Yazarlar

Esaret mi cesaret mi?

Esaret mi cesaret mi?

Sizi esir eden şeylerden kurtulmak istiyorsunuz ama içinizden bir ses "yeteri kadar başarılı değilsin" dediği için cesaret edemiyor musunuz? İşte bu sesi susturmanın ve cesaret etmenin tam zamanı. Peki nasıl mı?

Güncellenme tarihi:
kariyer

Yaşamımızı nasıl şekillendirdiğimizi hiç düşündünüz mü? Bugünü oluşturan ne? Dünkü kararlarımız değil mi? Çeşitli şartlar altında aldığımız kararlar. Peki, kararlarımızı nasıl veriyoruz? Şimdiye kadar nasıl karar verdiğinizi hiç düşündünüz mü bilmem ama hepimizin bir karar verme şekli farklı. Çünkü hepimizde bu kararları etkileyen faktörler farklı. O nedenle aynı durumu yaşayan insanların ne kadar değişik tepkiler gösterdiği ya da ne kadar farklı aksiyonlar aldığını görürüz.

Kısaca yaşam tercihlerimiz de kararlarımızdan oluşuyor.

Uygun bir zamanınızda, arkanıza yaslanın ve kararlarınızı nasıl aldığınızı düşünün. Durumun analizini nasıl yaptığınızı, nelerden kaçındığınızı, iç sesinizin sizi nelere karşı uyardığını. İçinizde bizi sürekli uyaran iç sesinizi dinleyin. Bizden içeri başka bir biz. Bizi korumaya çalışırken, bir o kadar da engelleyen iç sesinizi... Hepimizin birer zihinsel bavullarımız var. Nereye gidersek gidelim bizimle gelen. Kararlarımızı verirken içindeki malzemeyi kullandığımız bavullarımız... Neler mi var bu bavulda? Neler yok ki... Yılların deneyimleri, başkalarının deneyimleri sonucu aldığımız nasihatler, yaşadıklarımızın bıraktığı korkular, endişeler, başkalarında tanık olduklarımız, sınırlayan inançlarımız, kendimize dair önyargılarımız, yetiştiğimiz kültürlerin doğru ve yanlışları, çevremizin yargıları ve buna benzer nice malzeme bu bavulda saklı... Zamanla, yaşadıkça çoğalan malzemeler. Bazen o kadar çoğalıyor ki bavulu kapatmaya çalışırken kenarlarından taşıyor. Üzerine çıkıp zıplasak da nafile; doluyor ve taşıyor. Bu bavulun içindeki malzemeler çok değerli ama kirli ve temizleri ayıklamayı bilmek gerekiyor.
Sabotör kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. İstenen sonuca gidişi engelleyen her şey bize ait sabotörleri oluşturuyor. İşte bu bavulda o sabotörlerden onlarcası saklı. Bir aksiyon almaya çalışırken bizi olumsuzluklara karşı sürekli uyaran... Bizi olumsuzluklara karşı koruyorsa bunun nesi mi kötü? Eğer bu ses sizi sürekli yanıltıyorsa ve durduruyorsa kötü. İşte, hayallerimize ulaşırken bizi esir eden bütün olumsuz düşüncelerimize "zihinsel sabotörlerimiz" diyoruz. Bunlar yıllar boyu öylesine güçleniyorlar ki, kendilerini bizden bir parça gibi kabullendiriyorlar bize. Esaret işte burada başlıyor; zihnimizde bizi sınırlayan düşüncelere hapsolmak. Peki, nerede mi bitiyor? Bunlarla yüzleşip cesaretle hedefler koymak ve yola devam etmekle...

Aslında hepimiz zannettiğimizden çok daha fazlasıyız. Eğer sabotörlerimizi dinlemezsek!

Yayın tarihi: 14.07.2009
« tüm yazıları
3993
YORUMLAR

bazen kendimi çok cesaretli hissediyorum her işi en güzel yapabilirmişim gibi ama bazen de olmuyor işte... ne kadar cesur olsanda takdir edilmediğini görünce bütün şevkin kaçıyor... bir bakmışsın o aslan gibi bütün işlere atılan kişi kaybolmuş yerinde kedicik duruyor...

maviadaaa 10.08.2009 19:45:30

Sevgili Gamze Hanım, yazınızı keyifle okudum. Yazılardaki ve isinizdeki başarılarınızın devamını diliyorum. sevgiler.

Tülin Kahvecioğlu 07.08.2009 13:05:27

canmm ablacmm sizinn sayenizden sizin o ileri görüşünüzz verdniz örneklerr hayatımı dğiştirdi cesaret mi? eserat mi? ben esaretim baştaa ama aldınız kitabı okuyarak sizi dinleyerekk cesaret seçtimm ve hepte bölee olacmm herşey sizin sayenizde olduu çok tşk ederimm:)

Dilan Yazar 05.08.2009 00:35:58

çok güzel ve vizyon katan bir makale... yazılarınızı hep takip edeceğim. tşkler

esros 21.07.2009 23:53:41

çok güzel bir makale,ben de bundan sonra cesarete davetiye çıkaracağım....teşekkürler

sude373 17.07.2009 20:23:49
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.