riskini asla göze alamam, bazen gidip gönlümü
eğlendireyim diyorum ama kendime olan saygımdan dolayı bunu yapmıyorum...


Merhaba

Genç bir erkek olarak bazen yılgın ve kızgın olmanız doğal. Fakat gönül eğlendirmek yönündeki yanlış düşüncelere kendinize saygınızdan ötürü dur demeniz bende de saygı uyandırdı.
Evlilikler de alttan almak her zaman bir tarafın üstlendiği rol olunca diğer taraf oturup yanlışını düşünmekten ziyade haklılığına inanabilir. İçinizden haklısın demek gelmiyorsa açıkça alın karşınıza ama yapıcı ve saygılı bir tavırla duygularınızı olduğu gibi anlatın. Sadece duygular değil varsa hatalarını olumlu şekilde ve rahatsız olduğunuz noktaları da ekleyerek tamamlayın konuşmanızı. Tartışmak istese de siz tartışmayın. Dolayısıyla cümlelerinizi lütfen nazik bir tarzda öfkelenmeden kurmaya çalışın. Amacınızın onu üzmek olmadığını sadece bu konuşmayı erteledikçe içinizde öfke biriktiğini unutmamalısınız.
Ailenizle ilgili eleştirilerin de canınızı sıktığını sizin onun ailesini sürekli eleştirmenizin onda nasıl duygular uyandırabileceğini sormalısınız. Bu onu biraz düşünmeye itecektir.
İnsanlara kim olursa olsun bize saygılı davranmaları gerektiğini bazen rahatsız olduğumuz noktaları dile getirmekle dur diyebiliriz.
Maddi konularda ki yetersizlikleri de konuşmalısınız. Çalışıyorsanız ve elinizden geleni yaptığınızı düşünüyorsanız bu konuda da saygı beklediğinizi söylemek zorundasınız. Evliliğin ilk yıllarında birçok genç zorluklar yaşar. Bunu iki tarafın özverisiyle kolayca aşmak mümkün dür. Dolayısıyla olumsuz konuşmalar yerine yapıcı olumlu konuşmanın sizi motive edebileceğini eşinize anlatırsanız umuyorum ki size destek olmaya çalışacaktır. Bunları bir deneyin gerekirse yeni yolları birlikte bulmaya çalışırız.

Sevgiyle kalın
Gönül Derman

****

Eşimle cinsel birlikteliğimiz bitti!

Soru: selam ben 5 senelik evliyim. Hala sebeplerini kendimce arıyorum ama bulamadım. Eşimle nerdeyse 4 senedir cinsel yönden beraber olamıyorum onunla yatamıyorum. Hiçbir arzu duymuyorum. Beraber olursam da başkasını düşünmek zorunda kalıyorum. Evliliğimiz bitmek üzere bir oğlumuz var 3 yaşında. Ama şu da var eşimle çocuk konusunda da anlaşamıyoruz yani huzurumuz yok bize yardım ederseniz sevinirim teşekkürler.


Merhaba
Öncelikle sorunun farkın da olmanız ve kendinizce çözümler aramanız işinizi yarı yarıya kolaylaştırıyor.
Gündelik hayatta birçok sorunla boğuşmak evde ise anlaşamadığınız bir eşle yaşamak cinsel yaşamınızı da maalesef etkiler. Sürekli didiştiğiniz bir insana dokunmak ve çekici bulmak ne yazık ki oldukça zor olabiliyor. Evlilikte cinsellik sevgi ve saygı ile bir bütündür. Tabi ki bunlar da yeterli olmayabiliyor. Eşlerden birinin bakımsız olması kendine ve vücuduna özensiz olması da soğukluğa yol açabilir. Belki konuşmaya çalışsanız diyeceğim lakin 4 sene de eminim konuşmaya çalışmışsınızdır. Bu durum da en doğru yol bir psikiyatrist eşliğin de evlilikte ki sorunlarınıza çözüm aramanız bu aşama da en sağlıklı yol gibi görünüyor. Önce siz eşinizden habersiz gidin. Sorunlarınızı çekinmeden anlatın. Kurtarılacak bir şeyler kalmışsa evliliğiniz de bunu öğrenir ve doktorunuzun isteğiyle eşinizi de terapiye götürürsünüz. Hiç merak etmeyin birçok çift tedaviyle kendisi ve evliliği için en doğru yolu bulmuştur. İlk seansta anlatmaktan çekinseniz de sonraki aşamalar da bunun sadece doktorunuzla sizin aranız da kalacağını göreceğinizden çok rahat konuşabildiğinizi anlayacaksınız. Başta bir psikiyatrist fikri iyi gelmese de düşündüğünüz de hiçte zor olmadığını anlayacaksınız. Durumunuzda ki sıkıntıyı içten içe yaşamaktansa fiziksel mi yoksa duygusal bir soğukluk mu yaşıyorsunuz en azından bunu anlar ve çözümünü de doktorunuzla bulabilirsiniz. İlk etapta yapamam demeyin lütfen bu gece bir düşünün imkânsız olmadığını sizde görebilirsiniz. Sizce de en uygun çözüm bu değil mi?

Sevgi ve saygıyla kalın.
Gönül Derman

****
Yayın tarihi: 16.12.2009
« tüm yazıları
14586
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.