Yazarlar

Erkekler de bakım yapar.

Erkekler de bakım yapar.

Erkekler ciltleri için hiç mi bir şey yapmayacaklar? Bunları düşünürken bu hafta erkek cildi ve erkeklerin ciltlerine ne yapmaları gerektiğini işlemenin iyi olacağını düşündüm.

Güncellenme tarihi:
Erkekler de ciltlerine bakım yapmalı denilince ilk akla metroseksüel kavramı geliyor. Metroseksüel son senelerde çok sık kullanılan bir kelime olmasına rağmen, erkeklerin bakım alışkanlıkları asırlar öncesine dayanır. Tarih bilimciler ve arkeologlar, taş devri erkeklerinin M.Ö. 100'de dişlerini törpülediklerini, yüzlerini ve vücutlarını boyadıklarını ve saçlarını arkaya doğru toplayıp görünüşlerini değiştirdiklerini göstermektedir. Kıllardan kurtulmak için iki deniz kabuğunun cımbız olarak kullanımına bile rastlıyoruz. Daha sonraki dönemlerde incelen ve dökülen saçları güçlendirmek için saç bakımı yaptıklarına, vücut kokusunu engellemek için koltuk altlarına yulaf sürdüklerini, ağız kokusu için süt ile gargaradan sonra bitkileri çiğnediklerini görüyoruz.

Yunanlı bir iş adamı Romalı erkeklere hizmet sunmak amacı ile Latince "barba sakal" anlamına gelen "berber" ile erkekleri buluşturuyor. Bundan sonra erkekler berberlerde manikür, masaj ve tıraş için saatlerini geçirmeye başlıyorlar.

Erkek cildi
Erkeklerin cilt yapıları kadınlardan çok farklı değil. Erkekler ve kadınlar arasındaki en büyük fark, erkeklerde yağ salgılamasının daha fazla olmasıdır ve bu farklılık günlük aşınmalar ile büyük değişiklikler yaratır. Bir erkek her gün cildini jilet ile kazır, sert temizleyici ile taciz eder ve korumak için nemlendirici kullanmaz. Erkeklerin ciltleri ile ilgili en büyük şikayetleri hassasiyet, batıklar, tahrişler, kalın ve sert kıllardır. Siyah noktalar her yaş grubunda sorun olabilirken akne özellikle gençlerin sorunudur. Bu şikayetlerin çoğu sadece babayı gözlemlemeye dayalı yanlış tıraş öğreniminden ve yanlış ürün kullanımından kaynaklanır.

Erkek cildindeki en yoğun şikayetler
Batıklar
Batıklara, kıl kesildiğinde sivrileşmiş kılın dönüp aynı yere tekrar batması neden olur. Vücut, bu kıl dönmesini yabancı bir cisim (bir kıymığa davranır gibi) olarak algılayarak cevap verir; cilt kızarır, kaşınır ve o bölgede içinde pası andıran iltihaplı sivilce benzeri bir oluşum ile sonuçlanır.

Sivilceler
Tıraştan kaynaklanan sivilceler kıl batmasına oldukça benzer. Ufak fiske şeklindeki kabarcıklar genellikle kıllar büyüyüp tekrar komşu kıl yatağına battığında ve tıraş bıçağı ile tekrar kesildiğinde zaman görülebilir.

Tıraş Tahrişi:
Tıraş tahrişinin en önemli sebebi tıraş sırasında uygulanan baskıdır. Tıraş tahrişi doğru şekilde tıraş yapılmadığında meydana gelir. Tahriş genellikle, çok yakın ve çok çabuk tıraş olunduğunda; yeterince keskin olmayan bıçakla tıraş yapıldığında, temiz tıraş bıçağı kullanılmadığında, kılın ters yönünde ve daha önce tahriş olmuş veya hassaslaşmış bölgelerin tıraş edildiğinde meydana gelir.

Tüm bunlara çözüm nedir?

Mükemmel Tıraş için 3 aşamalı yaklaşım
1.Tıraş öncesi

İyi bir tıraş için hazırlık aşaması ve bu aşamada daha yakın tıraş için kılı yumuşatmak çok önemlidir. İdeal olarak sabah kalkar kalkmaz tıraş olmamak gerekir çünkü gece boyunca ciltte ödem oluşur. Bu da yakın tıraşı zorlaştırır. Uyandıktan sonra en az 10-15 dakika bekleyin ve duştan sonra tıraş olun. Banyoda sıcak su ve buhar cildi ve sakalı yumuşatır. Bu aşama için, özellikle sert sakalı ve tıraş tahrişinden şikayetçi olan kişilere Dermalogica Pre-shave Guard'ı denemelerini öneririm. Ürün sakalı yumuşatırken cildi nemlendirir cildi tıraşa hazırlar. Kafuru cildi serinletir, Karanfil Yağı sakalı yumuşatır.

