Yazarlar

Emzirme döneminde, çalışan anne ne yapmalı?

Emzirme döneminde, çalışan anne ne yapmalı?

Emzirme döneminde, bebekle - anne arasında duygusal bir bağ oluşur, bebek annesinden süt emdiği zaman rahatlar ve sakinleşir...

Emzirme döneminde, çalışan anne ne yapmalı?
Doğum heyecanından henüz kurtulmuş ve annenin göğsüne konmuş bebek, hemen memeyi arayıp bulur. Emme, bebek için büyük bir haz kaynağıdır. Süt dönemi de denilen bu ilk bir yıllık süreç tenden tene, vücuttan vücuda temas dönemidir. Aynı anda, bu dönemde farklı bir iletişimin ana temelleri de, sözlü ve sözsüz ilişkiler sayesinde şekillenmeye başlar. Bebek bu yolla annesiyle olan iletişimin ilk adımlarını atmaya başlar. Emzirme döneminde bebekle - anne arasında duygusal bir bağ oluşur, bebek annesinden süt emdiği zaman rahatlar ve sakinleşir.

İlk günden itibaren bebekle sözlü iletişim kurmak önemlidir, zira bebek doğum öncesinden itibaren "anlayan" bir varlıktır. Bu noktada dilin önemi yoktur, önemli olan bebekle konuşmaktır. Anlam sözcüklerde değil, sesin vurgusundadır. Hangi dilde konuşulursa konuşulsun sonuç aynıdır. Nitekim her dilde ve her kültürde yetişkinlerin bebeklerle konuşurken kullandığı mimik, jest ve tonlamaları içeren "bebeksi konuşma" mevcuttur. Bebeği emzirirken onu sakinleştirmek için söylenen sözlerdeki tonlamaları ve ses perdelerini bebek kaydeder. Çocuk bir süre sonra aynı sesleri çıkartma çabasına girecektir. Aylarca sürekli tekrarlanan sesler zamanla anlam kazanmaya başlar.

Emme ilişkisi, bağlanma açısından temeldir!

Emme ilişkisi, bağlanma açısından temeldir, zira bebek annesinin memesi aracılığıyla hayata tutunur. Sevgi ve güven ortamında gerçekleşen emme deneyimi, bebeğin dünyayı haz veren, doyurucu bir yer olarak algılamasına yardımcı olur. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda bile anne, bebeğini kollarında tutmalı ve göz kontağı kurmalıdır. Annenin sıcaklığı, kokusu, bakışı ve rahatlatıcı ses tonu da güvenli bir bağlanma oluşturmak adına önemlidir. Olumlu bir bağlanma deneyimi yaşamış olan bebek; annesine, dünyaya ve dolayısıyla kendine güven duyar. Bu sayede bağımsızlaşabilir, dünyayı araştırıp keşfetmeye ve yeni deneyimler kazanmaya açık olur.

Anne ve bebekler birlikte geçirdikleri zamandan çok keyif alırlar. Yeni doğan anneleri gün içinde uzakta da olsalar bebeklerini zihinlerinde taşımaya devam ederler. Bununla ilgili olarak gün içinde çıkıp bebeğini görmeye eve gitmek ya da bebeği çalıştıkları yere getirtmek isteyebilirler. Onun için süt pompalarlar. Birlikte oldukları süreçte de bebeği sürekli emzirmek isteyebilirler. Yoğun iş temposu olan annelerin de bebekleri ile yakın ve sıcak ilişki kurabilmesi mümkündür. Bunun için emzirme süreci çeşitli şekillerde düzenlenebilir.
Yayın tarihi: 30.12.2009
« tüm yazıları
3095
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.