2.Tıraş
Tıraş sırasında kullanılacak ürün seçimi çok önemlidir. Genellikle, kişisel tercihlere bağlı olarak bu seçenekler değişmektedir fakat ideal olarak sert sakalı olanlar tıraş kremi, daha yumuşak sakalı olanlar tıraş jeli veya yağı seçmelidirler.
Dermalogica Soothing Shave Cream, tıraştan kaynaklanan tahrişi önleyen ve cildi sakinleştirip yatıştıran ultra kayganlaştırıcı bir kremdir, tüm cilt tipleri özellikle hassas ve kuru ciltler için uygundur. Köpüklü bir ürün veya tıraş sırasında daha net görüş tercih edenler Dermalogica Invigorating Shave Gel kullanabilir. Koly tıraş olmayı sağlarken, tıraş sonrası oluşabilecek sivilceleri engeller. Tüm cilt tipleri için uygundur.


3.Tıraş sonrası
Tıraştan kaynaklanan rahatsızlıkları, tahrişi ve kızarıklığı azaltmak için tıraş sonrası ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir tıraş balsamı kullanın. Bu ürünler kızarıklığı engellemeye yardımcı olur, cildi nemlendirir ve cildi bakterilerden korur. Dermalogica tıraşın son aşaması için iki ürün öneriyor.
Post-Shave Balm, tıraş sırasında oluşan kızarıklık ve tahrişi engeller. Yağsız formül kolay emilerek cildi rahatlatır, nemlendirir. Tüm cilt tipleri, özellikle yağlı ciltler, kıl dönmesi ve hassasiyete eğilimli ciltler için uygundur. Ayrıca elektrikli tıraş makinesi kullanımı tercih edenlere de önerilir. Tüm beylere özellikle önerim cilt nemlendiricisi olarak Daily Defense Block SPF15 kullanmaları. Yağsız, ciltte parlama ve yağlanma yapmayan güneş filtreli bu nemlendirici, E ve C vitaminleri içerir. Hafif ve yağsız yapısıyla cilt yaşlanmasına karşı savunmayı artıran losyon, UV akıllı kapsül teknolojisi ile güneş ışınlarından korunma sağlar. Tüm cilt tipleri, özellikle kuru ciltler için uygundur.

"Kadınlar kadar cilt bakımı ve sağlığı konusunda seçici ve hassas olan beylere yukarıda bahsettiklerime dikkat ederek tıraş problemlerini geçmişe göndermeye ve daha fit bir cilt oluşturmalarını öneriyorum.

Dermalogica Eğitim Müdürü Melike Yumlu

Melike Yumlu'nun tüm yazılarını okumak için tıklayın!
Yayın tarihi: 13.08.2009
« tüm yazıları
1703
dahafazlası
YORUMLAR

forever DERMALOGİCA:))

tubişşş 20.09.2009 01:31:27

çoğu kimse bakımlı erkeği , metrosexüel falan gibi tanımlarla küçültmeye , yada dışlamaya çalışmakta. Halbuki hiç bi kız tırnakları yenmiş , ter kokan ve 3 günlük sakalla dolaşan bir erkekle olmak istemez. Bence bir bayan olaraka erkeğin en dikkat etmesi gereken nokta koku.. Her daim güzel kokun , bu çok çekici. :)

ebus 04.09.2009 00:55:48

erkekler temizliğe önem verseler yetiyor zaten,alptogann arkadaşa katılıyorum,estetik ve makyaj hiç olmuyor ya,kendinize bakın ama abartmayın,bence doğal ve temiz olmak daha önemli

kamile28 23.08.2009 18:39:44

yine reklamlar :) sırf reklam için kou açılıyor işte

ap 23.08.2009 16:35:34

Erkeklerden uzak durun ! Bu bakım, makyaj ve estetik saçmalıklarını erkeklere de bulaştırmayın. Tamam erkekler temiz olmalı ve kendine bakmalı. Ama kadınlar gibi değil.. Asla..

ALPTOGANN 21.08.2009 21:57:37

kadınlar kadar erkeklerde kendilerine bakmalıdır tabiki...

mjddgtkn 21.08.2009 20:40:30

tabiki.bencede erkeklerde bakım yapmalı.mesela benim abim dişerini fırçalar her yemekten sonra.banyodan çıkınca kremini sürer.her zaman tertemizdir.yüzüne maskeler yapar.erkek dediğin böyle olmalı.ama metrosesküel değil tabi

aaaa280 16.08.2009 23:20:36

köse olanlar sakallarının çıkması için ne yapailirler??? sakallarının çıkması mümküm mü??

111 14.08.2009 04:21:13

benim erkek arkadaşım köse doğru düzgün sakalı bile çıkmıyor. Bebeksi bir yüzü var... insan yüzüne hep dokunası geliyor... traş olmak gibi bir derdi yok ama sakalı çıkmıyor diye kendine dert ediniyor... kaç kişi onun yerinde olmak isterdi kim bilir???

maviadaaa 13.08.2009 14:17:18

ERKEK BAKIMI SADECE TRAŞTAN MI GEÇİYOR KOCA YAZIDA TRAŞ OLMAYI ANLATMIŞLAR

toqito 13.08.2009 14:12:43
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.